Vyšla už v poradí štvrtá verejná beta verzia macOS High Sierra, iOS 11 a tvOS 11

Vyšla už v poradí štvrtá verejná beta verzia macOS High Sierra, iOS 11 a tvOS 11

V pondelok boli vydané vývojárske betaverzie nadchádzajúcich operačných systémov od Apple. Netrvalo dlho a už sú dostupné aj pre verejnosť. Ak máš záujem o testovanie verejných betaverzií, treba sa zaregistrovať cez Apple Beta Software Program.

Ako vždy, upozorňujeme, že sa jedná o beta verzie, čiže nedokončený produkt, ktorý môže obsahovať množstvo chýb a nie všetky nové funkcie musia fungovať na 100% a taktiež sa môžu vyskytnúť problémy so stabilitou či nekompatibilitou niektorých aplikácií. Preto verejné betaverzie vždy inštaluj na sekundárne zariadenie, rozhodne nie na zariadenia, ktoré sú produkčné.


Zdroj: macrumors.com


Štvrtá beta verzia macOS High Sierra pre verejnosť je zrejme identická s piatou beta verziou pre vývojárov, ktorá bola uvoľnená v pondelok.

macOS High Sierra obsahuje veľa noviniek. Medzi ne patrí nový súborový systém APFS (Apple File System), ktorý nahradí staručký HFS+, aktualizovaná verzia Metalu - Metal 2 - s podporou pre strojové učenie, externé GPU a tvorbu obsahu pre virtuálnu realitu. Pridaná je podpora High Efficiency Video Encoding (HEVC, známy aj ako H.265) a pokiaľ máš iMac Retina 5K Late 2015 (a novší), MacBook Pro z roku 2016 alebo retinový MacBook Early 2016, môžeš sa tešiť na podporu hardvérovej akcelerácie kódeku H.265.

Medzi ďalšie novinky patrí nový bočný panel v Photos pre rýchlejšiu prácu s fotografiami, vylepšená hlasová asistentka Siri s prirodzenejším hlasom a Safari po novom ponúka chytrú prevenciu proti trackingu Internetovej činnosti, účinnú hlavne proti reklamám zobrazujúcich sa na základe histórie tvojho browsovania Internetom. V spolupráci s Content Blockers, ktorý je aj v iOS od verzie 9, to výrazne zvýši ochranu tvojho súkromia a taktiež bezpečnosť na Internete.

Zdroj: ipadpilotnews.com

Tak ako macOS High Sierra, aj štvrtá verejná betaverzia iOS 11 je identická s jej vývojárskym náprotivkom, ktorý bol vypustený v pondelok pre registrovaných vývojárov.

Hneď pre začiatok by sme chceli upozorniť, že bola odstránená podpora iCloud synchronizácie pre Messages. Samozrejme, vo finálnej verzii táto funkcia bude, odstránenie je dočasné a z technických dôvodov.

Medzi očakávané novinky patria nový Lock Screen, kde sú zlúčené notifikácie a widgety, redizajnovaný Control Center, prirodzenejší hlas hlasovej asistentky Siri, podpora peer-to-peer platieb cez Apple Pay a Notes po novom podporuje skenovanie a rozoznávanie ručne písaného písma, vrátane vyhľadávania rozoznaného textu.

Veľký dôraz bol na iPad a Apple Pencil, tablety od Apple majú nové funkcie ako vylepšený Dock, prepracovaný multitasking spolu s task switcherom a podporou drag-n-drop medzi aplikáciami.

Pre vývojárov pribudol ARKit pre rozšírenú realitu a taktiež poteší prepracovaný dizajn App Store.

Zdroj: cdn-apple.com

Štvrtá verejná betaverzia tvOS je len malou aktualizáciou, ktorá prináša len niekoľko malých zmien. Vo finálnej verzii sa očakávajú novinky ako automatické prepínanie denného a nočného režimu v závislosti od lokálneho času, synchronizácia Home Screen medzi všetkými Apple TV v domácnosti a podpora notifikácií.

Tešiť sa môžu aj vývojári, pribudli nové nástroje a zdokonalenia v Mobile Device Management.

Ja osobne mám štvrtú verejnú beta verziu iOS 11 na mojom iPade a tak ako doteraz, za pár dní môžeš očakávať moje skúsenosti. Tentokrát som si nahodil aj beta verziu macOS High Sierra, avšak z dôvodu že ide o plný operačný systém a nie o derivát ako je to v prípade iOS, spísanie skúsenosti bude trvať trochu dlhšie.

Zdroj titulnej foto: wp.com
Zdroj: macrumors.com