Týždňový newsfilter + Podcast #10

Týždňový newsfilter + Podcast #10

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#10 Funkcia EKG v hodinkách na Slovensku a kolosálne zdražovanie iPhonov! | ThinkApple.sk


**Témy #10 podcastu:**
  • Konečneee EKG v Apple Watch u nás!
  • Novinky v iOS 12.3
  • Zdieľanie videa z iPhonu do smart telky
  • Hranie hier na iPhonoch z počítača
  • Rapídne zvyšovanie cien iPhonov!

**▼ Prehrajte si podcast v prehrávači dole ▼**

Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to ZDARMA a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).==Textový prepis podcastu:==
####**Úvod**

Čítate už 10 jubilejný diel newsfiltra thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a prinášam vám, každý týždeň, zaujímavé novinky s Apple sveta. Vitajte pri desiatom vydaní, v ktorom si predstavíme EKG v hodinkách konečne aj u nás, povieme si o novinkách v novej verzii iOS a ich možnosťou prepojenia so smart televízormi, pozrieme sa ako vyzerá naozaj titánová kredika od Apple a zistíme, či si máme radšej rýchlo kúpiť iPhone, kým 24. júna šialene zdražia. Poďme na to!


####**Funkcia EKG v hodinkách Apple Watch konečne na Slovensku!**

Dnes začneme asi tou najväčšou bombou zo začiatku minulého týždňa, a tou je aktualizácia pre Apple Watch, ktorá sprístupnila život zachraňujúcu funkciu EKG v hodinkách, o ktorej sme si viac hovorili už v druhej a tretej časti, konečne prichádza aj k nám!

Od pondelka 13 mája., je už dostupná na hodinkách Apple Watch 4 generácie. Okrem nás sa jej sprístupnenia dočkali aj naši okolitý susedia z Česka a Poľska, takže ak nás počúvate z týchto krajín, môžete sa radovať tiež :).

Staršie modely Apple Watch však tiež neobídu skrátka, budú vedieť upozorňovať na nepravidelný srdcový tep, čo je tiež užitočná funkcia a nie každé inteligentné hodinky to zvládnu.

Pre aktiváciu EKG hlásení nepravidelného srdcového rytmu, je potrebné si najskôr aktualizovať iPhone na verziu iOS 12.3 – cez: Nastavenia > Všeobecné a potom ťuknúť na Aktualizácia softvéru.

Po dokončení inštalácie nového iOS, aktualizujeme cez iPhone aj hodinky. Otvoríme si aplikáciu „Watch“ a v nej vyberieme: Moje hodinky > položku Všeobecné a následne ťuknete na Aktualizácia softvéru. Po dokončení aktualizácie, prejdeme do aplikácie Zdravie kde si otvoríme kartu Zdravotné dáta > Srdce > Elektrokardiogram (EKG).

Tam vyplníme dátum narodenia a ťukneme na tlačidlo Pokračovať. Potom nám už tutoriál všetko jednoducho vysvetlí ako máme meranie EKG používať, na čo slúži a máme hotovo :). Meranie EKG si môžete vykonávať aj samy, priamo na hodinkách v aplikácií EKG, priložením prsta druhej ruky na digitálnu korunku a po 30 sekundách, vám bude animácia ukazovať úspešné zmeranie EKG.

Odporúčame si tiež v aplikácií na iPhone nastaviť „Hlásenia nepravidelného rytmu“, ktoré dokážu zistiť nepravidelný srdcový rytmus srdca, napríklad aj fibriláciu jeho predsiení. Výhoda týchto hlásení je, že sa nemerajú ručne ale automaticky.

Teda v prípade, že Apple Watch zistia nejaké nezvyčajné správanie vášho srdca, tieto hlásenia vás na ne včas upozornia. Ktoré ako sme si už hovorili v tretej časti podcastu, už neraz zachraňovali životy. :)

Dnešný páčik, ide preto rozhodne hodinkám Apple Watch a ich funkcii EKG, čerstvo sprístupnenej na našom území.

Keď sme už nahryzli novú iOS verziu 12.3, poďme si o nej povedať niečo viac...


####**Novinky v aktualizácií iOS 12.3 a Samsung telky**

V novej verzii iOS sa nachádza kompletne prepracovaná aplikácia Apple TV a prináša podporu pre televízory so štandardom AirPlay 2. AirPlay 2 slúži na zdieľanie fotiek, videí, hudby či iného obsahu z iPhonu, iPadu alebo Macu, cez škatuľku Apple tv prepojenú s televízorom alebo po novom už aj priamo cez smart televízory podporujúce AirPlay 2.

Prvou lastovičkou z pomedzi výrobcov smart televízorov, ktorý priniesli aplikáciu Apple TV a podporu funkcie AirPlay 2, je ako inak televízny imperátor, Samsung. Ten oznámil, že všetky televízory vyrobené pre rok 2019 a vybrané modely televízorov z roku 2018, dostanú aktualizáciu firmvéru s Apple TV a podporu technológie AirPlay 2.

A to ako na Slovensku tak aj v Českej republike. Všetky programy a relácie z aplikácie Apple TV a filmy i televízne programy z iTunes, ako aj zdieľanie audio a video súborov bezdrôtovo, si teraz budú môcť vychutnať zákazníci, na nových smart televízoroch Samsung ako prvý.

Jednoducho zvolením ikony aplikácie Apple TV na smart televízore, kde si môžu zakúpiť alebo zapožičať viac ako 100 000 filmov a relácií, vrátane titulov v 4K rozlíšení. A na jeseň, si budú môcť zákazníci Samsungu, na svojich nových smart televízoroch vychutnať aj predplatenú službu Apple TV+, ktorá bude obsahovať filmy a seriály, priamo z originálnej produkcie Applu.

Aplikácia Apple TV okrem kompletne vynoveného dizajnu, prichádza aj z možnosťou zdieľania predplatených TV staníc, s ďalšími 6 členmi rodiny bez potreby vytvárania nových účtov.

Započne teda Apple, novú televíznu revolúciu 2.0? A má šancu voči takému velikánovi v zdieľaní videoobsahu akým je Netflix? Napíšte nám váš názor, do komentáru na facebooku thinkapple.sk, pod príspevok s touto časťou podcastu.

Skutočná podoba platobnej karty Apple Card odhalená!

Benjamin Geskin, odhalil svetu skutočnú podobu kreditnej karty Apple Card, cez jedného z vybratých zamestnancov Applu, ktorý ju dostal na testovanie spolu vlastným menom, ktoré však Ben zmenil v PS za svoje aby skryl identitu svojho zdroja.

Náležite sa fotografiami Apple Card pochválil na svojom twiteri, kde si ju môžeme teraz pozrieť zo všetkých strán. Odkaz vám ako vždy, nechávame TU.

Karty sa majú dodávať vo farebných gradientových obaloch (vo farbách aplikácie Instagram) s NFC čipom, na ktorý stačí priložiť iPhone s otvorenou aplikáciou Peňaženka (Wallet) a fyzická Apple Card sa prepojí s tou digitálnou v aplikácií. Podrobnejšie sme si o tejto prémiovej karte rozprávali v druhej časti podcastu, kde bola prvý krát, predstavená svetu.

Jedná sa o prémiovú kartu s titánu v čistom dizajne, iba s logom Apple, vašim menom a symetrickým čipom vytvoreným opäť pre potreby Applu. Neplatia sa za ňu žiadne poplatky a úrokové sadzby sú v rozpätí 13 až 24% podľa úverového ratingu klienta.

Táto fyzická karta má podľa Apple, slúžiť len ako núdzové riešenie, keď nie je možné použiť bezkontaktné platby. Ak sa vám na ňu i tak zbiehajú slinky, budete si musieť (aspoň zatiaľ) nechať zájsť chuť, pretože bude najskôr dostupná v Spojených štátoch a aj to, až v lete tohto roku.

Niečo pre náruživých hráčov!

Steam, asi najväčší online obchod s počítačovými hrami, vypustil do AppStore aplikáciu Steam Link, na ktorej si môžeme streamovať hry z počítačov, priamo do iPhonov, iPadov a Apple TV. Jedinou podmienkou je mať iOS vo verzii 10 a vyššie.

Aplikácia Steam Link podporuje aj Bluetooth klávesnice a ovládače, takže nebudete odkázaný iba na pidi ovládacie prvky na displeji. Firma Steam, odporúča prepojiť počítač na internet buď fyzicky cez kábel alebo aspoň cez 5 GHz Wi-Fi spoločne aj s mobilným zariadením, pre zabezpečenie plynulého hrania.

Ak máte teda platformu Steam a občas si cez ňu na počítači zahráte nejaké hry a chceli by ste si vyskúšať aké je to ich hrať aj na svojom iPhone alebo iPade, nechávame vám odkaz na stiahnutie appky Steam Link z AppStoru: TU.

Ceny iPhonov môžu rapídne narásť!

Za všetkým stojí opäť náš starý známy Donald Trump.. Spojené štáty, totižto pravdepodobne uvalia až 25 % clo na všetok tovar, vyrábaný v Číne, kde sa však vyrábajú aj produkty firmy Apple. Ten by musel kvôli tomu zvýšiť ceny, už nie teraz lacných produktov a najmä iPhonov. Z čoho by nemali radosť ani zákazníci ani samotný Apple.

Táto obchodná vojna z Čínou, ktorú chce Trump rozpútať, by preto nemali dôsledky len na americký trh, ale aj v ďalších krajinách, do ktorých USA predávajú svoje produkty. Podľa uznávaného finančného analytika J.P. Morgana, sa môže cena nových iPhonov zvýšiť až o 14%, čo pri deväťsto eurovom zariadení, znamená + 144€. A neskôr sa toto percento, môže vyšplhať ešte vyššie.

Podľa CNBC, by sankcie na tovar, mali Spojené štáty americké, uvaliť na Čínu 24. júna, čiže už o mesiac. Všetko to vraj robí Trump preto, aby sa výroba a najmä tá technologická (mieril najmä na Apple), presťahovala z Číny do USA. Lenže to by výrobu ešte viac predražilo, keďže v Číne je dlhodobo lacná pracovná sila.

Apple má v tomto prípade hneď viacero možností: môže buď posielať svojich lobistov do bieleho domu aby vyjednali výnimky (čo je nepravdepodobné), znížiť svoju vysokú maržu na produktoch (čo je ešte nepravdepodobnejšie) alebo celú výrobu presťahovať do Indie, čo sa v tejto chvíli zdá byť ako najschodnejšie riešenie.

Pretože zdvihnutie cien, už tak drahých produktov, si Apple nemôže dovoliť, zvlášť keď zoberieme do úvahy neustále klesajúce predaje iPhonov, ktoré si užívatelia kupujú nové stále menej, kvôli nasýtenosti trhu so smartfónmi a len miernymi vylepšeniami, oproti minulým generáciám.

Ak teda uvažujete o kúpe nového iPhonu, ešte počkajte aspoň 3 týždne, kým sa celá situácia nevyjasní. Pretože impulzívne nákupy, nemusia dopadnúť vždy najvýhodnejšie. O všetkom vás budeme pravdaže včas informovať.

Výroba „neuveriteľného“ iPhonu 6S v Indii

S presunutím výroby iPhonov do Indie, sme neboli ďaleko od pravdy. Pretože už teraz sa v nej, okrem iných starších kúskov iPhonov, vyrába aj iPhone 6S, ktorý dostal v marketingových materiáloch v Indii, prívlastok „neuveriteľný“ :D.

Dôvodom, oslavy takýchto starších kúskov smartfónov, na Indickom trhu, sú najmä kvôli svojej nižšej cene. Pretože priemerný zárobok, takmer 25 percent populácie Indov, je menej ako euro dvadsať na deň. A keďže Apple sa chcel na tomto trhu etablovať a ponúkať svoje produkty za prijateľnú sumu, presunul výrobu svojich starších kúskov, priamo do Indie.

Čím sa aj šikovne vyhol 100 dolárovej, dovoznej dani, ktorú zaviedol indický premiér Naredra Modi, vo svojej kampani „Make in India“. Takýto iPhone 6S, predstavený ešte v roku 2015 a vyrobený teraz ako nový, priamo v Indii (čím sa aj Apple náležite chváli), ponúka potom v prepočte za 342€. A právom sa stal aj jedným z najobľúbenejších kúskov s pomedzi iPhonov, pretože okrem výbornej ceny a „domácej výrobe“, ponúka aj u Indov, ešte veľmi obľúbený 3,5 mm jack.

No, a čo že máme s tou Indiou stále? Apple, aj na základe predchádzajúcej správy o clách, ktoré chce uvaliť Trump na produkty z Číny, plánuje podľa portálu MacRumors, rozšíriť svoju výrobu v Indii o modely vyššej triedy z radu X a dokonca aj najnovšie ešte nepredstavené iPhony, ktoré majú prísť na trh tento rok.

Šikovný krok od Apple, ako sa vyhnúť zdraženiu svojich zariadení a ušetriť nejaký ten groš sebe ale i zákazníkom, ktorí by boli inak nútený, nepeknú 14% prirážku, z obávaného čínskeho cla, zaplatiť z vlastného vrecka. Môže byť Apple, keď už máme tu jubilejnú 10 časť, budeme štedrý a udelíme druhý páčik, za ekonomický nápad! :D

iPhone XR v dvoch nových farbách!

Milovníci pestrých farieb sa majú na čo tešiť! Okrem momentálnej profesionálne vyzerajúcej čiernej, čistej bielej, veselej žltej alebo pikantnej červenej, majú do súčasnej rodiny iPhonov XR, pribudnúť aj žiarivo zelená a upokojujúca levanduľová.

Ako poznáme Apple, bude to opäť kvalitné vyhotovenie, bez náznakov šúpania alebo lúpania farby. Kolujú aj zvesti, že možno dočkáme aj jemnej koralovej a bledo modrej, s akou prišiel už zabudnutý iPhone C. Nové farebné vyhotovenia, však nie sú jediné.

K súčasným iPhonom, prídu aj originálne vyhotovené silikónové kryty, v bielej, čiernej, žltej, červenej, fialovej a mramorovej farbe.

Pre obľubovačov obalov z prírodných materiálov, akým je koža, sa zatiaľ neobjavili žiadne informácie. Keď niečo presiakne na povrch budeme, vás samozrejme informovať 😉.


####*A posledná správa týždňa...* ####**Podcasty si pustíme už aj na počítači**

Konkrétne tie od Googlu.

Google Podcasty, prichádza oficiálne do počítačov a do systému iOS. Je to skvelá správa najmä preto, že si nás budete môcť vypočuť, už aj v bežnom vyhľadávaní na Googli, v ktorom majú byť podcasty tiež zahrnuté.

Pri hľadaní, napríklad nášho podcastu „Podcast ThinkApple.sk“ sa vám ukážu dostupné epizódy a kliknutím na niektorú z nich, vás Google presunie na stránku podcasts.google.com, ktorá bude mať totožné rozhranie aké má aplikácia Google Podcasty.

Teda prehrať/stopnúť, vrátiť o 10 sekúnd/posunúť o 30 sekúnd a taktiež bude dostupná aj možnosť, prispôsobiť si rýchlosť prehrávania (na začiatok odporúčame rýchlosť 1,2 a rýchlopočúvači, môžu vyskúšať aj rýchlosť 1,4 :D).

Android užívatelia sa budú môcť tešiť aj z jednej funkcie navyše, ktorou je načasovanie vypnutia podcastu vo vopred určenom čase.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Keď sa vám podcast páči, môžete nás ohodnotiť napríklad piatimi hviezdičkami na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií, pomáha nám to nájsť nových poslucháčov :).

Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto o ňom ešte nevie, pomáha nám to rásť a vytvárať kvalitnejší obsah :).

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za prečítanie.

Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify