macOS High Sierra - všetko čo potrebujete vedieť o najnovšej verzii operačného systému pre Mac

macOS High Sierra - všetko čo potrebujete vedieť o najnovšej verzii operačného systému pre Mac

Najnovšia verzia operačného systému pre Mac je postavená na vylepšeniach ktoré priniesla verzia macOS Sierra, a pod kapotou prináša množstvo vylepšení.

V najnovšej verzii operačného systému plne funguje Apple File System (ďalej ako APFS), ktorý bol prvýkrát predstavený s macOS Sierra, a je taktiež implementovaný v systéme iOS 11. APFS je úplne prepracovaný, moderný súborový systém, ktorý je optimalizovaný pre pevný disk.

macrumors.com

Je vybavený natívnym šifrovaním, chráni dáta pred zlyhaním systému a zrýchľuje operácie ako napríklad kopírovanie súborov. APFS je kompatibilný s predtým naformátovanými dátami v HFS (Hierarchical File System - súborový systém ktorý predchádzal APFS) a je navrhnutý tak, aby vyhovoval budúcim technológiám ukladania dát.

Spolu s APFS poskytuje macOS High Sierra podporu pre technológiu HEVC (kodek H.265), ktorá umožňuje kvalitnejšie prehrávanie videa a prehrávanie videa v rozlíšení 4K (doteraz bol používaný kodek H.264). HEVC videá sú taktiež o 40% menšie ako štandardné H.264 videá. HEVC tak na nových iMacoch a Macbookoch Pro ponúka super rýchle a energeticky účinné kódovanie a editáciu.

macrumors.com

Apple taktiež predstavil Metal 2, čo je nová generácia Metalu, a má vylepšený výkon a vylepšenú API, ktorá umožňuje nové grafické možnosti. Metal 2 taktiež prináša podporu pre mnoho nových funkcií, ako je napríklad rozpoznávanie reči.

macOS High Sierra je navrhnutý tak, aby podporoval virtuálnu realitu a softvér Virtual Reality, čo umožňuje vývojárom vytvárať VR a 3D hry pre Mac.

extremetech.com

Apple sa dohodol s Valve, ktoré optimalizuje SteamVR pre macOS a umožní podporu pre HTC Vive headset, a Unity s Epic prinášajú vývojárske VR nástroje pre Mac. Koncom tohto roka bude FCPX podporovať importáciu, editáciu a exportovanie 360° videa.

Nový operačný systém ďalej obsahuje aktualizované funkcie pre celý rad aplikácií. Safari blokuje automatické prehrávanie videí na stránkach, a pribudla funkcia Intelligent Tracking Prevention (inteligentná prevencia sledovania), ktorá prináša používateľom oveľa viac súkromia na webe.

macworld.uk

Mail dostal funkciu Top Hits, v ktorej sa nachádzajú najdôležitejšie maily. Poznámky dostali aktualizáciu v podobe jednoduchých tabuliek, ktoré umožnia používateľom písať do buniek, robiť úpravy a presúvať riadky a stĺpce.

Siri na Macu získala prirodzenejší a výraznejší hlas, a je schopná naučiť sa akú hudbu používateľ preferuje, a na jej základe môže vytvárať zoznamy skladieb a odpovedať na hudobné trivia, funkcie prichádzajúce aj do nového reproduktora HomePod.

macOS High Sierra je v súčasnosti k dispozícii len pre vývojárov, no Apple plánuje sprístupniť verejnú beta verziu koncom júna, pričom softvér bude na jeseň dostupný pre všetkých používateľov. Aktualizácia bude samozrejme zadarmo.

Zdroj titulnej foto: osxdaily.com
Zdroj: macrumors.com