70% iPhonov fičí na iOS 9, Android 6.0 je na tom podstatne horšie

Apple vypustil 16. septembra v poradí už deviatu verziu svojho operačného systému pre dotykové zariadenia iOS 9. Netrvalo ani týždeň a z nového iOS sa tešila viac ako polovica majiteľov kompatibilných iPhonov, iPadov a iPodov. Teraz Apple prekonal ďalšiu pomyselnú hranicu a na iOS 9 beží už 70% zariadení. O rok starší iOS 8 poháňa 22% zariadení a 8% patrí starším systémom od Apple.

Na rozdiel od iOS, Android sa podobnými výsledkami pýšiť ani zďaleka nemôže. Google ho do sveta oficiálne vypustil 5. októbra, čo je síce mesiac po iOS, avšak do dnešného dňa je nainštalovaný len na mizivých 0,3% zariadení. Dokonca ani starší Lollipod na tom nie je nijak slávne a ovláda len niečo okolo 26%. Najlepšie je na tom dvojročný Android 4.4 KitKat s 38%. Prečo sú na tom teda Android zariadenia tak biedne?

Vlastnosť, ktorú mnohí označujú za výhodu, je v tomto prípade hlavná brzda aktualizácií. Android je na jednej strane veľmi rozšírený, avšak otvorenosť tretím stranám si vyžiadala svoju daň. Spôsobuje totiž, že na tisícoch rozdielnych zariadení beží úplne inak, takže nie je v silách vývojárov vydať jednu verziu pre všetky smartfóny. Aj to je dôvod, prečo sa teraz iOS môže pýšiť prístupnosťou na omnoho viac zariadeniach ako Android.

zdroj: http://www.phonearena.com/

Dávid Baránek

Dávid Baránek

Zaujímam sa o Apple a všeobecne o svet technológií. Okrem pravidelného prispievania do ThinkApple píšem poviedky a venujem sa športu.
Zvolen