SnapStats - systémový widget pre iOS

SnapStats - systémový widget pre iOS

V App Store je veľa aplikácii, ktoré fungujú ako widget do notifikačného centra, kde si môžeš zobraziť základné informácie ako miesto na disku, voľná pamäť RAM či prenesené dáta. Ktorý si však vybrať?

Voľba padla na SnapStats. Nie je to len "widgetová aplikácia", po spustení aplikácii sa v jej okne nachádzajú podrobnejšie informácie a widget slúži ako stručný výpis. Túto aplikáciu ti dnes predstavíme.


Zdroj: ipadizate.es


Widget obsahuje 5 kategórii:

  • Device
  • Network
  • Battery
  • Disk
  • RAM

Kedysi tam bola aj kategória CPU, avšak kvôli zmene politiky Apple v iOS 9 bola táto kolónka odstránená.

Device kolónka je len stručné info o stroji s bližšími informáciami vo vnútri aplikácii, avšak zaujímavejšia je kolónka Network. Tu najdeš množstvo prenesených dát cez wi-fi a aj cez dátovú SIM kartu pri iOS zariadeniach s podporou mobilných sieti a taktiež zobrazí tvoju IP adresu. Podrobnosti o sieti sú skromné, v budúcnosti pre teba a všetkých čitateľov predstavím widget priamo určený pre sieť, ktorý používam popri SnapStats.

Kolónka Battery zobrazuje percentá nabitia baterky, užitočné ak nechceš zobrazovať percentá baterky v pravom hornom rohu obrazovky iOS zariadenia (hlavne v prípade iPhone SE). Vo vnútri aplikácie sú ďalšie podrobnosti, ako napr. výdrž v zamknutom stave keď nesvieti displej (standby).

Disk je údaj o kapacite voľného a obsadeného miesta zariadenia, oboje v GB a aj %.

A kolónka RAM? iOS je vlastne derivátom macOS, ktorý je UNIXový operačný systém, takže tu nehľadaj niečo v zmysle "percento voľnej a percento obsadenej RAM" tak ako v prípade Windows. RAM-ka, či už v iOS, macOS alebo Linuxe, pracuje trochu inak:

  • Active Memory - v tejto časti bežia aplikácie a spustené dáta
  • Inactive Memory - toto je cache, ukončené aplikácie takto môžu byť spustené rýchlejšie a až je nedostatok RAM v zariadení, tak sa cache postupne premazáva
  • Wired Memory - časť RAM-ky vyhradená len pre operačný systém
  • Free Memory - skutočná voľná pamäť
  • GPU Memory Allocation - integrované grafické karty si berú pamäť z RAM-ky, lebo nemajú vlastnú pamäť, až na pár výnimiek ako Intel Iris Pro, ktoré nejakú tú vlastnú pamäť majú

Poznámka: stav RAM-ky je vo widgete zobrazený v percentách, v okne aplikácie sú rozpísané presné čísla.

Widget SnapStats podporuje kompaktný aj rozšírený režim. Takto vyzerá kompaktný:


Zdroj: thinkapple.sk


A takto rozšírený:


Zdroj: thinkapple.sk

SnapStats stiahneš tu:

SnapStats: Smart Device Info and Stats Tracker

Zdroj titulnej foto: ollo.it
Zdroj: thinkapple.sk