Výrobná cena Apple Watch 80eur? Nie celkom pravda…

· 2 min read
Výrobná cena Apple Watch 80eur? Nie celkom pravda…

Ako pravidelne po predstavení rôznych produktov či už od Apple alebo od rôznych iných svetových značiek, tak aj tento krát sa spoločnosť IHS (http://www.businesswire.com/news/home/20150430006412/en/Apple-Watch-Lowest-Ratio-Hardware-Costs-Retail#.VUQ1SmdwfMA) odhaduje výrobné náklady. Tento krát sa pozreli do útrob hodiniek Apple Watch. Podľa ich štúdií sú výrobné náklady na Apple Watch Sport na úrovni približne 75 eur.

Najdrahšie časti?

Najdrahšou súčiastkou je podľa IHS displej. Jeho cenu stanovili približne na 18 eur. Takmer o polovicu lacnejší je procesor, ktorého cena je niečo cez 9 eur. Napájacia časť, súčiastky na bezdrôtové pripojenie či senzory ako akcelerometer, stáli niečo cez 3 eurá. A najlacnejšou časťou je malá batéria, ktorej výrobnú cenu odhadujú na 0,75 eur.

Tim Cook: „Správy o cene hodiniek sú nezmysel.”

Spoločnosť IHS však neráta s inými nákladmi. Keďže je Apple známy svojimi veľmi prepracovanými a zároveň jednoduchými softvérmi, tak obrovské množstvo nákladov minul aj v tejto oblasti. Ďalšiu časť výrobnej hodnoty tvorí marketing, do ktorého Apple tiež dáva obrovské množstvo financií. Všetky tieto dôsledky, ako aj samotný vývoj, dizajn, distribúcia, testovanie či licenčné poplatky prvých Apple Watch stáli približne jednu miliardu. To sa prejavilo aj na konečnej cene produktu. Tim Cook sa k celej udalosti tiež vyjadril: “Nikdy som nevidel jedinú správu, ktorá by mala blízko k realite. Správu o Apple Watch som však zatiaľ nevidel.” Potom povedal, že merania spoločností ako IHS iSuppli sú nepresné a nezodpovedajú realite.

Špičkové komponenty

IHS tiež nerátala s kvalitou spracovania komponentov, ktorá sa odráža aj vo funkčnosti Apple produktov. Experti potvrdili, že vo vnútri sa nachádzajú skutočne všetky dôležité komponenty, ktoré zahŕňajú aj operačnú pamäť RAM. Tú vyrába Elpida a jedná sa o 512 MB. Najdôležitejšou časťou je samotný procesor, ktorý dostal názov S1. Je to čipová sada ktorá má v sebe aj iné komponenty ako procesor, napríklad antény. Ďalšou súčasťou vo vnútri je aj 8GB lokálne Flash úložisko od Toshiby a SanDisku.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #04
· 7 min read
Podcast #03 + Týždňový newsfilter
· 8 min read