Veľké zhrnutie očakávaných noviniek pred dnešnou WWDC

Veľké zhrnutie očakávaných noviniek pred dnešnou WWDC

Týždeň roka pre mnohých fanúšikov Applu je skoro tu. Svetová konferencia vývojárov spoločnosti oficiálne začína v dnes o 19:00 nášho času.

Preto Vám prinášame veľký súhrn očakávaných noviniek, ktoré by nám mal Apple predstaviť v McEnery Convention Center.

Novinky sme si rozdelili na 2 časti:

Softvér

WWDC bola vždy udalosť zameraná na softvérové novinky, a aj tento rok by sa to nemalo zmeniť. V oblasti softvéru preto očakávame iOS 11, macOS 10.13, watchOS 4 a tvOS 11.

iOS 11

Headline softvérovej časti WWDC bude nepochybne iOS 11. Tohtoročná aktualizácia prinesie vylepšenie rozhrania, nové funkcie a oveľa viac.

Najväčšieho vylepšenia sa bude pravdepodobne dočká Siri. Keďže Apple plánuje predstaviť Siri aj v hardvérovej podobe (o tom si povieme neskôr), zdokonalenie softvérovej stránky Siri je nevyhnutné. Siri je vo všetkých smeroch pozadu za domácimi asistentmi od Googlu a Amazonu, takže sa od Applu očakáva, že Siri výrazne zlepší.

9to5mac.com

Zatiaľ však nie je známe, aké vylepšenia pre Siri by s iOS 11 mohli prísť. Jedna správa napríklad tvrdila, že Siri bude integrovaná do iMessage, a bude sa schopná učiť z užívateľského správania.

Okrem vylepšenej Siri prinesie iOS 11 pravdepodobne aktualizáciu aplikácie Hudba, ktorá by mala podľa jednej správy "lepšie zobraziť video". Apple taktiež predstaví svoju aplikáciu s originálnym obsahom pod názvom Carpool Karaoke, ktorá by už do konca roka mala mať viac ako 10 originálnych show.

Je ešte mnoho noviniek ktoré by mohli konečne prísť s iOSom 11. Najčastejšie požadované novinky sú napríklad skupinové hovory vo FaceTime, "Dark Mode", alebo podpora 3D Touch v Control Center.

iOS 11 by mal taktiež priniesť novinky pre iPady. Hovorí sa o novinkách ako napríklad podpora viacerých používateľov na jednom zariadení, rozšírený multitasking, podpora pre Magic Mouse a ďalšie Pro aplikácie, ako je Final Cut Pro X. Zaujímavý koncept o novinkách pre iPady sme Vám nedávno priniesli v tomto článku.

watchOS 4

watchOS taktiež tento rok dostane aktualizáciu na verziu 4, a môže priniesť viacero nových funkcií.

Vždy je tu priestor pre ďalšie aplikácie, ako sú podcasty a poznámky, ďalšie aplikácie by mali byť zamerané na zvýšenie nezávislosti Apple Watch od iPhonu. Taktiež by Apple mohol vylepšiť existujúce aplikácie, ako napríklad Kalendár. Kalendár v Apple Watch je v súčasnosti obmedzený len na zobrazenie aktuálneho mesiaca.

9to5mac.com

Aplikácie Workout a Aktivity by mohli tiež dostať vylepšenie v podobe podrobnejších informácií, ako napríklad zobrazenie údajov o cvičení po uložení. Momentálne na to musíte použiť iPhone.

Rovnako ako pri watchOS 3, Apple sa bude s watchOS 4 snažiť aby boli Apple Watch stále menej závislé na iPhone.

tvOS 11

tvOS v pondelok možno nedostane na javisku veľa priestoru, to však neznamená že s verziou 11 nepribudne viacero nových funkcií.

9to5mac.com

Najvýznamnejšou požiadavkou v tomto roku je podpora Netflixu. V súčasnosti TV podporuje služby ako je napríklad Hulu, no Netflixu sa jednoznačne nevyrovná. Pridanie podpory Netflixu by bolo dôvodom, prečo by všetci užívatelia mali prejsť na tOS 11.

macOS 10.13

Nakoniec tu v oblasti softvéru máme macOS 10.13. Rovnako ako pri ostatných aktualizáciach toho moc nevieme. Vyzerá to však tak, že macOS 10 tu budeme mať ešte minimálne rok, pokiaľ príde macOS 11.

9to5mac.com

Web 9to5mac sa pri májovom prieskume pýtal užívateľov, akú funkciu by v macOS 10.13 ocenili. Na vrchole zoznamu sa nachádzal Apple File System, zatiaľ čo aktualizácie existujúcich aplikácií boli druhé.

Existujúca aplikácia ktorá by potrebovala určitú pozornosť, je iTunes. Zatiaľ čo Apple urobil v poslednej dobe určité zlepšenia, stále ho ešte čaká dlhá cesta. Umiestnenie Apple Music, iTunes, App Store, Beats 1, Podcasty a čoskoro originálny video obsah robí túto aplikáciu preplnenú a neprehľadnú. Mnohí užívatelia navrhovali, aby šiel macOS rovnakou cestou iOS, aby oddeľoval Apple Music, TV a App Store do samostatných aplikácií, macOS 10.13 sa preto zdá perfektnou príležitosťou.

Hardvér

Okrem mnohých nových softvérových noviniek má Apple pre WWDC v rukáve aj hardvérové novinky. Zatiaľ čo sa v minulosti táto udalosť takmer výhradne venovala softvéru sa zdá, že v tomto roku sa objaví trojica nových hardvérových noviniek. Rozoberieme si ich nižšie.

Nový 10.5 palcový iPad Pro

Pred nedávnom sme Vám priniesli informáciu, že Apple na WWDC predstaví svoj nový 10.5 palcový iPad Pro. Už začiatkom minulého mesiaca uniklo niekoľko informácii a porovnaní, ktoré ponúkajú prehľad o celkovej veľkosti nového iPadu Pro.

9to5mac.com

Tento 10.5 palcový iPad Pro by mal byť len o niečo väčší ako 9.7 palcový iPad Pro vďaka užším rámikom okolo displeja. Zariadenie bude mať premiestnené mikrofóny, ktoré sa zhodujú s dizajnom nového iPadu s cenovkou 399 eur, ktorý bol predstavený začiatkom tohto roka.

O jeho výbave zatiaľ vieme iba že dostane procesor A10X a stereo reproduktory. Cena zatiaľ nieje jasná, očakáva sa niečo okolo 599 dolárov.

Aktualizácia MacBookov

Apple na tohtoročnej WWDC ďalej plánuje aj množstvo aktualizácií Macbookov, napriek tomu že len koncom minulého roka predstavili nové MacBooky Pro.
Očakáva sa, že budú aktualizované modely MacBook Pro, 12-palcový MacBook a možno aj MacBook Air.

9to5mac.com

MacBook Pro

V sekcii MacBookov Pro sa očakáva, že Apple predstaví viacero zariadení ktoré budú poháňané procesormi Intel Kaby Lake. Súčasné modely MacBooku Pro je majú procesory Intel Skylake, ktoré boli predstavené už v roku 2015. Séria Kaby Lake ktorá bola predstavená v septembri minulého roka je výkonnejšia, ponúka lepšiu grafiku a viac šetrí baterku.

Okrem vylepšenia procesorov Apple plánuje aj vylepšenie ponuky 15-palcového MacBooku Pro, a to v podobe ponuky 32 GB RAM.

12 palcový MacBook

Pokiaľ ide o 12 palcový MacBook, je to už viac než rok odkedy Apple aktualizoval toto zariadenie, no tento rok by údajne mohol dostať nový procesor. Hoci to nie je jednoznačne jasné o aký procesor sa jedná, je možné že by to bol práve Intel Kaby Lake.

9to5mac.com

Rovnako ako pri MacBooku Pro by mohol mať 12 palcový Macbook zvýšenú kapacitu RAM, a to z terajších 8 GB na 16 GB RAM.

MacBook Air

Nakoniec tu máme MacBook Air. Napriek tomu že sa nám už môže zdať už mierne zastaralý, stále má vysoké predaje vďaka nižšej cenovke. Minulý mesiac sa objavila správa od spoločnosti Bloomberg, že MacBook Air by mohol tento rok dostať menšiu aktualizáciu procesora a mierne vylepšený displej.

Siri Reproduktor

O tomto zariadení sa písalo už pred viac ako rokom, aj my sme vám pred nedávnom priniesli článok čo zatiaľ vieme o tomto zariadení + čo od neho očakávame. Je takmer isté že nám Apple dnes oficiálne predstaví toto zariadenie.

9to5mac.com

O tomto reproduktore zatiaľ vieme veľmi málo informácií, takže je ťažké teoretizovať ako by mohol vyzerať. Na obrázku vyššie môžete vidieť Alexu od Amazonu, a je pravdepodobné že dizajn Applu sa bude uberať podobným smerom.

Reproduktor bude prémiovým high-end zariadením, ktoré si bude môcť používateľ podľa cenových možností pri kúpe ďalej vylepšovať. Takisto sa ráta aj s integráciou HomeKitu, špeciálnym subwooferom a aspoň siedmimi výškovými reproduktormi, aby sa vytvoril naozaj kvalitný zvuk. Cenovku Apple pravdepodobné stanoví v rozpätí od 299-399 dolárov.

Zdroj titulnej foto: apple.com
Zdroj: 9to5mac.com