Vedci vyvinuli zaujímavú technológiu na ochranu dát po ukradnutí telefónu. Telefón sa sám zničí.

· 1 min read
Vedci vyvinuli zaujímavú technológiu na ochranu dát po ukradnutí telefónu. Telefón sa sám zničí.

Myšlienku samozničenia telefónu poznáme hlavne zo špionážnych filmov, no takýto vzácny vynález by sa za pár rokov mohol vyskytnúť aj v realite. Išlo by zrejme hlavne o telefóny vysoko postavených osôb.

Tím výskumníkov v Saudskej Arábii postavil prototyp samodestrukčného gadgetu, ktorý môže úplne zničiť zariadenie za menej ako 10 sekúnd. Môže byť naprogramovaný tak, aby sa automaticky sám spustil za určitých podmienok.

bgr.com

Mechanizmus funguje usmerňovaním energie z batérie do elektród, ktoré sa rýchlo zahrievajú, čím dôjde k úniku špeciálneho polyméru. Polymér potom rýchlo expanduje, a rozdrví procesor alebo iné súčiastky telefónu. Z telefónu sa potom stane akýsi "pukanec".

nypost.com

Najzaujímavejšie na tejto technológii je, že zariadenie nutne nemusí byť v rukách vlastníka, aby mohlo dojsť k jeho zničeniu. Výskumníci úspešne testovali mechanizmus s radom spúšťačov vrátane GPS senzoru, ktorý automaticky zničil zariadenie keď prešiel určitú vzdialenosť od určeného bodu. Taktiež vyvinuli aplikáciu, ktorá komunikuje so zariadením, a môže pomocou hesla spustiť deštrukciu.

Zdroj titulnej foto: nypost.com
Zdroj: nypost.com