Zmaž nechcené predinštalované appky na iPhone, iPade a iPode

Zmaž nechcené predinštalované appky na iPhone, iPade a iPode

Nechať nepotrebné natívne aplikáce zmiznúť, to je zbožné želanie, ktoré má asi každý používateľ zariadenia s operačným systémom iOS. Medzi nepoužívané aplikácie patria napríklad Podcasty, Akcie a iné. Aj keď Tim Cook raz v rozhovore povedal, že napriek tomu, že si je vedomý, že niektoré aplikácie môžu byť nadbytočné, a napriek tomu, že už zvažujú možnosti, ako nechať používateľov spravovať natívne aplikácie, nateraz ich mazanie nepovolí z dôvodu stabilného chodu systému. Stabilita je práve to, čo robí operačný systém iOS odlišným od ostatných. Sem-tam sa však nájdu chyby v kóde, ktoré umožnia robiť zázraky. Aj bez jalbreaku.

Pred niekoľkými dňami sa podarilo odhaliť práve jednu takú chybu. Pomocou jednoduchého triku umožňuje rýchlo sa zbaviť všetkých ikon aplikácií, ktoré si neželáš vidieť zobrazené. Samotné aplikácie naďalej zostávajú v iZariadení a po reštarte, respektíve vypnutí a následnom zapnutí zariadenia sa ich ikony znova objavia.

The Ghost Logo

Postup
 1. Potrebuješ iZariadenie, ktoré má nainštalované operačný systém iOS aspoň vo verzii 9.0.
  Verziu systému zistíš, ak vojdeš do aplikácie Nastavenia -> Všeobecné -> Informácie -> Verzia.
  Možnosť aktualizácie na najnovšiu verziu nájdeš v Nastavenia -> Všeobecné -> Aktualizácia softvéru.
 2. Všetky aplikácie, ktoré nechceš, vlož do jedného priečinka.
  Podrž prst na ľubovoľnej aplikácii na ploche, kým sa ikony aplikácií nezačnú chvieť. Pre vytvorenie nového priečinka potiahni aplikáciu na inú aplikáciu. Pre návrat z priečinka na domovskú plochu klepni mimo priečinka. Aplikácie môžeš pridávať potiahnutím na priečinok.
 3. Vnútri priečinka presuň aplikáciu z poslednej plochy o 2 nové plochy ďalej a aplikáciu nepúšťaj, len stlač tlačidlo domov. Aplikácia zmizne.
  Bodky v dolnej časti priečinka zobrazujú počet tvojich plôch a svetlá bodka označuje aktuálnu plochu. Počas upravovania rozloženia aplikácií v priečinku potiahni aplikáciu na pravý okraj poslednej plochy. Keď sa ocitneš na novej, prázdnej ploche, aplikáciu pusti. Znova ju zober a potiahni na pravý okraj plochy. Keď sa ocitneš na ďalšej prázdnej ploche, nepúšťaj aplikáciu, len stlač tlačidlo Domov.

Bod 3 opakuj so všetkými aplikáciami, ktoré nepotrebuješ, a keď je už priečinok prázdny, stlač tlačidlo Domov. Priečinok sa sám zmaže.

Je to momentálne najjednoduchší spôsob, ako bez jailbreaku skryť aplikácie, ktoré nepoužívaš. Pre lepšiu predstavu si môžeš pozrieť aj video:

Zdroj: iPhone Príručka užívateľa pre iOS 9, appleinsider.com