Odomykaj svoj Mac cez Touch ID na iPhone
Apple v OS X Yosemite a iOS 8 pridal súbor funkcií zvaných Continuity. Jedná sa o funkcie, cez ktoré navzájom spolupracujú tvoje Macy a iOS zariadenia a prípadne Apple Watch. Príkladom je funkcia Handoff umožňuje začať vykonávať činnosť v podporovanej aplikácii napr. na iPade a po príchode pokračovať na Macu kde si skončil. V macOS Sierra pribudla funkcia Auto Unlock.
Auto Unlock umožňuje odomknúť tvoj Mac cez Apple Watch, takže sa nemusíš obťažovať s písaním toho dlhého hesla. Nie každý však má hodinky od Apple. A preto, nebolo by úžasné odomykať Mac cez Touch ID na tvojom iPhone alebo iPade? Riešenie existuje a volá sa MacID.
Budeš potrebovať zariadenie s nainštalovaným iOS 8 a vyšším vybavené Bluetooth LE a Mac so zabudovaným Bluetooth LE s OS X Yosemite alebo vyšším. Kompletný zoznam podporovaných zariadení je na konci článku. Prekvapivo sú podporované aj niektoré staršie iOS zariadenia bez Touch ID, avšak týmto zariadeniam samozrejme chýba kľúčová funkcia MacID - odblokovanie Macu dotykom na Touch ID. Namiesto toho sa bude požadovať passcode iOS zariadenia.
Budeš potrebovať MacID pre iOS aj pre Mac. Po inštalácii ich stačí spárovať cez Bluetooth spolu so zadaním hesla pre prihlásenie do Macu, aby fungovalo odomykanie cez Touch ID. MacID na Macu vytvorí ikonku v Menubare:
A takto to vyzerá na iOS, v mojom prípade iPad Pro:
MacID počítač nevypne ani ťa neodhlási, iba uzamkne, takže ak napr. chceš počúvať hudbu cez iTunes a zároveň mať zamknutý Mac, bude to fungovať. Doplnkovou funkciou MacID je že vie zobraziť aktuálne prehrávanú skladbu s možnosťou dať pauzu alebo preskočiť na ďalšiu.
MacID si vypýta povolenie k notifikáciam. Dokáže totiž zobraziť notifikácie v týchto udalostiach na Macu a použiť Touch ID:
- požiadavok na odomknutie
- požiadavok na administrátorské heslo
- notifikácie o automatickom zamknutí Macu
Čo sa týka poslednej možnosti, MacID ponúka možnosť automaticky zablokovať a odblokovať Mac keď je tvoje iOS zariadenie príliš ďaleko resp. blízko od Macu. Treba sa trochu pohrať s nastavením senzitivity, ale pokiaľ chceš len to že keď odídeš s iPhonom von z domu aby sa tvoj desktopový Mac zablokoval, nastavenie bude veľmi jednoduché. Na použitie tejto funkcie v rámci menšieho obydlia treba trocha "kalibrácie", ale nič zložité a zvládne to aj začiatočník.
Možno to bude prekvapenie, ale MacID beží aj na Apple Watch. Zmysel tejto podpory je že môžeš odblokovať svoj Mac aj keď nepoužívaš macOS Sierra ale OS X El Capitan či dokonca starší Yosemite.
Kvôli obmedzeniam iOS treba nechať MacID bežať v pozadí po uzamknutí Macu, inak odblokovanie Macu nebude fungovať.
A tu je zoznam podporovaných zariadení:
iPhony:
- iPhone 7 Plus
- iPhone 7
- iPhone 6s Plus
- iPhone 6s
- iPhone SE
- iPhone 6 Plus
- iPhone 6
- iPhone 5s
- iPhone 5c
- iPhone 5
- iPhone 4S
iPady:
- iPad Pro 12.9-inch
- iPad Pro 9.7-inch
- iPad Air 2
- iPad Air
- iPad 4th generation
- iPad mini 4
- iPad mini 3
- iPad mini 2
- iPad mini
iPody touch:
- iPod touch 6th generation
- iPod touch 5th generation
A podporované Macy:
- MacBook Pro (2012 alebo novší)
- Retina MacBook (Early 2015 alebo novší)
- MacBook Air (2011 alebo novší)
- Mac mini (2011 alebo novší)
- iMac (2012 alebo novší)
- Mac Pro (Late 2013 alebo novší)
MacID pre iOS nájdeš tu:
A pre Mac zas tu:
Zdroj titulnej foto: giga.de
Zdroj: thinkapple.sk