Zaujímavé fakty o Apple #3

· 3 min read
Zaujímavé fakty o Apple #3

Po týždni aj niečo znova prinášame dávku faktov o ktorých (dúfame) neviete. V minulej epizóde sme zistili aj to, aký význam má čas 9:41 pri predstavovaní nových iPhonov. No, poďme sa teda pozrieť na nové zaujímavosti.

1. Apple 1 stál presne $666.66

Čo Vás napadne prvé pri takomto čísle? Ak vidíte súvislosť so Satanom, vidíte zle. Toto, údajne, nebolo plánom Jobsa a Wozniaka. Táto cena vznikla tak, že stanovená veľkoobchodná cena bola 500 dolárov. Následne k tomu pridali jednu tretinu, ako cenu pre maloobchod a to vychádzalo okolo 667 dolárov. No a keďže Wozovi sa páčili opakujúce sa čísla, vznikla cena 666.66.
Takáto cenovka bola mimochodom v tej dobe naozaj vysoká. Dnes by bola ešte vyššia, ako napríklad cena MacBooku Pro 17.

2. Utajovanie nadovšetko

Vedeli ste, že Apple má špeciálny tím tesárov? Tento tím pracuje vtedy, keď sa spoločnosť rozhodne začať nový projekt. V tom momente títo ľudia prídu do miestnosti a postavia okolo stola, kde ľudia pracujú improvizované múry. Tieto múry následne obsahujú aj bezpečnostné dvere a okná, ktoré sú ale nepriehľadné.

3. Pochovávanie Apple počítačov

Žiadna firma nebola vždy iba úspešná a o Apple to platí niekoľkonásobne. Teraz ale hovoríme o jednom konkrétnom produkte. V roku 1983 Apple spustil predaj počítača Lisa. Tento osobný počítač ale nezožal očakávaný úspech. Úprimne, bol to viac-menej prepadák a tak je dnes na skládke v Utahu pochovaných viac ako 2 700 týchto kúskov.

4. Apple logo bolo predtým otočené naopak

Logo jabĺčka nebolo vždy natočené smerom, akým ho poznáme. V takejto podobe existuje od 90-tych rokov. Jedným z dôvodov zmeny v orientácií bol aj fakt, že produkty značky Apple sa často objavovali vo filmoch. Producentom sa takéto logo naopak nepáčilo, dokonca naň niektorí nalepili Apple nálepku, aby to vyzeralo, že symbol je otočený smerom k Vám. Pôvodne bola značka Apple otočená k používateľovi, aby vedel, ktorým smerom má notebook otvoriť.

5. Neuveriteľné tržby

Nikto nepochybuje o obrovskom úspechu a bohatstve Apple. Vedeli ste ale, že v prvom kvartáli roku 2014 zarobila spoločnosť viac, ako Google, Facebook a Amazon dokopy? V číslach to znamená, že Apple zarobilo v čistom 13.1 miliardy dolárov. Za takýmto úspechom stojí viacero faktorov. iPhone 5s, iPhone 5c, iPad Air, iPad mini retina a takisto možnosť objednať si nový Mac Pro.

6. Kapitál

Trošku ešte nadviažeme nad predchádzajúcu informáciu. Apple disponuje kapitálom v takej hodnote (okolo 150 miliárd dolárov), že by mohol kúpiť celý Facebook. Keby ale záujem o sociálnu sieť nemal, stále má dostatok alternatív. Medzi ne patria aj Netflix, Tesla, Spotify, Twitter, Pandora alebo Dropbox.

Veríme, že Vás fakty zaujali a prekvapili. Budeme radi ak vyjadrite svoj názor na túto sériu článkov. Vidíme sa o týždeň.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read