Xiaomi Mi 5 vs iPhone 6S. Prekoná čínske delo za 260 eur legendárny iPhone?

· 6 min read
Xiaomi Mi 5 vs iPhone 6S. Prekoná čínske delo za 260 eur legendárny iPhone?

Xiaomi, jedna z najpopulárnejších čínskych značiek, už pomaly preniká aj na Slovensko. Za roky svojho pôsobenia si vybudovala meno výrobcu, ktorého smartfóny sú považované za špičku high-end telefónov, zachovávajúcich si až prekvapivo nízku cenu. Svojím najnovším počinom Mi 5, ktorý bol predstavený vo februári, prekonala firma všetky očakávania. Či už z hľadiska výkonu, vďaka ktorému je označovaný za najlepší smartfón súčasnosti, alebo je to cenou, ktorá začína na šialene nízkych 300 dolároch. Ako si ale toto delo vedie v porovnaní s vlajkovou loďou Apple, iPhonom 6s?

zdroj: cumenicalnews.com

Prvý pohľad

Čínske výrobky si mnoho ľudí spája s kopírovaním a nie práve pekným dizajnom. Xiaomi je presný opak. Dizajnéri nám ponúkli štíhly elegantný smartfón zasadený v pevnom kovovom tele. Mi 5 môže na prvý pohľad pripomínať nový Samsung S6, avšak čínski dizajnéri údajne začali s prácou na dizajne ešte pred oficiálnym predstavením S6.

zdroj: phonearena.com

IPhone 6S je oproti nemu o niečo menší a kompaktnejší. Zaoblené hrany padnú príjemnejšie do ruky a telefón sa tak drží pohodlnejšie. IPhone 6S aj Mi 5 obsahujú čítačku odtlačkov prstov. Čínsky mobil sa na iPhone v rýchlosti dostatočne chytá, avšak neponúka toľko možností. S iPhonom môžeš napríklad využívať Apple Pay a platiť za položky.

Ťažko ale posúdiť, ktorý z telefónov je krajší. Každý má iný vkus a každému vyhovuje niečo iné. Pre mňa osobne je iPhone stále najkrajší mobil a ani Mi 5 ho neprekonal. Ide ale o subjektívny názor.

Displej

zdroj: phonearena.com

Smartfóny sa líšia aj displejom. Xiaomi Mi 5 sa môže pýšiť 5,15-palcovou obrazovkou a HD rozlíšením 1 080 x 1 920 pixelov. S6 má menší, 4,7-palcový displej a rozlíšenie 750 x 1 334. Oba displeje sú pritom kvalitné a majú výborné pozorovacie uhly. Čínsky smartfón pôsobí o niečo jasnejšími farbami. Pri iPhone sú ale tieto farby trochu lepšie vyvážené.

IPhone sa s príchodom iOS 9.3 môže najnovšie pýšiť aj šikovnou funkciou na šetrenie očí, "nočným módom". Niečo podobné Xiaomi chýba, avšak podobný výsledok sa dá dosiahnuť aplikáciami tretích strán.

Rozhranie

Porovnávať operačné systémy v oboch smartfónoch momentálne v tomto článku nebudeme. Pozrieme sa skôr na konkrétne používateľské rozhranie Mi 5. Ten sa totiž môže pýšiť vlastnou nadstavbou menom MIUI 7. Musíme povedať, že v tomto prípade cítiť značnú inšpiráciu z iOS. Ikonky aplikácií so zaoblenými rohmi, podobný dizajn priečinkov či štyri aplikácie v docku v dolnej časti obrazovky sú prvky, ktoré poznáme práve z dielne Apple.

Na druhej strane, MIUI 7 stále vedie v niekoľkých funkciách. Má napríklad zabudovanú funkciu, ktorá môže nahrávať všetky hovory, čo nie je na iPhone bez jailbreaku možné. Za pozornosť tiež stojí detský mód či mód pre hosťa, ktoré obmedzujú niektoré funkcie smartfónu. V Xiaomi Mi 5 tiež nájdeš režim ovládania jednou rukou, ktorý softvérovo zmenší veľkosť displeja.

zdroj: 9to5.mac, c.mi.com

zdroj: idevice.ro, c.mi.com

zdroj: 9to5mac.com, phonearena.com

Výkon a parametre

IPhone 6S je momentálne poháňaný vlastným procesorom A9. Xiaomi Mi 5 používa Snapdragon 820, ktorý môžeme poznať napríklad zo Samsungu Galaxy S7 alebo LG G5.

Pri pohľade na benchmarky zistíme, že v testoch jedného jadra vedie stále A9 od Apple, aj keď Snapdragon sa k nemu výkonom dostal omnoho bližšie ako kedykoľvek predtým. Pri teste viacerých jadier už ale procesor Mi 5 vychádza ako víťaz.

Ak sa pozrieme na konkrétne prevedenie Snapdragonu 820 v Xiaomi, zistíme, že spoločnosť prišla hneď s tromi modelmi:

  • Base Mi 5 (~$305) s čipom Snapdragon 820 @ 1.8 GHz, 3 GB RAM, 32 GB vnútorná pamäť,
  • Mid-tier Mi 5 (~$335) s čipom Snapdragon 820 @ 2.15 GHz, 3 GB RAM, 64 GB vnútorná pamäť,
  • Upper-tier Mi 5 (~$400) s čipom Snapdragon 820 @ 2.15 GHz, 4 GB RAM, 128 GB vnútorná pamäť.

Ťažko ale porovnávať rýchlosť oboch smartfónov. IPhone je o niečo jemnejší a má hladké, pekné animácie. Xiaomi má animácie jednoduchšie, vďaka čomu pracuje o niečo rýchlejšie.

zdroj: phonearena.com

Kamera

Dobre vieme, že megapixely vo fotoaparáte v skutočnosti neznamenajú vôbec nič. Pre tých, ktorí ale majú radi čísla, iPhone 6S prišiel s 12-megapixelovým fotoaparátom s f/2.2 objektívom bez optickej stabilizácie. Jeho čínsky konkurent je vybavený 16-megapixelovým fotoaparátom a s objektívom f/2.0 spolu s optickou stabilizáciou.

zdroj: phonearena.com

Najskôr sa pozrieme na aplikáciu fotoaparátu. Ten od Apple je tradične jednoduchý a ponúka len základné funkcie a filtre. Pokiaľ to niekomu nestačí, je odkázaný na aplikácie tretích strán. Mi 5 má možností v kamere o niečo viac. Ovládanie je menej intuitívne, avšak napokon ponúka fotografovi viac možností.

zdroj: iphonehacks, phonearena.com

Najdôležitejšie sú, samozrejme, výsledné fotografie. Musíme povedať, že v tomto prípade odviedol iPhone o niečo lepšiu prácu. Jeho fotografie sú "živšie" a pre oko krajšie. Xiaomi má tendenciu vytvárať fotografie s menej výraznými farbami. Veď posúď sám.

zdroj: phonearena.com

Predná kamera je porovnateľná na oboch smartfónoch. Xiaomi ešte prišiel so zábavnou, aj keď zbytočnou funkciou, ktorá dokáže odhadnúť vek osoby na fotke.

Čo sa týka videa, oba smartfóny sa pýšia úchvatným 4K záznamom videa pri 30 snímkach za sekundu a HD rozlíšením pri 60 FPS. Aj v tomto prípade sa nám zdal iPhone vydarenejší. Video dokáže zamerať rýchlejšie a obraz má ostrejšie detaily. Zaujímavé je, že aj napriek absencii optickej stabilizácie iPhone zaznamenáva lepšie výsledky v stabilizácii obrazu. Softvér to zvláda na jednotku!

Batéria

Jedna z kľúčových vlastností pri výbere smartfónu je rozhodne výdrž batérie. IPhone 6S má 1 715 mAh batériu a Xiaomi Mi 5 takmer dvojnásobok - 3 000 mAh. Avšak rovnako ako pri fotoaparáte, ani tu nie sú čísla všetko. Je zaujímavé, že pri testoch portálu phonearena.com zaznamenali redaktori presný opak. Pri rovnakých nastaveniach jasu a podobnom zaťažení smartfónov sa Mi 5 dostal na hodnotu 7 hodín a 27 minút. IPhone ho prekonal o takmer hodinu, a to konkrétne 8 hodín a 15 minút.

zdroj: phonearena.com

Záverečné zhodnotenie

A sme v závere. Ako si poradilo čínske delo za necelých 300 eur s iPhonom 6S? Oplatí sa Xiaomi Mi 5 vôbec kupovať?

V prvom rade je dôležité povedať, že Mi 5 nie je určený pre európsky trh. Tešiť sa z neho môžu len majitelia v Číne. Samozrejme, neoficiálni predajcovia na Slovensku ho už stihli zaradiť do svojej ponuky, avšak s výrazne vyššou cenovkou - približne 450 eur. Ďalšia možnosť je objednať si smartfón napríklad na eBayi, avšak v prípade, že by ho bolo potrebné reklamovať, priprav sa na obrovskú bolesť. Práve toto je obrovské mínus pre Európanov, a rovnako aj Američanov.

zdroJ: androidpit.com

Aj napriek tomu ale ide o podarený smartfón, ktorý dokáže svojimi funkciami konkurovať všetkým high-end telefónom vrátane iPhonu 6S. Extrémne rýchly snímač odtlačkov prstov, slušná výdrž batérie, dobrá kamera aj podarené rozhranie MIUI. Spomenuli sme len niekoľko z predností nového Xiaomi.

Na druhej strane, Apple má za sebou dlhé roky skúseností na poli inteligentných mobilov. IPhone 6S je spoľahlivý a ponúka napríklad 3D Touch s hromadou užitočných funkcií. Určite sa nedá povedať, že by ho Xiaomi Mi 5 predbehol.


Zdroj titulnej foto: updato.com

Zdroj: phonearena.com