Za hranicou zajtrajška: iPhone 8 a iné koncepty

Za hranicou zajtrajška: iPhone 8 a iné koncepty

Čo prinesie budúcnosť pre smartfóny? Kam kráčajú mobilné technológie? A ako môžu vyzerať iPhony o rok, o dva, alebo hoci aj o päťdesiat rokov?

Ešte nie je ani vydaný iPhone 7, a už sú rôzne špekulácie, aký by mohol byť jeho nasledovník. Pokiaľ sa dodrží postupnosť, čo by sa vzhľadom ku konkurencii mala, tak iPhone 8 by mal uzrieť svetlo sveta niekedy v r. 2018.

Batéria a výkon

Na rôznych fórách, aj v rôznych článkoch sa rozoberalo, že "zlatá éra" rýchleho technologického vývoja medzi jednotlivými generáciami mobilov je už za nami. Mobilné technológie sa dostali do istej vývojovej línie, kde sú už iba malé rozdiely medzi smartfónom práve vydaným a iným, kúpeným minulý rok. Smartfóny su teraz "dostatočne dobré". Súhlasíte?
Nuž, nemali by ste.

Batéria je jeden z najväčších problémov. Priemerne, po celodennom "poriadnom" využití vášho prístroja ste večer vybavení, a mobil putuje do nabíjačky.
Čím väčší displej alebo čím výkonnejší procesor zoberie viac energie.
V nasledujúcich rokoch sa predpokladá zvýšenie dĺžky životnosti batérie za jednu z priorít vývoja.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé predpoklady.

Zdroj: gadgetreview.com

Batériové články
Boli by uložené v tele mobilu v štýle nového 12''MacBooku, kde je v jeho tele využitý každý voľný priestor na vyplnenie časťami batérie.

Lithium-air
(Alebo lithium vzduchová) batéria by mala prekonať predchodkyňu li-on (lithium-iont) až 10 násobne. Všetko je zatiaľ v štádiu vývoja.

Pohybové nabíjanie
V princípe hodiniek na ruku, ktoré ste isto mnohí mali alebo máte. Kinetická energia vytváraná pohybom zariadenia by stačila na napájanie batérie.

Solárne nabíjanie
Sú spoločnosti, ktoré pracujú na vývoji povrchu na zariadeniach, ktoré budú schopné príjímať energiu z okolitého svetla dopadajúceho na plochu zariadenia.

Zachytávanie energie "z okolia"
Zachytávanie energie, ktorá existuje, (rádiovlny, iné vysokofrekvenčné žiarenie) a napájanie mobilu. Pokiaľ sa vám to zdá povedomé, tak áno, vynikajúci vedec Nikola Tesla pracoval na niečom podobnom, bohužiaľ záznamy z jeho práce sú záhadne stratené. Vývoj stále prebieha.

Odolný dizajn

iPhone je nebezpečnou kombináciou niečoho drahého a krehkého, ktoré vyústi vo vašu srdcovú slabosť, keď sa s ním niečo stane. To v konečnom dôsledku znamená, že užívatelia si kupujú hocijaké kryty, ktoré zakrývajú jedinečný dizajn iPhon-u. Toto možno v budúcnosti nebude existovať. Prečo?

Zafírové sklíčko
Je momentálne používané na Apple Watch, sa pravdepodobne objaví aj na iPhonoch. Spoločnosť spolupracuje s dodávateľom, firmou Foxconn.

Projekt Phire
Spoločnosť, čo vyvinula známe Gorilla Glass, chystá novinku. Ultra tvrdený materiál pod kódovým menom projekt Phire. Prezident spoločnosti tvrdí, že oproti zafírovému sklíčku, ktoré síce vydrží škrabance ale nie veľmi priame pády na zem, bude odolnosť omnoho vyššia.

Grafén
Podobnosť s grafitom nie je náhodná. Materiál budúcnosti, ktorý bol náhodou objavený asi pred desiatimi rokmi, tvoria pospájané atómy uhlíka. Táto supertenká forma uhlíka je momentálne najpevnejší známy materiál na svete. Na výšku má iba jeden (!) atóm. To znamená, že je priehľadný, a dá sa použiť ako na ochranu displeja tak aj na celé telo smartfónu.

Zdroj: wikipedia.org

Viskózno-elastický materiál
Podstata spočíva v tom, že tento materiál, ktorý je stále vo vývoji, pri zmene tvaru (napr. po páde na zem) pohltí istým spôsobom časť energie a nedeformuje sa tak rýchlo, ako povedzme obyčajný elastický materiál.

Ohybný iPhone
V januári 2015 dostala spoločnosť Apple patent na ohybný iPhone. Predpokladá sa, že rôzne možnosti ohybu telefónu by mohli spúšťať rôzne aplikácie alebo by sa použili pri ovládaní hier.

Zdroj: neurogadget.com

Vodeodolné komponenty
Vodeodolných smartfónov nie je veľa. Pokiaľ vás kamaráti hodia na párty do bazéna s mobilom vo vrecku a nie je to nejaký caterpillar, tak tú sekundu čo dopadáte sa môžte urýchlene pomodliť k všemocnému, nech spraví zázrak :-)
Indície naznačujú, že budúcnosť iPhonov bude a musí viesť aj k vodeodolnosti.

S týmto úzko súvisí aj ďalší apple patent, ktorý rieši ako sa vylúči kvapalina aj z dutín, ako reproduktor, konektor a podobne.

Displej

Displej je vždy stredobodom pozornosti. Prostriedok, ktorý užívateľa spája s hardvérom vo vnútri, preto sa povenujeme aj predpokladom vývoja v tejto oblasti.

3D displej
Niečo ako na televízoroch, avšak bez otravných okuliarov, samozrejme. Displej je náročný na výrobu, skladá sa z viacerých vrstiev urobených tak, že vaše oči vidia rôzne vrstvy pod rôznym uhlom, ktorý vytvára 3D efekt. Vo vývoji.

Hologram
Nedá sa nespomenúť túto technológiu, ktorú poznáme skôr zo sci-fi filmov. Lasery v prostredí vytvárajú 3D obraz. Pravdepodobne vzdialená budúcnosť.

Zakrivený displej
Úzko súvisí s bodom Ohybný iPhone. Čo by to bol za telefón, keby bolo iba ohybné telo a displej nie :-) Apple má síce patenty na zakrivený displej, ale pokiaľ si niektorí pamätáte, ako prvý s tým prišli pred dvoma rokmi na konferencii kórejské spoločnosti Samsung a LG.

Zdroj: bgr.com

Apple však predpokladá zakrivenie displeja v štýle okolo celého tela, teda aj zozadu.
Bočný diplej v štýle Samsungu S7 edge by bol teda úplnou samozrejmosťou.

Touch ID displej
Je predpoklad, že prst na identifikáciu vašej osoby nebudete prikladať iba na Home buton, ale kdekoľvek na displej. Otázka blízkej budúcnosti.

Fotoaparát

iPhone robí naozaj dobré fotky, a pokiaľ je známe, je najrozšírenejším fotoaparátom v mobile na svete. Čo nás čaká?

Fotky so super rozlíšením
Patent predpokladá, že systém pri odfotení spraví sériu fotiek, každú s mierne rozdielnym uhlom, ktoré dá dohromady, aby vytvorilo tzv. super rozlíšenie.

Vymeniteľné šošovky
Budete si môcť vymeniť za širikouhlé alebo tzv. fisheye. Výrobca iPhon-ov nezaháľa, a aj v tomto má patent.

Zdroj: macworld.co.uk

Bezpečnosť a súkromie

Apple je na trhu so silným zmyslom pre súkromie, ako to ukázala v nedávnom prípade, keď odmietla pomôcť FBI prelomiť kód svojho zariadenia v prípade vyšetrovania prípadu. Čo nás môže čakať tu?

Detekcia tváre
Namiesto odtlačky prsta jednoznačná identifikácie podľa vzhľadu tváre.

Mód detekcie útoku
Patent spoločnosti rieši vlastnosti sofvéru a hardvéru, ktoré detekujú užívateľa, keď je v tiesni a zareagujú požiadavkou na príslušné záchranné služby. Môže sa jednať o fyzický útok, autonehodu a podobne. Dobré, však?

ZÁVER

Čo dodať?
V nasledujúcom mojom článku vám predstavím, ako bude najpravdepodobnejšie mobil budúcnosti vyzerať. Ukážeme si viacero konceptov. Povieme si niečo o projekte ARA a využijeme aj ohybné displeje. Fotka napovie...

Zdroj: flexible-display.net


Zdroj titulnej foto: iphoneirelease.com
Zdroj: macworld.co.uk

Read more