WiFi Signal - šikovné informácie o wi-fi v menubare

WiFi Signal - šikovné informácie o wi-fi v menubare

Wi-Fi routery sú bežnou súčasťou našich domácností. Slúžia nám na pripojenie sa na Internet, či už cez laptop, desktop, smartón, tablet alebo chytré zariadenia, tzv. Internet of Things - Internet vecí. Pokročilejší užívatelia zvyknú mať aj NAS - diskové sieťové úložisko, kde sa cez wi-fi konektivitu nahrávajú súbory.

Kvalitu signálu ovplyvňuje veľa faktorov, ako napr. vzdialenosť od routera, citlivosť prijímača, sila signálu z routera a taktiež vysoké množstvo routerov na pomerne malej ploche, kde dochádza k rušeniu signálu - s týmto problémom sa stretneš hlavne ak bývaš v paneláku. Preto ti chceme predstaviť aplikáciu, ktorá ti môže pomôcť s bezdrôtovým pripojením k Internetu.


Zdroj: hot-spotwifi.com


Aplikácia sa volá WiFi Signal. Po spustení sa usadí v hornom menubare, kde si môžeš rovno nastaviť spúšťanie aplikácie po prihlásení sa do konta. Zobrazuje viacero užitočných informácií, konkrétne:

  • názov siete a routera, použitý štandard, pásmo a maximálna teoretická rýchlosť
  • sila signálu a úroveň šumu
  • IP adresa v LAN-ke
  • kanál
  • aktuálna rýchlosť
  • MCS index

V mojom prípade to vyzerá takto:

Zdroj: thinkapple.sk

Zaujímavou funkciou sú notifikácie, ktoré ťa informujú o niektorých aspektoch wi-fi pripojenia, napr. názov siete, do ktorej si sa práve pripojil alebo naopak odpojil, vďaka čomu môže aj začiatočník sledovať, či nepadá wi-fi pripojenie, nakoľko sa dá nastaviť, aby sa notifikácie ukladali do notifikačného centra. Medzi ďalšie udalosti, o ktorých ťa môže WiFi Signal informovať, patria pripojenie počítača k inému prístupovému bodu, zmena kanálu (vrátane zmeny konfigurácie kanálu na routeri) a výrazné zníženie kvality signálu. Samozrejme, posledná voľba umožňuje nastaviť, aká sila signálu sa považuje za nízku, čo ocenia hlavne používatelia bezdrôtovej siete, ktorí sú ďalej od routeru a majú pomerne slabý signál, ale stále dostatočnú rýchlosť linky - aplikácia ti nebude každú chvíľu vypisovať upozornenie o nízkej kvalite signálu.

Niektoré informácie sa môžu zobrazovať priamo v menubare bez nutnosti kliknúť na ikonku WiFi Signal v menubare. V nastaveniach sa to dá krásne konfigurovať formou, ktorá trochu vyzerá ako konfigurácia cez Terminal:

Zdroj: thinkapple.sk

Uvediem príklad: ak do riadku napíšeš "%N, %T Mbps" (bez úvodzoviek), výsledok je nasledujúci:

Zdroj: thinkapple.sk

Ako som spomínal, v husto obývaných oblastiach a panelákoch dochádza k výraznejšiemu rušeniu signálu. Aplikácia WiFi Signal vie zanalyzovať rušenie a ponúknuť najvhodnejší kanál, aby bola konektivita čo najrýchlejšia a najstabilnejšia.

Aplikácia vie zaznamenávať rôzne udalosti ohľadom prípojky, napr. všetky pripojenia a odpojenia sa od LAN-ky, zmeny kanálov a zmeny rýchlosti linky. Posledná zmieňovaná udalosť bude mať veľmi veľa položiek, pretože rýchlosť linky sa mení veľmi často aj keď rozdiel môže byť len pár Mbitov a týchto záznamov bude skutočne veľmi veľa, ale vďaka filtrovaniu udalostí môžeš nastaviť, aby sa zmeny rýchlosti linky nezobrazovali vo výpise.

Proste WiFi signál je aplikácia, ktorú by mal mať každý, kto pripája svoj Mac k Internetu cez wi-fi router.

WiFi Signal pre macOS stiahneš tu:

WiFi Signal

Zdroj titulnej foto: alluremedia.com.au
Zdroj: thinkapple.sk

Read more