Zaujímavé fakty o Apple #2

· 3 min read
Zaujímavé fakty o Apple #2

Tak a znova tu máme ďalšie zaujímavé fakty o Apple. V minulej časti sme zistili napríklad to, ako vyzeralo prvé Apple logo alebo aj to, kto bol John Appleseed.

V dnešnej epizóde Vám prinášame novú nádielku zaujímavostí o Apple Inc.

1. Steve Vozniak predal svoju kalkulačku za účelom navýšenia kapitálu

Každý nejako začínal. Občas musíme obetovať isté veci, aby sme dosiahli tie lepšie. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Na začiatku, keď chceli Steve Wozniak a Steve Jobs nazbierať financie pre svoj prvý stolný počítač, Apple 1, rozhodli sa predávať. Steve Jobs predal svoju Volkswagen dodávku a Wozniak, ktorý vtedy pracoval pre HP obetoval svoju vedeckú kalkulačku HP 65 za 500 dolárov. Podotýkame, že vtedy mali kalkulačky hodnotu dnešných notebookov, takže 500$ bol na tú dobu dosť veľký obnos peňazí.

2. Apple má viac ako 92 000 zamestnancov

Apple je veľká firma a musí sa to odzrkadliť aj na čísle zamestnancov. Tim Cook udáva, že v Apple pracuje približne 92 600 zamestnancov, čo je o trošku viac, populácia Prešova. Tieto čísla ale rapídne rastú a pri predstavení prvého iPhonu mal Apple iba 14 000 pracujúcich. Síce sa nám zdajú tieto cifry veľké, no keď si zoberieme do úvahy Samsung, zostaneme v úžase. Ten totiž má pod svojimi krídlami viac ako 275 000 ľudí, čo je viac, ako Apple, Google a Microsoft dokopy.

3. Čas nastavený na iPhone pri prezentáciach má svoj význam

Jablková spoločnosť si potrpí na detaily. Minule sme spomínali Johna Appleseeda, ktorý sa zjavuje na predstaveniach Apple iPhonu. Čo ale čas 09:41? Tento čas sa objavuje každoročne pri odhalení na nových iPhonoch. Apple má samozrejme odôvodnenie aj pre toto. Bol to totiž presný čas, kedy Steve Jobs v roku 2007 odhalil prvý iPhone.

4. iPod mohol vyrábať Phillips

Za počatím iPodu stojí Tony Fadell. Fadell, ktorý bol vtedy zamestnancom Phillipsu mal víziu vytvoriť nový MP3 prehrávač, ktorý by bol malý a intuitívny. Prvou firmou, na ktorú sa obrátil bola firma RealNetworks v roku 2000. Táto spoločnosť ale nevidela víziu a tak Fadell neuspel. Neskôr chcel nájsť pochopenie aj vo Phillips, kde ale tiež nedokázal presvedčiť kompetentných o úspechu tohto prehrávača. Až nakoniec, keď prišiel do Apple, boli ľudia očarení. Apple mu dal tím 30 ľudí a čas jeden rok, aby uviedol úspešné zariadenie na trh. Úspech bol očividný a aj dnes sa s iPodom môžeme stretnúť na ulici.

5. Aká by bola výrobná cena iPhonu v roku 1991?

Ak by ste mali stroj času a chceli by ste vyrobiť a predávať iPhone v minulom storočí, asi by ste veľmi nepochodili. V roku 1991 by stáli náklady na výrobu jedného iPhonu 3 milíony dolárov. Iba samotná pamäť ram sa vtedy predávala za 1,44 milióna. A samozrejme, musíme brať do úvahy, že by iPhone nemohol mať vôbec takúto podobu a možno by ho ani nebolo možné vyrobiť. Tu môžeme badať ohromný technologický pokrok za posledných pár rokov.

6. Kódové označenie pre prvý iPhone bolo M68
Prvý iPhone bol zahalený obrovským rúškom záhad. Bodaj by aj nie, veď to bol naozaj prelomový produkt tej doby. Od začiatku jeho vývoja v roku 2004 až po jeho odhalenie sa prezýval jednoducho M68. Pri výrobe tím, ktorý pracoval na hardvére nikdy nevidel softvérovú stránku a naopak.

Dúfame, že Vás tieto fakty prekvapili a znova viete niečo viac o obľúbenej firme. V prípade pozitívnych ohlasov budeme v tejto sérií radi pokračovať.