Zhrnutie roka - čo všetko vydala spoločnosť Apple v roku 2015

Zhrnutie roka - čo všetko vydala spoločnosť Apple v roku 2015

Prinášame vám prehľadný zoznam všetkých produktov, softvérových a hardvérových vylepšení a služieb, ktoré nám spoločnosť Apple priniesla počas roka 2015.


Január

  • SIM-free iPhone 6 a iPhone 6 Plus
  • iOS 8.1.3
  • OS X 10.10.2

alt


Začiatkom roka 2015 vypustila firma Apple do sveta iPhone 6 a iPhone 6 Plus bez SIM karty (SIM-Free), a to vôbec po prvýkrát v USA. Následne si polovica ľudskej populácie začala robiť zo spoločnosti Apple žarty, keď sa objavili zvesti o úplne novom MacBooku, vybavenom len jediným USB-C portom. Druhá polovica populácie to vidí ako začiatok revolúcie a “odkáblovania sa”.

Taktiež sme mali možnosť vidieť skorý náhľad aplikácií pre Apple Watch, detaily predaja a podrobnosti o dlho omieľanej výdrži batérie. Koncom januára firma Apple uvoľnila iOS 8.1.3, ktorý vyžadoval menej úložného priestoru pri aktualizácii, čo vyriešilo problém množstva užívateľov s 8 alebo 16 GB verziou iOS zariadení.


Február


alt


V druhom mesiaci roka 2015 sa vôbec po prvýkrát začali objavovať zmienky o Apple Car. Tieto fámy o elektrickom vozidle, ktoré s odvolaním na interné zdroje dostalo pomenovanie Projekt Titan, sa začali šíriť internetom rovnakou rýchlosťou ako fámy, ktoré kedysi hovorili, že Apple pracuje na vlastných hodinkách. Na konkrétnu otázku, či Apple pracuje na vlastnom aute, odpovedal Tim Cook presne tak, ako to Apple zvyčajne robieva. Nič nevylúčil, no taktiež nič nepotvrdil. Nedozvedeli sme sa prakticky nič, no v ľuďoch to vyvolalo pocit akéhosi tajomna a otázky, “čo bude ďalej”.

Aplikáciu iPhoto nahradila nová fotografická knižnica Fotky, ktorá obsahovala iCloud Photo Library v beta verzii.


Marec


alt


V marci nám spríjemnila život udalosť “Spring Forward”, počas ktorej bol predstavený ResearchKit, a zastihlo nás aj oficiálne odhalenie 12-palcového MacBooku. Dostali sme nové informácie o spustení predaja Apple Watch a cena tretej generácie Apple TV padla na 69 dolárov. Nová tlaková funkcia Force Touch sa objavila v nových 13-palcových MacBookoch Pro a drobnou rekonštrukciou si prešiel aj MacBook Air. iOS update s číslom 8.2 obsahoval aplikáciu pre Apple Watch (ktorú som, bohužiaľ, do dnešného dňa nepoužil). iOS 8.3 dostal označenie Public Beta (verejná beta) a išlo tak o vôbec prvú testovaciu verziu pre iPhone a iPad, ktorá bola testovaná mimo vývojárskeho programu.


Apríl


alt


Po dvoch mediálnych udalostiach a viac ako šiestich mesiacoch sa vyvolená časť ľudskej rasy konečne dočkala spustenia predaja Apple Watch. Objednávky bolo možné vykonávať len online a v prvej vlne predaja bolo dostupných len niekoľko modelov. Ukázalo sa, že cena Apple Watch Edition sa pohybuje medzi 10 000 a 17 000 dolárov, a preto si celá redakcia ThinkApple hneď zaobstarala svoje vlastné. Jednoportový MacBook sa začal predávať vo farbách Silver, Space Gray a Gold a vysvitlo, že jeden USB-C port nakoniec nie je až taká apokalypsa, ako to spočiatku vyzeralo.

Aplikácie na úpravu videa Final Cut Pro X, Motin a Compressor dostali veľký update. Rasistické narážky na farbu emotikonov boli ukončené, keďže sme v iOS 8.3 a OS X 10.10.3 získali emotikony vo všetkých farbách pleti (pozdravujem Romana a jeho čierny palec).


Máj


alt


Čo sa týka Apple Watch, tie bolo stále možné objednať len online, no objavilo sa pár nových krajín, v ktorých boli dostupné. Mesiac pred každoročným WWDC nás firma Apple ešte obohatila o pár produktov. Aktualizovaný bol 15-palcový MacBook Pro, ktorého trackpad začal využívať technológiu Force Touch, 27-palcový 5K iMac zlacnel a prekvapil nás nový Lightning Dock pre iPhone 6 a iPhone 6 Plus.


Jún


alt


Hlavnou udalosťou v živote “appláka” v tomto mesiaci bola konferencia WWDC, počas ktorej nám bol predstavený iOS 9, OS X 10.11 El Capitan a watchOS2. Konečne sme sa dočkali odhalenia dlho spomínanej streamovacej služby Apple Music. Tá bola ku koncu mesiaca dostupná v skúšobnej 3-mesačnej free trial verzii ako súčasť iOS 8.4. Rovnako sa objavila aj v novej verzii iTunes. Spoločnosť Apple nám taktiež v rámci Apple Music ponúkla živé streamovacie rádio Beats 1. Do vybraných obchodov sa konečne dostali Apple Watch bez nutnej online predobjednávky.


Júl


alt


Počas WWDC firma Apple nevydala žiaden nový hardvér, no toho sme sa dočkali hneď ďalší mesiac. Po niekoľkých rokoch akéhokoľvek vylepšenia firma Apple znova vdýchla život legende a obohatila iPod Touch novými farbami (modrá, ružová, zlatá), novým, oveľa rýchlejším čipom a skvelým vylepšeným foťákom. Bratia iPod Shuffle a iPod Nano taktiež dostali nové farebné prevedenie.


August


alt


  • iOS 8.4.1
  • OS X 10.10.5

Okrem drobných softvérových vylepšení bol august celkom tichý v “appláckom” živote. Dočkali sme sa však vášnivých debát a fám o nadchádzajúcom iPhone. Diskutovalo sa hlavne o novej farbe, dvojitej kamere a funkcii Force Touch.


September


alt


September nám ponúkol najväčšie pecky, aké firma Apple plánovala na rok 2015. Nové, rýchlejšie iPhony v novej Rose Gold farbe, obrovský iPad s digitálnym stylusom, vylepšený iPad Mini, novú Apple TV, nové sfarbenie Apple Watch Sport a kvantum nových farebných náramkov pred Apple Watch, toto všetko nám Apple ponúkla z hardvérovej stránky. iOS9, watchOS 2 a OSX 10.11 El Capitan nás zase potešili ako významné softvérové vylepšenia.


Október


alt


Napriek tomu, že sme sa nedočkali osobitnej konferencie, ako to poznáme z minulých rokov, október bol taktiež mesiacom plným nových produktov. Dostupná bola nová Apple TV, vydaný bol 4K 21,5-palcový iMac a vylepšenia v podobe kvalitnejšieho displeja sa dočkal 5K 27-palcový iMac. Nový upgrade tiež dostali Magic Keyboard, Magic Mouse 2 a Magic Trackpad, ktoré po novom obsahujú Lightning port, slúžiaci na nabíjanie vstavaných batérií. Taktiež sme mali možnosť vidieť úplne nový produkt z radu Beats. Beats Pill+ dostal vlastnú aplikáciu a Lightning port na nabíjanie.


November


alt


V novembri bolo konečne možné obdržať iPad Pro, pre niekoho dokonca skôr, ako sa predpokladalo. Čoho však bolo a stále je nedostatok, je Apple Pencil a Smart Keyboard, dva nové doplnky, ktoré fungujú len s iPadom Pro. Keď sme si už všetci mysleli, že firma Apple pre tento rok prekvapenia rozdala, objavil sa vôbec prvý Apple Watch Dock vyrobený priamo spoločnosťou Apple.


December


alt


Ku koncu roka firma Apple všetkých prekvapila a vypustila do sveta iTumor, pardon, iPhone Battery Case, čiže obal na iPhone, ktorý predĺži životnosť vašej batérie. Cena je 99 dolárov, pračudný dizajn a absencia pre “plusové” modely pravdepodobne zaručujú, že sa podobného prešľapu pri modeli iPhone 7 nedočkáme. Je však možné, že ide o prvý energetický obal z radu energetických obalov, ktoré pre nás Apple chystá. Čítačka Lightning-SD Card bola vylepšená na USB 3, a to kvôli rýchlejšiemu iPadu Pro. Čo sa týka dizajnu, je skoro identická. Apple ukončila rok softvérovým "updatom" pre všetky svoje platformy: iOS, OS X watchOS a tvOS. Siri sa naučila, ako ovládať Apple Music na Apple TV, a aplikácia Remote pre iOS a Apple Watch po update dokáže ovládať novú Apple TV.


Tak toto bolo krátke zhrnutie roka 2015 v prevedení spoločnosti Apple. Je však rok 2016 a my môžeme znova veselo diskutovať o tom, čo nám tento kalifornský gigant ponúkne. Čo myslíte?


zdroj: 9to5mac.com