YouTube bez reklám s možnosťou sťahovania obsahu a prehrávaním na pozadí

· 4 min read
YouTube bez reklám s možnosťou sťahovania obsahu a prehrávaním na pozadí

Obsah stránky YouTube.com je jednoznačne jedným z najviac zobrazovaných na celom internete, avšak z hľadiska ziskov to na popredné priečky rebríčka nie je. Prvým problémom je, že ľudia často nepristupujú k obsahu cez stránku YouTube.com, ale nechávajú si zobrazovať obsah cez iné stránky a aplikácie pomocou zdieľania. Druhým problémom je, že až 85 % celej návštevnosti je od menej ako desatiny všetkých návštevníkov, čo inzerenti nepovažujú za príliš zaujímavé.

Preto spoločnosť Google, ktorá YouTube vlastní, prišla s novou obchodnou stratégiou. Pred pár dňami spustila spoplatnenú službu s názvom YouTube Red, ktorá ponúkne sledovanie videí bez reklám, možnosť ich sťahovania pre offline prístup, bonusový obsah v podobe seriálov a filmov, možnosť nechať bežať mobilnú aplikáciu na pozadí aj službu Google Play Music (alternatíva k Apple Music či Spotify). Predplatitelia služby Google Play Music dostávajú YouTube Red automaticky. Je pravdepodobné, že tieto dve služby sa časom zlúčia pod jeden názov.

The Ghost Logo

Služba YouTube Red je momentálne dostupná len v Spojených štátoch amerických za 9,99 USD mesačne na platforme Android a 12,99 USD na platforme iOS. Rozdiel je spôsobený tým, že spoločnosť Apple si za každé predplatné účtuje 30%-ný poplatok. Skúšobná doba je 14 dní alebo jeden mesiac pri prepojení účtu s kreditnou kartou. Spoločnosť Google bude peniaze uploaderom vyplácať aj počas skúšobnej lehoty. Do ďalších krajín sa služba rozšíri počas nasledujúceho roka a dá sa predpokladať, že cena bude totožná s tou za službu Google Play Music, ktorá na Slovensku predstavuje 5,49 eur.

Predplatné je viazané na YouTube účet, aby ste pomocou prihlásenia mohli využívať výhody na akomkoľvek zariadení a vo všetkých YouTube aplikáciách, aplikácie YouTube Gaming, YouTube Kids a novej YouTube Music nevynímajúc. Posledná spomínaná umožňuje sťahovanie videí pre offline prístup s nastaviteľným rozlíšením videa a nechýba ani možnosť prehrávať či uložiť iba zvukovú stopu, s ktorou budete môcť počúvať aj cez mobilný internet bez strachu z prílišného čerpania dát. Aplikácia YouTube Music používa algoritmy ako "Content ID" a "Melody ID", pomocou ktorých sú videá rozoznávané a označované napríklad ako koncerty, remixy, covery, lyrics videá… Poteší aj možnosť stiahnuť odporúčanú hudbu a zvoliť si veľkosť priestoru, akú môže táto hudba zabrať. Odporúčaná hudba je aktualizovaná denne, ako veľmi sú odporúčania založené na veciach, ktoré ste označili prstom hore, si môžete nastaviť. Fungovanie aplikácie si môžete pozrieť vo videu.

Ak si službu YouTube Red nepredplatíte, YouTube pre vás naďalej zostáva tak, ako je, či už na mobilných aplikáciách, alebo na webe. Bez predplatného budete mať prístup aj k aplikáciám, avšak so značnými obmedzeniami - žiadne sťahovanie videí pre offline počúvanie, žiadny bonusový materiál, rôzne reklamy a podobne. Čo sa týka reklám, väčšina používateľov ich teraz dokáže vo webovom prehliadači odstrániť pomocou doplnkov, ktoré pomáhajú blokovať reklamy. Či spoločnosť Google príde s novinkami, ktoré používatelia nebudú schopní obísť, nám ukáže čas. Pod operačnými systémami určenými pre mobilné zariadenia sa dá reklame vyhnúť takisto, aj pod iOS.

Spoločnosť Google urobila skvelý ťah. Nesnaží sa o vybudovanie najpoužívanejšej streamovacej služby s takmer všetkými umelcami a tvorcami videí, ktorí vydávajú obsah pre iné streamovacie služby nedostupný. Tú už má. Rovnako ako množstvo zmlúv s hudobnými spoločnosťami o právach na poskytovanie obsahu. Taktiež má podchytenú väčšinu umelcov, ktorí uploadujú exkluzívne videá, a masový prechod na nový systém ich všetkých prinúti súhlasiť s novými podmienkami používania služby YouTube. Svojich používateľov, ktorých je viac ako miliarda, má spoločnosť Google dôkladne zanalyzovaných - kto iný ako spoločnosť, ktorá vlastní najpoužívanejší vyhľadávač a najznámejšiu streamovaciu službu na internete, má informácie o tom, aké žánre obľubujete, ktoré piesne počúvate radi, aké albumy ste minule hľadali v internetových obchodoch alebo ktoré stránky hudobných interpretov často navštevujete kvôli novinkám?

S vysokou pravdepodobnosťou bude služba YouTube Red (v spojení so službou Google Play Music) voľbou číslo jeden pri rozhodovaní budúcich predplatiteľov, ktorú hudobnú streamovaciu službu si vybrať. Dovolíme si tvrdiť, že spoločnosť Google by v tomto segmente mohla získať všetkých predplatiteľov, ale musela by urobiť ešte dve veci. Prvou z nich je ponuka, respektíve podpora vyššej kvality zvuku v podobe bezstratových súborov v službe Google Play Music a prípadne aj v službe YouTube Red, čím by uspokojili aj všetkých audiofilov. Druhou podmienkou by bolo spojenie so službou Facebook, aby interakcia medzi používateľmi, fanúšikmi, umelcami a tvorcami obsahu bola jednoduchá. Založiť na tento účel úplne novú službu, tak ako firma Apple prednedávnom uviedla službu Apple Music Connect, len pridáva umelcom a tvorcom obsahu ďalšiu starosť a zbytočne fragmentuje hudobný trh.

The Ghost Logo

Zdroj: theverge.com, wired.com, zive.cz, zive.sk