Vytvoriť kópiu piesne alebo videa je už v Británii trestné

Vytvoriť kópiu piesne alebo videa je už v Británii trestné

Vo Veľkej Británii ešte len prednedávnom schválili výnimku pre kopírovanie zakúpeného obsahu chráneného autorským právom, ktorá povoľovala vytvárať kópie ľuďom, ktorí si digitálny obsah kúpili. Stalo sa tak v októbri v roku 2014. Niektoré hudobné spoločnosti, produkcie a iné skupiny túto úpravu zákona napadli a britská vláda koncom novembra tohto roku odobrila rozhodnutie najvyššieho súdu, ktoré výnimku zrušilo.

Znamená to, že ľudia, ktorí si zakúpili hudbu či videá, nesmú ani pre osobné potreby vytvárať kópie týchto diel chránených autorským zákonom. Zakázané je aj akékoľvek zálohovanie na lokálne médiá alebo cloud. Nedovolené je tak napríklad skopírovať si zakúpený album z iTunes do svojho iZariadenia.

Pre prístup, aký britská vláda zvolila, sa používanie iTunes a veľa iných softvérov stalo nelegálnym, pretože napaľovanie, synchronizácia a zálohovanie na cloud sú momentálne zakázané. Spoločnosť Apple, tak ako iní vývojári, bude možno nútená vydať oklieštenú regionálnu verziu aplikácie iTunes alebo upraviť používateľské podmienky pre Spojené kráľovstvo.

The Ghost Logo

Momentálne vo Veľkej Británii žiadny spor spojený s novým zákonom medzi súkromnou osobou a vlastníkom autorských práv neprebieha. Nový zákon povoľuje kopírovanie duševného vlastníctva len so súhlasom držiteľa autorských práv. Je pravdepodobné, že vláda bude musieť autorský zákon ešte prehodnotiť, doplniť alebo inak upraviť. Držitelia autorských práv by s kopírovaním súhlasili, ak by bola zavedená daň pre prázdne médiá ako CD nosiče, pamäťové karty, harddisky…

Zdá sa, že predaj digitálneho obsahu by v blízkej dobe mal byť nahradený prenájmom tohto obsahu. Niektoré firmy, ako napr. Adobe, už na tento obchodný model prešli a neumožňujú zakúpenie softvéru, namiesto toho umožňujú svoje aplikácie používať na predplatenú dobu. Zdá sa nám to alebo je to niečomu veľmi podobné? Stream - odpoveď na stále klesajúce zisky vydavateľstiev. Možno nám Veľká Británia ukázala smer, akým sa hudobný a filmový priemysel uberá. Obchody s nosičmi a internetové obchody s digitálnym obsahom zrejme spejú do záhuby. Môžeme zájsť dokonca ešte ďalej a špekulovať o zákaze predaja MP3 aj MP4 prehrávačov, ktoré nemajú možnosť prehrávať online obsah.

Zdroj: zive.sk

Read more