Watch OS 2.0: už túto jeseň prestanú byť Apple Watch závislé na iPhone

· 1 min read
Watch OS 2.0: už túto jeseň prestanú byť Apple Watch závislé na iPhone

Keď Apple na jeseň minulého roku prvý krát ukázal svetu Apple Watch, mnoho užívateľov bolo nespokojných. Dôvodom bolo zistenie, že Apple Watch sú len akýmsi displejom, ktorý zobrazuje aplikácie bežiace na iPhone. Viceprezident operácií Applu Jeff Williams sa však na konferencii "Code" zmienil, že by sa to už čoskoro mohlo zmeniť.

Jeff povedal, že Apple na Jeseň predstaví Watch OS 2.0, ktorého hlavnou novinkou bude možnosť spúšťať aplikácie priamo na hodinkách bez nutnosti mať pri sebe iPhone. Doteraz sa priamo na hodinkách spúšťali iba natívne aplikácie a všetky aplikácie tretích strán museli bežať na iPhone. Takisto tieto aplikácie nemali prístup k senzorom hodiniek, a tak napríklad bežecké aplikácie od vývojárov museli pre zaznamenávanie pohybu používať senzory iPhonu. To sa však zmení a aplikácie teraz budú využívať senzory hodiniek a budú uložené priamo na 8GB úložisku, ktorým hodinky disponujú a doteraz nebolo známe, na čo presne ho chce Apple využiť. Aplikácie taktiež budú využívať procesor hodiniek S1. Doteraz tak mohli učiniť iba natívne aplikácie, ktoré však vďaka tomu mali k dispozícii viac výkonu. Vďaka dostatku výkonu by sa taktiež mala otvoriť nová kategória hier, ktoré teraz budú mať na hodinkách teraz omnoho lepšiu odozvu a vývojári tak budú mať rozviazané ruky.

Nové SDK bude predstavené počas WWDC a vývojári budú mocť vyvíjať nové aplikácie už budúci mesiac. Spätná kompatibilita by nemala byť problémom, a tak staré aplikácie budú naďalej bežať na iPhone. Dovolím si však podotknúť, že keď budú hodinky viac zaťažené, tak sa obávam, ako to bude s výdržou batérie, ktorá je už teraz biedna. Na druhej strane majiteľom Apple Watch aspoň dlhšie vydrží nabitý ich iPhone.