Už aj vláda Austrálie žiada "zadné vrátka" pre šifrovanú komunikáciu

Už aj vláda Austrálie žiada "zadné vrátka" pre šifrovanú komunikáciu

Nedávno v TOMTO článku sme informovali, že v Európskej únii bude možno garantované právo na šifrovanú komunikáciu a žiadna vláda členského štátu by nemohla robiť pokusy o jej dešifrovanie a teda ani žiadne zadné vrátka.

V Austrálii bol predložený návrh zákona, ktorý by firmám prikazoval umožniť prístup k šifrovaným správam, čo sa týka aj Apple a jeho aplikácie Messages, ktorá má end-to-end šifrovanie. Predstavitelia Apple sa minulý mesiac stretli s Austrálskym ministrom spravodlivosti Georgeom Brandisom a predsedom vlády Malcolmom Turnbullom aby diskutovali o zmene zákona a jeho vplyvu na služby typu iMessage a WhatsApp.


Zdroj: amazonaws.com


Apple je známy svojím odporom voči zadným vrátkam k ich komunikačných nástrojoch, tak ako sa ukázalo v kauze s FBI kvôli teroristickému útoku v San Bernardino, kde v útočníkovom iPhone mal byť dôkazový materiál a FBI sa domáhala súdneho príkazu, ktorý by Apple prinútil umožniť vládnym zložkám prístup k šifrovanej komunikácii.

Proti novému návrhu zákona v Austrálii argumentoval Apple tak, že takéto zadné vrátka by ohrozili všetkých užívatelov a teroristi a kriminálnici by proste prešli na inú službu digitálnej komunikácie. V podobnej situácii je aj Telegram, komunikačná platforma pre šifrovanú komunikáciu, ktorej zakladateľa sa údajne snažila podplatiť americká CIA.

Stanovisko Apple je jasné, vláda premiéra Turnbulla bude ešte musieť presnejšie definovať, čo si predstavuje pod týmto návrhom zákona.

Tim Cook sa ešte roku 2014 vyjadril, že aj keby vláda chcela od Apple dešifrovací kľúč, tak im ho poskytnúť nemôže, lebo ho proste nemá.

Avšak ukázalo sa, že to neplatí pre správy, ktoré sú zálohované na iCloude. Správy, ktoré sú posielané medzi zariadeniami, sú skutočne šifrované end-to-end šifrovaním a Apple ich nevie dešifrovať, ale tie, ktoré sú uchovávané v iCloud zálohe na serveroch Apple, používajú šifrovací kľúč, ktorým by teoreticky vedel "vydolovať" správy zo služby iMessage a poskytnúť ich vláde.

Dobrou správou je, že Apple ide cestou spomínaných platforiem WhatsApp a Telegram. Ako bolo spomenuté na poslednom WWDC, na macOS High Sierra a iOS 11 sa správy budú synchronizovať medzi zariadeniami prihlásenými k rovnakému Apple ID cez nový šifrovací proces, ktorý zabezpečí, že Apple nebude vedieť poskytnúť prístup k správam tretej strane.

Zdroj: buffered.com

Uvidíme, ako dopadne tento spor medzi Austrálskou vládou a technologickými spoločnosťami. Mimochodom, vo Veľkej Británii bola koncom minulého roka schválená povinnosť sprístupniť šifrovanú komunikáciu a históriu prehliadaných stránok. Bude zaujímavé sledovať, ako sa voči tomu postavia poskytovatelia VPN (Virtual Private Network) služieb a ako bude zmenená legislatíva a to nielen vo Veľkej Británii, nakoľko VPN služby šifrujú celú komunikáciu a dajú sa využiť servery zo skoro každého štátu na Zemi, vďaka čomu sa dá obchádzať štátna cenzúra Internetu a taktiež poskytovateľ Internetovej prípojky nemôže sledovať takto šifrovanú dátovú prevádzku.

Zdroj titulnej foto: pinimg.com
Zdroj: macrumors.com