Ovládanie auta hodinkami? Aplikácia Volvo On Call čoskoro aj pre Apple Watch

· 2 min read
Ovládanie auta hodinkami? Aplikácia Volvo On Call čoskoro aj pre Apple Watch

Ovládanie auta hodinkami bola donedávna záležitosť len sci-fi filmov a kníh, no s príchodom inteligentných hodiniek sa možnosti posunuli zas o krok ďalej. Švédska automobilka Volvo najnovšie oznámila, že čoskoro sa môžeme tešiť na vydanie updatu aplikácie Volvo On Call, s ktorou bude možné ovládať vaše vozidlo priamo zo svojho zápästia za pomoci Apple Watch.

Na počiatku tejto aplikácie bol len bezpečnostný systém, ktorý firma Volvo v roku 2001 zakomponovala do svojich vozidiel. Ten dokázal užívateľa automaticky prepojiť s operátorom, keď to bolo potrebné. Keď bol napríklad zaznamenaný náraz vystrelením airbagov, na záchranársku službu bol vyslaný signál spolu s presnými GPS súradnicami, kde sa nehoda stala. Záchranári tak mohli byť behom chvíle na mieste.

Až neskôr sa výrobcovia rozhodli premeniť túto službu na aplikáciu do mobilu. Tá aktuálne umožňuje na diaľku cez smartfón zamknúť a odomknúť dvere, aktivovať vykurovanie, klimatizáciu aj naštartovať motor. Okrem toho má majiteľ vozidla prehľad o stave nádrže a aplikácia pomôže aj vtedy, keď je problém nájsť auto na veľkom parkovisku.

Aplikácia Volvo On Call v iOS

Po najnovšej aktualizácii bude možné využiť väčšinu spomenutého aj za pomoci Apple Watch alebo inteligentných hodiniek s Android Wear. Volvo sa však nevyjadril, ktoré z týchto funkcií budú v aplikácii zahrnuté. Už teraz je však jasné, že Volvo On Call bude podporovať hlasovú asistentku Cortanu a taktiež bude umožňovať preniesť navigačné informácie z hodiniek do auta. Určite sa môžeme tešiť aj na zamykanie a odomykanie na diaľku, čo by mohlo priniesť novú revolúciu a nahradiť klasické kľúče od auta.
Volvo však samozrejme nie je jediná automobilka, ktorá pracuje na vlastnej aplikácii do inteligentných hodiniek. Podobne sú na tom aj Volkswagen, BMW, Porsche a Hyundai, ktoré tiež spúšťajú appky pre Apple Watch a Android Wear. Všetky z nich ponúkajú viac-menej rovnaké funkcie ako má Volvo On Call.

Aktualizácia, ktorá prinesie možnosť ovládania na hodinkách, vyjde pravdepodobne niekedy koncom tohto mesiaca. Bohužiaľ, zatiaľ nebude k dispozícii pre Slovensko.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #05
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #04
· 7 min read