V Apple je nerovnoprávnosť žien odstránená. Majú rovnaké platy ako muži

· 2 min read
V Apple je nerovnoprávnosť žien odstránená. Majú rovnaké platy ako muži

Na pracovnom trhu sú pozície, ktoré sú označované ako čisto mužské alebo ako čisto ženské. Najväčší podiel mužov je v odvetviach ako stavebníctvo, strojárstvo, informačné technológie, prevahu žien nájdete v školstve alebo zdravotníctve. Ale čo ak muži a ženy pracujú v rovnakom odvetví? Majú rovnaké platy?

Na Slovensku veru nie, najväčšie platové rozdiely sú v oblasti finančných a poisťovacích služieb. Vo všeobecnosti ženy na Slovensku zarábajú o 21,1 % menej ako muži! Čo sa týka Európy, tak sme, bohužiaľ, na popredných priečkach v tomto rozdiele. Ako to však vyzerá v USA, resp. v spoločnosti Apple?

V Apple momentálne najímajú viac žien ako predtým a z toho vyplýva aj vyjadrenie spoločnosti, že konečne majú ženy rovnaké platy ako muži. Spoločnosť analyzovala platy nielen v Cupertine (USA), ale chystá sa situáciu riešiť aj v pobočkách po celom svete.

Tu je časť správy:

"Dosiahli sme rovnosť platov medzi mužmi a ženami v rámci tých istých pracovných pozícií v USA. Žena zarobí dolár za každý zarobený dolár muža. Taktiež rôzne menšiny inej farby pleti zarábajú rovnako ako biely zamestnanec."

Zdroj: techtimes.com


Čo sa týka počtu žien, tak tých pracuje v Apple (v USA) 32 %, čo je vyššie číslo o jedno percento v porovnaní s minulým rokom. Celosvetovo je to dokonca o niekoľko percent viac. Mohlo by to byť ale aj lepšie. Pokiaľ by (nielen) ženy mali záujem, TU nájdete zoznam aktuálne voľných pracovných pozícií. Nie sú tam len pozície ako softvérový inžinier, programátor, ale aj pracovník v manažmente, v predaji a podobne. Najbližšie voľné miesta sú v Prahe. :-)Zdroj titulnej foto: [cnbc.com](http://fm.cnbc.com/applications/cnbc.com/resources/img/editorial/2016/03/22/103489514-GettyImages-187266867.1910x1000.jpg) **Zdroj: [cultofmac.com](http://www.cultofmac.com/440989/apple-says-its-gender-pay-gap-has-been-fixed/)**

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read