Vychytávky v OS X o ktorých pravdpodobne neviete (1.časť)

· 3 min read
Vychytávky v OS X o ktorých pravdpodobne neviete (1.časť)

Prednedávnom vám môj kolega priniesol zoznam vecí, ktoré môžete, ale nerobíte so svojim iPhonom. Ja vám teraz prinášam podobný zoznam trikov, akurát s tým rozdielom, že sa týkajú operačného systému OS X, ktorý je pre počítače Mac. A ja už nebudem zdržovať, poďme rovno na vec.

Práca s Dockom bez nutnosti zapnúť nastavenia

Každý kto má Mac, tak pozná Dock. Bez jeho existencie si už nevieme prácu s Macom ani predstaviť. Možno niektorí z vás vedia, že keď chytíte akýsi "oddeľovač" medzi dvoma stranami Docku (znázornený na obrázku nižšie) a budete hýbať myškou, tak sa zmení veľkosť Docku. Málokto však pravdepodobne vie, že ak budete pri rovnakom úkone zároveň držať klávesu Tab, tak môžete premiestniť celý Dock bez toho, aby ste museli isť do nastavení. Kľudne si to vyskúšajte.

Získajte kopec informácii o vašej WiFi jedným klikom

Ak chcete zistiť rýchlo o svojej (alebo inej) WiFi sieti v podstate akékoľvek informácie, tak stačí, ak stlačíte klávesu Alt a kliknete v Menu Bare na ikonku Wifi siete. Získate kopec informácii a ako bonus možnosť odpojiť sa od aktuálnej Wifi siete bez nutnosti vypnúť celé rozhranie WiFi, čo je praktické.

Spotlight nielen na vyhľadávanie

Spotlight slúži na vyhľadávanie vo vašom Macu, ale okrem toho vie aj napríklad premieňať jednotky dĺžky a meny, alebo vám vyhľadať film. (táto funkcia na Slovensku podľa mojich skúsenosti nefunguje). Navyše s príchodom OS X El Capitan sa stane Spotlight ešte inteligentnejší. Tí, ktorí už máte betu si to môžete vyskúšať.


Odstráňte zo svojho Macu Dashboard

Kto používa Dashoboard? Ak niekto áno, kľudne môže tento krok preskočiť. Pre všetkých ostatných je tu však tento jednoduchý trik ako sa Dashboardu zbaviť. Stačí otvoriť Terminál, napísať tento príkaz a stlačiť Enter:
“defaults write com.apple.dashboard mcx-disabled -boolean true”
Následne stačí reštartovať Dock týmto príkazom a po Dashboarde nebude ani stopy.
“killall Dock”

Vynútené ukončenie aplikácie najrýchlejšou možnou cestou

OS X je obzlášť stabilný systém. Občas sa ale predsa môže stať že nejaká aplikácia zamzrzne a vy si neviete rady. Vtedy stačí jednoducho držať klávesu Alt (áno,v tomto článku ju obzvlásť používame), ísť myškou na ikonku zamrznutej aplikácie v Docku, kliknúť, držať stlačené tlačidlo a čakať, kým sa vám ponuka, v ktorej posledná možnosť bude aplikáciu vynútene ukončiť.

Tak a to by bolo všetko. Dúfam, že ste sa niečomu novému priučili, ak nie, tak verím, že tomu tak bude v ďalšom dieli.