Vláda môže odpočúvať 74 % Androidov, pri iOS je toto číslo oveľa menšie

Prichádza doba bez súkromia. Nebudeme teraz riešiť, či je to správne, alebo nie a do akej miery to ovplyvňuje náš život, tomu sme sa už venovali v osobitnom článku. Pravda je taká, že keď Edward Snowden a ďalší ľudia poskytli verejnosti a médiám informácie o tom, že americká vláda má prístup k údajom a núti nielen výrobcov telefónov, elektroniky, ale aj výrobcov operačného systému k tomu, aby im poskytli prístup k údajom svojich zákazníkov, jednotlivé technologické spoločnosti sa prípad rozhodli riešiť.

Spoločnosť Apple začala svoj operačný systém iOS šifrovať novým spôsobom. Z toho teda vypláva, že k dátam na iOS 8 a novšom nemá prístup ani samotná firma z Curpertina, vďaka čomu nemôže dať prístup ani americkej vláde. Či je to pravda, alebo ide len o lacné gesto, ktorým sa firma Apple pokúsila získať ďalších priaznivcov a zákazníkov, sa asi nikdy nedozvieme.

Podobným smerom ako Apple sa rozhodol ísť aj Google so svojím Androidom, ktorý do verzie 5.0 a novšej takisto začal inštalovať silnejšie šifrovanie a nedovolil tak vláde prístup do telefónov s týmto systémom. Tu sme však narazili na veľký problém. Zatiaľ čo iOS je uzavretý systém, Android je otvorený a nachádza sa na tisíckach rôznych zariadení. To zaváňa problémom.

Firma Apple nedávno zverejnila štatistiky, podľa ktorých beží na iOS 8 a novšom 91 % iOS zariadení. Oproti tomu iba 25,9 % zariadení typu Android má verziu 5.0 a novšiu. Z toho vyplýva, že má americká vláda prístup k 74,1 percentám všetkých Androidov, ale iba k 9 % iOS zariadení. K tomu treba pridať fakt, že väčšina novších iOs zariadení je možné "apdejtnúť" na najnovší iOS, ale v prípade Androidu sa často stáva, že ani majitelia najnovších modelov nemajú možnosť prejsť na novú verziu operačného systému. Ak teda chcete byť v bezpečí, tak by ste mali rozhodne siahnuť po zariadeniach so systémom iOS alebo po tých s logom nahryznutého jabĺčka.

Marián Novikmec

Marián Novikmec

Mám rád technológie, autá, cestovanie a všetky také tie basic neresti života ktoré každý rádoby-influencer majúci viac ako 500 followerov na Instagrame. Stovky storíčiek ale nepridávam, zatiaľ.
Vranov nad Topľou