Z histórie Apple: vyhodenie Scotta Forstalla

Z histórie Apple: vyhodenie Scotta Forstalla

Pamätáš na dizajn iOS 6 a jeho predchodcov? Predtým, než prišiel iOS 7 s flat dizajnom, bol mobilný, osekaný macOS určený pre iPhony, iPady a iPody touch plný skeumorfizmu. Pekné detailné ikonky, animácie, tónovanie niektorých grafických prvkov podľa polohy iOS zariadenia či textúry imitujúce reálne predmety.

Zatiaľ čo skeumorfický iOS sa mi páčil, v prípade macOS by som nejaké výhrady našiel. Stačí si pozrieť povedzme aplikáciu Calendar - v Mac OS X Lion, na rozdiel od jeho predchodcu Snow Leopard, bola až príliš skeumorfická, hlavne tá reálna kožená textúra mi vadila. V OS X Mavericks už Calendar vyzerala "normálne", čiže kožená textúra bola odstránená a dizajn aplikácie zapadal do dizajnu celého operačného systému.


Zdroj: macobserver.com


Prečo potom ten radikálny redizajn iOS a neskôr aj macOS?

Píše sa rok 2012, je 29. októbra a z Apple nútene odchádza SVP vývoja iOS softvéru - Scott Forstall - ako následok nie príliš vydarenej aplikácie Maps. Samozrejme, nebola to jediná príčina, vzťahy v Apple škrípali už dlhšiu dobu.

Scott Forstall pracoval so Stevom Jobsom celú jeho kariéru. Pracoval s ním aj v jeho spoločnosti NeXT, ktorú Steve Jobs založil po nútenom odchode z Apple. Scott Forstall sa podielal na vývoji operačného systému NeXTSTEP a do Apple sa dostal naspäť, keď firma NeXT bola roku 1997 úspešne kúpená Applom. Steve Jobs sa prakticky hneď stal CEO spoločnosti a práve vtedy začal vzostup Scotta Forstalla. Mieril stále vyššie a neskoršie sa povrávalo, že bude nástupcom Steva Jobsa, ktorý zomrel 5. októbra 2011.

Scott Forstall sa okamžite stal zodpovedný za dizajn užívateľského prostredia počítačov Mac. Bol to práve on, kto do sveta Mac OS X priniesol ikonický dizajn "Aqua", ktorý obsahoval lesklé ikonky a priehľadnosť niektorých prvkov. Neskôr sa stal vedúcim pracovníkom na vývoji OS X založenom na technológiach z NeXTSTEPu a taktiež jedným z kľúčových ľudí podieľajúcich sa na vývoji iOS. Bol to práve on, kto uviedol iPhone 4S s prvykrát prezentovanou hlasovou asistentkou Siri.

Scott Forstall sa zosobňoval so Stevom Jobsom, mal dokonca rovnaké auto ako on. Bol kombináciou charizmatického človeka s extrémnym prístupom k detailom dizajnu. Dokonca mal vo svojej kancelárii lupu používánu klenotníkmi, cez ktorú dával pozor na každý detail užívateľského rozhrania.

Zdroj: rivacrmintegration.com

Keď zomrel Steve Jobs, postupne sa strácal jeho vplyv v Apple. Dostal sa do boja o moc s Jonym Ivem, o ktorom sa všeobecne tvrdilo, že po Stevovi Jobsovi bol najdôležitejším človekom v Apple. Ďalšia nezhoda ohľadom dizajnu bola, že zatiaľ čo Scott Forstall miloval skeumorfický dizajn, Jony Ive ho nenávidel.

Poslednou kvapkou sa stali spomínané Mapy v iOS 6, ktoré sa stali najväčšou verejne diskutovanou softvérovou chybou v iOS. Ako keby nestačilo, Apple musel zaplatiť okolo 20 miliónov USD za dizajn hodiniek v aplikácii Clock, ktorý bol obchodnou značkou a zároveň chránený copyrightom spoločnosti Swiss Federal Railway Service.

Scott Forstall zároveň odmietol podpísať ospravedlňovací list ohľadom spackaných máp, čo viedlo k tomu, že ho Tim Cook nechal opustiť Apple.

Po opustení Apple sa už veľa na verejnosti neukazoval. V máji 2015 sa vyjadril, že je rád, že firmy z Cupertina stále vyrába skvelé produkty. Scott Forstall taktiež poskytol niekoľko rozhovorov ohľadom 10 výročia od uvedenia prvého iPhonu.

Zdroj titulnej foto: oleb.net
Zdroj: cultofmac.com