USB typu C: dôkaz toho, že Apple ovplyvňuje svet technológie

Na poslednej WWDC ukázal Apple nový MacBook bez prípony Air či Pro. Mnoho magazínov a stránok vtedy tento MacBook nazvalo ako počítač plný kompromisov či počítač, ktorý sa nedá používať na serióznu prácu. Možno sa pýtate prečo. Odpoveďou je, že počítač obsahuje iba jeden jediný port (ak nepočítame jack na slúchadlá), ktorý je navyše nekompatibilný s akýmkoľvek predchádzajúcim konektorom.

Apple ale MacBooku nedal príponu Air, Pro, či akúkoľvek inú z celkom jasného dôvodu. Jednoducho nám chcel ukázať, že takto bude vyzerať nový MacBook. Že prichádza éra počítačov bez akejkoľvek pohyblivej súčiastky v tele (nový MacBook má Flash úložisko a má iba pasívne chladenie), že pomaly ale isto prichádza éra počítačov bez káblov.

Možno si niekto povie, že Apple prišiel príliš skoro, ale kto iný mal prísť, ak nie Apple? Apple totiž už priniesol pár technológii, ktoré sa začali používať až potom. Thunderbolt, 30-pin kábel, Lightning kábel a mnoho ďalších. Tomu všetkému sa výrobcovia prispôsobili, pretože nemali na výber. Nemohli len tak ignorovať napríklad najpredávanejší model telefónu.

Rovnaká situácia sa opakuje aj teraz. Pred pár dňami sme mohli vidieť predstavenie telefónu Oneplus 2, ktorý disponuje novým USB typu C. Nie je jediný a zariadení bude pribúdať. Ak však niekto tvrdí, že Apple prišiel ss novým konektorom skoro, v niečom má predsa len pravdu. Apple priniesol nový menší univerzálny konektor, avšak s rýclosťou staršieho USB 3.0, iba 5Gbps. Až nové procesory od Intelu Skylake, ktoré prídu tento rok prinesú podporu pre vyššie rýchlosti.

Aj napriek tomu je však jasné, že aj po odchode Steva Jobsa na lepšie miesto je Apple ten, kto tu stále udáva smer a hlavne ten, ktorý môže prísť s niečim novým a ostatní sa prispôsobia. Je síce pravda, že Apple neprišiel s USB-C, ale špekuluje sa, že to bol prve on, kto sa výraznou mierou podieľal na vývoji tohto štandardu, ale nepriznal sa a nechal ostatných výrobcov, aby začali štandard tiež používať, z celkom jasného dôvodu. Pravdu sa už asi len tak nedozvieme, jedno je však isté. Práve Apple nabral medzi prvými odvahu osadiť do počítača len tento port. Posolstvo je teda jasné: Prichádza bezkáblová éra, toto je len začiatok, pripútajte sa.

Marián Novikmec

Marián Novikmec

Mám rád technológie, autá, cestovanie a všetky také tie basic neresti života ktoré každý rádoby-influencer majúci viac ako 500 followerov na Instagrame. Stovky storíčiek ale nepridávam, zatiaľ.
Vranov nad Topľou