Týždňový newsfilter + Podcast #09

Týždňový newsfilter + Podcast #09

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#09 Apple fejkuje batérie a ohavnosť menom iPhone XR 2 | ThinkApple.sk


**Témy #09 podcastu:**
  • Apple „fejkuje“ výdrž batérie v iPhonoch!
  • Internet Explorer ako pevná súčasť macOS?
  • iPhone XR 2 - OHAVA
  • Veľký únik informácií pred predstavením
  • Koniec podpory iOS pre iPhone 6 a staršie

**▼ Prehrajte si podcast v prehrávači dole ▼**

Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to ZDARMA a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).==Textový prepis podcastu:==
####**Úvod**

Čítate deviaty diel newsfiltra thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a prinášam vám, každý týždeň, zaujímavé novinky s Apple sveta. Vitajte pri deviatom vydaní, kde sa pozrieme na ako to je naozaj s batériami v iPhonoch, či to Microsoft myslí s Internet Explorerom na Macoch vážne, predstavíme si užitočnú klávesnicu pre iOS a zhrozíme sa z nového iPhonu XR 2. Poďme na to!


####**Apple „fejkuje“ výdrž batérie v iPhonoch!**

Najnovší prieskum od spoločnosti Which?, zameriavajúci sa na udávanú a skutočnú výdrž batérie v telefónoch, ukázal, že telefóny od značky Apple, výrazne nadhodnocujú udávané hodnoty výdrže svojich batérií, o 18 a v niektorých prípadoch, dokonca až o 51%.

Testovali 9 modelov iPhonov, z ktorých sa ani jeden nedostal na deklarovanú hranicu, udávanú výrobcom. Či už to bolo na prezentácií, webových stránkach alebo priamo na materiáloch v balení samotného iPhonu. Spoločnosť Which?, testovala najmä výdrž batérie pri telefonovaní.

Najhoršie dopadol iPhone XR, ktorý by mal podľa oficiálnych informácií od Apple, vydržať až 25 hodín, počas reálnych testov, vydržal len 16 a pol hodiny. Čo skutočne obrovský rozdiel. Pretože rozdiel vyše 8 pol hodiny, sa rovná takmer celému jednému pracovnému dňu!

Vyjadrenie Apple nenechalo, na seba dlho čakať a ohradili, sa nevedeli akú metodiku testovania výdrže v spoločnosti Which? použili, a že oni (Apple), na svojich stránkach vždy uvádzajú celý postup, ako jednotlivé testy výdrže batérií prebiehajú.

Which? sa však nenechali umlčať a odpísali, že testovali úplne nové kusy iPhonov, ktoré nabili na plnú kapacitu batérie a potom jednoducho merali čas hovoru, akoby telefonoval bežný používateľ. Ostatné značky smartfónov, však takémuto testu podrobili v spoločnosti Which?, tiež.

Podpriemerné hodnoty výdrže dosiahlo ešte HTC, pri ktorom bola uvádzaná doba hovoru 20 a pol hodiny ale tá skutočná, bola len o necelú hodinu a pol nižšia, čo sa ešte dá pripísať na vrub, rozdielnych nastavení.

S čistým štítom, však prešli smartfóny od Samsungu, Nokie a Sony, ktoré vydržali ešte dlhšie ako uvádzali oficiálne hodnoty, od výrobcov. Najväčším pomyselným kráľom, tohto rebríčka sa stal telefón Sony Xperia Z5 Compact, ktorý vydržal dokonca až o takmer 9 hodín viac, ako uvádzal výrobca. A to krásnych 25 hodín a 52 minút.

Tentokrát, ide páčik spoločnosti SONY, ktorej mobilná divízia ide síce stále do väčšej straty, avšak s výdržou batérie v jej mobilných zariadeniach, to fakt vie. Nenahnevali by sme sa preto, keby si sa takáto vlastnosť preniesla aj do iPhonov.

V nových iPhonoch sa dočkáme navigácie aj v interiéroch!

Podľa uznávaného analytika Ming-Chi Kua, ktorý má informácie priamo od dodávateľa Apple, sa tento rok môžeme tešiť na nové antény „PI“, ktoré nebudú nijak na pohľad odlišné od tých (LCP), čo sú už teraz skryté v útrobách telefónu, ale umožnia nám fungovanie navigácie aj vo vnútorných priestoroch budov.

A majú zlepšovať výkon prijímaného signálu. Týchto nových antén s technológiou PI, by sme sa mali dočkať okrem iPhonov, aj v iPadoch a v hodinkách Apple Watch.

5G konektivita sa preto tento rok v Appli ešte nekoná, pretože na tú je zatiaľ stále potrebná technológia súčasných antén LCP, ku ktorým pokiaľ Apple nevymyslí niečo revolučné, sa budú musieť pravdepodobne vrátiť.

Budú teda tohtoročné iPhony, jedinečné ako žiadne iné, práve navigáciou v interiéroch? Nechajme sa prekvapiť. Už túto jeseň.

Spotify a Apple na nože

Streamovacia hudobná služba Spotify pôvodom zo švédska, v ktorej si ľudia môžu formou mesačného predplatného alebo zadarmo s reklamami, počúvať takmer všetkú hudbu sveta, podala sťažnosť na Apple priamo Európskej komisii, z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže.

Spotify svoju sťažnosť odôvodňuje tvrdením, že Apple v ich vlastnom obchode s aplikáciami App Store zaviedol podmienky, ktoré majú potláčať konkurentov jeho vlastnej hudobnej streamovacej služby Apple Music.

V Spotify sa odvolávajú na to, že Apple takýmto spôsobom brzdí inovácie a súťaž kvality aplikácií, posúva na to, kto vlastní obchod, kde si dané aplikácie môžete stiahnuť. Ktorým, je v tomto spore, práve Apple App Store, v ktorom si Apple od Spotify (ale i od všetkých ostatných), pýta až 30% poplatok, z každého mesačného predplatného alebo nákupov, v ich obchode s aplikáciami.

Apple odpovedal argumentom, že Spotify na App Store vyrástla a teraz chce z neho pomocou „zavádzajúcej rétoriky“ vyťažiť čo naviac, bez toho aby do neho prispela. A to ešte netreba dodávať, že Spotify je stále v červených číslach a nezarába, aj keď dosiahli začiatkom minulého týždňa už 100 miliónov platiacich zákazníkov.

Ktorú z týchto služieb používate vy a prečo? Napíšte nám na Facebooku thinkapple.sk pod príspevok s týmto podcastom.


####**Internet Explorer v modernom šate, po rokoch opäť na macOS!?**

Nie tak celkom.

Skôr jeho základné črevá, podoba z Egdu a kostra z Chromu (jadro Chromium).

Áno čítate správne.

Microsoft už niekoľko mesiacov, usilovne pracuje na tomto hybridovy z viacerých svetov, keďže jeho internetový počin v podobe prehliadača Microsoft Egde, nefungoval ako si predstavovali, tak do jeho novej verzie, chcú napchať tie najlepšie i kompatibilitu zabezpečujúce „súčiastky“ aké na trhu našli.

A dokonca si verí natoľko, že ho chce dosadiť aj na počítače Apple s operačným systémom macOS, kde kedysi dávno pradávno kraľoval, nielen na dnešné pomery staručký a deravý dôchodca Internet Explorer. Aby sme vás však len nestrašili.

Podpora Internet Explorera v tomto novom „Chromium Edge prehliadači“ bude pravdepodobne sprístupnená, iba pre firemných zákazníkov, ktorý ho potrebujú ešte pre svoje zastaralé informačné systémy, ktorých aktualizácia by bola buď finančne alebo časovo náročná.

To však nie je všetko, v tomto novom prehliadači sa dočkáme aj zvýšenej ochrany sledovania, na neobmedzené, vyvážené alebo prísne a integrácia aj u Applistov obľúbeného Office (365) balíka, ktorý sa postará o zhromažďovanie, organizovanie alebo zdieľanie office dokumentov.

Myslíte si, že má prehliadač „Chromium Edge“ šancu na úspech, alebo je odsúdený na zánik, pod tlakom gigantov akými sú Google Chrome, Safari alebo Firefox? Dali by ste mu šancu? Vyjadrite sa v komentároch na našom Facebooku thinkapple.sk pod týmto podcastom.

Konečne swipeovacia klávesnica pre iOS

Apple konečne dal na naliehanie svojich používateľov a chystá sa vo vlastnej dielni, vytvoriť swipe klávesnicu pre iPhony a iPady. Swipe klávesnica funguje na princípe kĺzania prsta po klávesnici a jednotlivých písmenkách, pričom po zdvihnutí prsta z displeja sa dané slovo dokončí a tak ďalej pri každom slove.

Výhoda teda spočíva v úspore času, miesto vyťukávania po jednom písmenku môžeme pár „swipovými“ pohybmi vytvárať celé slová. Takúto swipe funkciu, už dlhší čas používa aj vstavaná Google klávesnica na Android zariadeniach. Alebo klávesnice od tretích strán napríklad veľmi obľúbená klávesnica SwiftKey.

Pokiaľ chcete túto funkciu vyskúšať ešte pred príchodom tej od Applu, v klávesnici SwiftKey, prikladáme vám na ňu odkaz na stiahnutie v AppStore TU.

Veľký únik informácii mesiac pred predstavením

O pripravovanom tmavom režime (dark mode) v novom iOS 13 sme si už hovorili v 6 časti podcastu. Teraz uniklo, že má byť naviazaný aj na režim spánok v aplikácií Hodiny, môže sa teda zapínať a vypínať automaticky a bude sa nachádzať priamo v riadiacom centre.

Aplikácia Správy, nadobudne viac podobu WhatsAppu s novými smajlíkmi a možnosťou nastavenia mena aj profilovej fotografie. Aplikácia Knihy získa systém odmien, na motivovanie k čítaniu. A nežnejšie pohlavia sa istotne potešia aj pridaniu, možnosti sledovať menštruačný cyklus priamo v aplikácií zdravie.

V novej verzii macOS 10.15 sa dočkáme možnosti merania stráveného času pred obrazovkou ako aj postupne zlučujúceho sa dizajnu všetkých aplikácií s iOS vďaka projektu Marzipan, dokončeného zhruba do roku 2021. V Apple takisto nezabudli ani na svoj najmladší operačný systém, pre inteligentné hodinky Apple Watch – watchOS, ktorý príde už vo verzii 6.

Pribudne v ňom samostatný obchod pre aplikácie iba pre hodinky, poznámky diktované hlasom, kalkulačka alebo audioknihy. Taktiež sa nezabudlo ani na aplikácie zdravotného rázu, akými bude aplikácia Dávka – na pripomenutie zobratia liekov a aplikácia Cykly – ktorá bude sledovať menštruačný cyklus. A samozrejme ako obyčajne, príde veľká nálož nových smajlíkov a ciferníkov + jeden špeciálny.

My sa však tešíme zvlášť na jednu výbornú funkciu. Tou bude meranie okolitého hluku počas počúvania hudby na slúchadlá a podľa toho prispôsobovať hlasitosť prehrávanej hudby. Aby nám neušiel ani jeden tón alebo aby sme si naopak neničili ušné bubienky, s hlasnou hudbou keď bude naokolo hrobové ticho. Výborná funkcia!

Myslíte si, že tu to končí? Kdeže, vývojári Applu že vraj, už teraz pracujú na iOS vo verzii 14! Ktorá má priniesť práve stále viac spomínanú 5G konektivitu.

iPhone XR 2 – OHAVA

Spomínate si na 4 časť, kde sme si hovorili o zohavenom iPhone 11 a jeho monokli, s ktorým má prísť? Tak táto hrôza nekončí. Pretože náprotivok, slabšieho iPhonu XR v druhej novej verzii, príde na zadnej strane s totožným ba ešte ohyzdnejším hrbom, aký bude mať nový iPhone 11.

Doslova až ostrovom, na ktorom by mohli zakotviť uviaznutý námorníci alebo sa udržať aj 5 Elizabeth z Titanicu spolu s Jackom a mali by sme happyend... „iPhone XR 2 a jeho obrovský hrb zachránil všetkých“ Avšak tu sa bohužiaľ nekoná. Ospravedlnením Applu môže byť jedine to, že do neho pridali druhý fotoaparát.

Ale žiaľ, nikto im nezhltne to, že do toho obrovského priestoru vedľa nich museli prasknúť led blesk, ktorý mohol byť kľudne zarovno s konštrukciou zadnej strany telefónu, ako tomu bolo doteraz.

Tu môžete pozrieť na tú tragédiu. A tu, čo si o tomto dizajne myslia používatelia.


####**A nie zlými správami ešte nekončíme...** ####*Podpora najnovšieho iOS 13 iPhone 6 a starších končí – už navždy*

Presne tak, všetci tí, ktorí máme iPhone 6, iPhone 6 Plus alebo akékoľvek staršie zariadenie, dokonca aj iba pred troma rokmi predstavený iPhone SE, sa môžeme pravdepodobne nadobro rozlúčiť s aktualizáciami iOS – už navždy.

Aby sme zase neboli na Apple veľmi zlý, ich podpora telefónov aktualizáciami siahala po minulé roky, ešte aj na 5 rokov staré zariadenie akým je napr. iPhone 5S. Čo je vo svete Androida alebo už pochovaného Windows Mobile, niečo nemysliteľné, ba až neslýchané. Jediný výrobca, ktorý sľubuje minimálne 3 ročnú podporu aktualizácií je sám Google s svojimi Google Pixel smartfónmi.

Hold na dobré sa ľahko zvyká ale bolo len otázkou času, kedy sa tieto dobré časy, nadpriemerne dlhej podpory skončia aj pri iOS. Preto, všetci ktorí, vlastníte vyššie spomínané iPohny, sa pripravte na to, že tá minuloročná aktualizácia iOS 12ky, bola pre vás posledná. A žiadna ďalšia už nepríde.

Staré iPhony vám budú pravdaže fungovať aj naďalej, akurát si už neužijete žiadne nové funkcie ani vymoženosti, ktoré prinesie iOS 13 o ktorých sme si hovorili o pár správ vyššie, a ani ďalšie po ňom. Je pravda, že to ešte nepotvrdil samotný Apple, avšak správa prišla z portálu 9to5mac, kde bývajú správy v tomto prípade, bohužiaľ, väčšinou pravdivé.

Nezúfajte ale. Máme pre vás riešenie. Ak by ste mali záujem o nejaké tie zvýhodnené kúsky alebo zľavové kódy na nákup v niektorom z Apple obchodov na našom území, v spolupráci s našim portálom. Napíšte nám pod príspevok s touto časťou podcastu na Facebook thinkapple.sk a my uvidíme, či je o niečo podobné, zo strany z našich poslucháčov a čitateľov záujem. A keď sa bude dať, niečo vybavíme 😉.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Keď sa vám podcast páči, môžete nás ohodnotiť napríklad piatimi hviezdičkami na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto o ňom ešte nevie, pomáha nám to rásť a vytvárať kvalitnejší obsah :).

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za prečítanie.

Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify