Portál YouTube kúpil práva na športové prenosy

· 2 min read
Portál YouTube kúpil práva na športové prenosy

Spoločnosť Google, ktorá vlastní videoportál YouTube, vďaka dohode so spoločnosťou Mediapro získala práva na vysielanie viac ako päťdesiatich zápasov španielskej najvyššej súťaže La Liga (španielsky kráľovský pohár Copa del Rey) na sedemnástich trhoch. Po YouTube Red je to ďalšia novinka, ktorá ukazuje, že spoločnosť Google nie je so súčasným stavom svojho videoservera spokojná. Skvelou správou je, že vysielanie stretnutí je dostupné aj na Slovensku, ale za poplatok. Každý zápas stojí osobitne 4,99 eur, ale zakúpiť sa dá aj balíček, predplatné na celú sezónu, za 19,99 eur. Finále bude však spoplatnené separátne. Každé stretnutie bude vysielané v HD rozlíšení. Na Slovensku si španielsku súťaž môžete pozrieť aj na televíznej stanici Dajto. Videoserver YouTube má svoj prvý stream už úspešne za sebou, keď v stredu 28. októbra vysielal zápas medzi Barcelonou a Villanovense na kanáli LaLigaTVLaCopa.

The Ghost Logo

Vďaka tomuto kontraktu videoportál YouTube síce získal ďalší športový obsah, ale kvôli novým podmienkam spojeným so spustením služby YouTube Red aj nejaký stratil. Konkrétne videá od amerického vysielateľa ESPN, ktorý z videoservera odstránil temer všetky svoje videá, pretože nemá také vysielacie práva, aby mohol svoj obsah distribuovať cez platenú službu. Zvláštnosťou je, že ESPN patrí pod spoločnosť Disney, ktorá s novými podmienkami servera YouTube problémy nemá. ESPN malo na YouTube spolu 13 kanálov a ten najsledovanejší z nich odoberalo viac ako 1,6 milióna používateľov. Bohužiaľ, videoportál nerobí žiadne výnimky, takže každý z kanálov buď s novými podmienkami súhlasí, teda sa musí stať súčasťou služby YouTube Red, alebo svoj obsah z videoservera zmaže.

Je jasné, že spoločnosť Google sa snaží o vybudovanie niečoho konkurencieschopného pre služby ako NetFlix a Amazon Video. V budúcnosti by sme sa mohli dočkať aplikácie v iTunes Store, ktorá by vyberala len seriály, filmy a živé prenosy z videoportálu YouTube tak, ako aplikácia YouTube Music vyberá iba hudbu.

Zdroj: etrend.sk, youtube.com