Čo všetko dokáže 3D Touch na iPhonoch 6S? Sledujte video!

· 3 min read
Čo všetko dokáže 3D Touch na iPhonoch 6S? Sledujte video!

Keď Apple oznámil, že na nových iPhonoch sa objaví technológia 3D touch, teda displej, ktorý dokáže rozoznať silu dotyku, u užívateľov to vyvolalo rôzne reakcie. Niektorí sa tešili na nové možnosti, iní zas zastávali názor, že ide o bezvýznamný krok zo strany Apple a v iPhone bude takpovediac zbytočne. Pre tých, ktorých zaujíma, ako vlastne 3D touch funguje a čo všetko dokáže, je určený tento článok.

Webový portál The Verge zverejnil zaujímavé video, v ktorom predstavuje práve spomínanú technológiu na nových iPhonoch. Video krásne popisuje všetky dôležité funkcie 3D Touch, ktoré dokáže nový iOS 9.

Aplikácie na domovskej obrazovke

3D Touch máme možnosť postrehnúť už na domovskej obrazovke. Obyčajným dotykom dokážete spustiť akúkoľvek aplikáciu na obrazovke. Ak ale pritlačíte prst silnejšie, vedľa väčšiny aplikácií sa zjaví ďalšie kontextové menu, ktoré ponúka rýchlejšiu orientáciu v appke. Pokiaľ pritlačíte prstom na mapy, vyskočia vám možnosti ako napríklad „Navigovať domov“ alebo „Odoslať súradnice pozície“. Pri fotoaparáte si zas môžete zvoliť „Odfotiť Selfie“ poprípade „Nahrať video“ a v hovoroch môžete zavolať niektorému z vašich obľúbených kontaktov.

Aplikácie na domovskej obrazovke

Náhľad, čo nasleduje

Túto vychytávku zaradil Apple do aplikácií Správy, Safari a Mail. Pokiaľ vám príde SMS správa alebo e-mail s linkom na konkrétnu stránku, podržaním prstu sa vám zobrazí vyskakovacie okno a ukáže vám web, na ktorý link odkazuje. Pokiaľ na prst ešte trochu pritlačíte, otvorí sa vám stránka v Safari. Ak ho ale z obrazovky spustíte, ocitnete sa opäť v správach.

Na tomto istom princípe funguje aj prezeranie e-mailov. V zozname všetkých prijatých stačí silnejšie pritlačiť na jeden z mailov a ten sa vám zobrazí v okne. Pokiaľ potom posuniete prst nadol, ukážu sa vám možnosti ako napríklad „Odpovedať“ alebo „Preposlať“. Na prvý pohľad možno vyznie táto funkcia zbytočne, avšak viem si predstaviť, že dokáže zjednodušiť a zrýchliť prezeranie linkov a e-mailov.

Live Photos

O tejto funkcií sme vás už informovali v samostatnom článku. Pokiaľ v kamere zatlačíte prst intenzívnejšie, vytvorí sa vám séria fotografií a vznikne tak pohyblivá animácia. Tú si následne môžete prehrávať v galérií rovnakým spôsobom, ako ste ju zachytili. Tak isto budú fungovať aj „živé“ pozadia iPhonu, ktoré si budete môcť nastaviť. Stačí pritlačiť prst a v zamknutej obrazovke sa vám prehrá animácia na pozadí.

Klávesnica

Apple nenechal bez zmeny ani klávesnicu na svojich nových iPhonoch. Pri normálnom dotyku píšete klasicky, ako na starších verziách. Pokiaľ ale na prst vyviniete väčší tlak, môžete posúvaním prsta po klávesnici navigovať kurzor po písmenách. Zjednoduší a zrýchli sa tak korektúra napísaného textu.

Klávesnica s 3D Touch

Náhľad multitaskingu

Posledná vec, ktorá bola vo videu predstavená, je náhľad Multitaskingu. Doteraz bolo možné pozrieť si všetky otvorené aplikácie len dvojitým stlačením tlačítka Home Button. Vďaka 3D Touchu sa dostanete do tohto náhľadu aj silným podržaním prstu na boku displeja a následným posunutím do strany.

To by bolo zo spomínaného videa všetko. Čo na to hovoríte vy? Oslovili vás možnosti, ktoré 3D Touch ponúka? Podeľte sa s vašimi názormi do komentárov!