Vyšiel nový PDF Expert vo verzii 6, umožňuje editovať PDF súbory

Vyšiel nový PDF Expert vo verzii 6, umožňuje editovať PDF súbory

PDF Expert od Readdle je skvelý nástroj pre prácu s PDF súbormi, podrobnejšie som sa mu venoval v mojom seriály o iPade Pro ako náhrade za laptop.

Práve bola vydaná v poradí už šiesta hlavná verzia PDF Expertu. Dokáže všetko čo jeho predchodca a ešte oveľa viac. Hlavnou doménou nového PDF Expertu je priama editácia PDF súborov. Ak veľa pracuješ s PDF súbormi na iOS zariadeniach, toto je článok pre teba. A navyše PDF Expert 6 skvelo spolupracuje s jeho desktopovou verziou.


Zdroj: amazonaws.com


V hornej časti obrazovky pri pracovaní so súborom sú dva prepínacie módy: "Annotable" a "Edit". Prvý mód je rovnaký ako poznáme zo starších verzií PDF Expert, zatiaľ čo "Edit" je práve tá novinka, ktorá umožňuje pokročilé editácie PDF súborov.

Hlavnými novinkami sekcie "Edit" sú tieto funkcie:

  • editácia textu
  • pridávanie a nahradzovanie obrázkov
  • pridávanie linkov k textu a obrázkom
  • zakrytie citlivých informácii v texte

Ďalšími novinkami sú lepšie prepracovaný dizajn, možnosť zaheslovať konkrétny PDF súbor, globálne hľadanie textu (v rámci PDF Expert 6) a práca s osnovou, ktorú ide editovať a zároveň aj vytvárať.

V pravom dolnom rohu pribudlo člačítko +, ktoré importuje dokument zo zvoleného zdroja do PDF Expertu. Podporované sú viaceré cloudy (Dropbox, Box, Google Drive, OneDrive a Yandex.Disk), FTP/SFTP servery, WebDAV, Office 365 a SMB protokol pre import dokumentu z počítačov v LAN-ke. V prípade vybratia možnosti iCloud Drive môžeš importovať dokument z aplikácii podporujúcich Document Provider. Táto funkcia vytvorí kópiu dokumentu do aplikácie PDF Expert 6, takže pôvodný dokument nie je editovaný a zostáva v pôvodnej podobe.

Naopak, ak použiješ súbor z ľavého menu pod položkou "In the Cloud", vtedy PDF Expert 6 funguje ako Document Picker, takže súbor nie je kopírovaný do aplikácie PDF Expert 6, ale je editovaný priamo tam, kde sa nachádza. Len v prípade editácie cez SMB protokol som si všimol jeden bug - pri editácii súboru umiestneného v macOS v zložke "Downloads" sa po kliknutí na zložku v Docku nezobrazí editovaný PDF súbor, avšak keď zložku manuálne otvoríš, súbor tam je.

Pridávanie linkov je tiež vylepšené - môžeš odkazovať na webovú stránku alebo na určitú stránku v dokumente v tom istom PDF súbore - táto funkcia je všeobecne známa ako hypertextový odkaz, ktorý poznáme napr. z MS Wordu či Apple Pages.

PDF Expert 6 zachováva všetky pôvodné funkcie, takže fungujú veci ako podpora Document Provider a Readdle Transfer.

PDF Expert stiahneš tu:

PDF Expert 6 - Read, edit & annotate PDF documents

Zdroj titulnej foto: cultofmac.com
Zdroj: thinkapple.sk