Týždňový newsfilter + Podcast #08

· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#08 Zjedené slúchadlá a Nový tajomný produkt od Apple | ThinkApple.sk


**Témy #08 podcastu:**
  • Nové Apple AirPods 3
  • Tajomný produkt od Apple
  • Strieľanie vtákmi v rozšírenej realite
  • Odomykanie iPhonu uchom
  • Zjedené a... AirPody

**Prehrajte si podcast v prehrávači dole:**

Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to ZDARMA a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).

Psst, urobili sme tam dva brepty, snáď nám ich odpustíte :))


==Textový prepis podcastu:==
####**Úvod**

Čítate už ôsmy diel newsfiltra thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a prinášam vám každý týždeň, čerstvé novinky z Apple sveta. Vitajte pri ôsmom vydaní, v ktorom si dáme hneď dvojitú dávku slúchadiel AirPods, pozrieme sa na zúbok novému tajomnému produktu od Apple, zastrieľame si s vtákmi (nech to akokoľvek zvláštne znie) a odomkneme iPhone našim uchom :D.


####**Tretia generácia bezdrôtových slúchadiel Apple AirPods, už tento rok?**

Žeby nás Apple prekvapilo a prinieslo nám po čerstvo predstavených AirPods 2 v marci ich nástupcu AirPods 3 už túto jeseň?

Podľa zistení portálu PhoneArea tomu nasvedčujú aj predošlé správy, ktoré naznačovali príchod hneď dvoch generácií slúchadiel AirPods, tento rok. Najnovšie AirPods 3 by mali obsahovať funkciu aktívneho potláčania šumu, vylepšenú odolnosť voči vode a pravdepodobne aj meranie tepovej frekvencie.

Vďaka tomu by ich cena mala mierne narásť. O ďalšie vylepšenia, ktoré budú spríjemňovať používateľský zážitok, by sa mal postarať aj väčší dosah, ktorý zabezpečí, že sa budete môcť pohybovať ďalej od iPhonu a hudba vám bude naďalej hrať bez prerušenia.

Ďalej budú mať špeciálny sklenený povlak, ktorý by mal zamedziť častému vypadávaniu slúchadiel z uší a rýchle bezdrôtové nabíjanie, ktoré nabije slúchadlá z úplne vybitého stavu do plna už za 15 minút.

Ak teda ešte nemáte bezdrôtové slúchadlá od Apple alebo len chcete upgradovať svoje súčasné, počkajte si ešte necelých 5 mesiacov na AirPods tretej generácie, pretože ak prídu už tento rok, budú stáť rozhodne za to.

USB-C v najnovších iPhonoch?

Už dlhšiu dobu internetom kolujú rôzne úniky správ, že Apple nahradí svoj proprietárny Lightning konektor za rozšírenejší a univerzálnejší konektor USB-C, už v tohtoročných iPhonoch.

Veľmi by tým uľahčil život nielen používateľom nového iPadu Pro, ktorý takýto konektor už má, a používatelia tak musia používať pri nabíjaní iPadu a iPhonu dva rozdielne káble, ale aj všetkým majiteľom iPhonov, ktorí sa neraz vyskytnú v úzkych, keď v ich okolí nikto nemá „iPhoňácku nabíjačku“.

Portál The Verge ale začiatkom minulého týždňa priniesol nepriaznivú správu. Apple sa tento rok ešte nezbaví Lightning konektora v najnovších iPhonoch. Priniesol však aj pozitívnu správu, ktorá má vyriešiť vyššie spomínaný problém s nosením dvoch káblov s rozličnými koncovkami.

Apple totiž plánuje pribaľovať k najnovším iPhonom kábel z Lightning na USB-C, ktorý si zapoja do „a teraz pozor“, do rýchlo-nabíjačky s USB-C vstupom. Je to tak jasný príklad toho, že nás v Apple pripravujú na celoproduktový prechod z rokmi ošľahaného Lightning konektoru na nový univerzálny USB-C.

Plus už nebudeme musieť míňať desiatky eur, na samostatnú kúpu rýchlonabíjačky, keďže sa po novom má nachádzať priamo v balení (konečne).

Nový produkt od Apple?

Serveru 9to5Mac sa podarilo vypátrať viac podrobností o novom hardvérom produkte od Apple s tajomným názvom B389. Uniknuté informácie o produkte prezrádzajú, že má ísť o akési doplnkové príslušenstvo menších rozmerov, ktoré má slúžiť na lokalizáciu strateného alebo odcudzeného zariadenia, prepojeného s iCloud účtom jeho majiteľa, spoločne s kontaktnými údajmi majiteľa.

Princíp tohto zariadenia má spočívať v tom, že ak sa od neho vzdialite s niektorým so svojich Apple zariadení, dostanete upozornenie. Reálny príklad môže vyzerať tak, že pokiaľ budete mať zariadenie pripnuté na kľúčoch alebo v peňaženke a so svojím Apple zariadením sa od neho vzdialite, dostanete upozornenie.

A naopak, keď si zabudnete niekde iPhone alebo MacBook a odídete, zariadenie napr. na vašich kľúčoch vás zase upozorní, že ste na niečo zabudli. A pokiaľ by ste predsa len niečo stratili alebo zabudli, na čom budete mať toto zariadenie pripnuté, nejaká dobrá duša môže ľahko jeho „prečítaním“ zistiť, že patrí vám a následne vás kontaktovať.

Podobné lokalizačné zariadenie ponúka aj firma Tile už od roku 2013, ktoré si môžete kúpiť už od 25 eur. Keď sa vám nechce čakať, kým s niečím takým vyrukuje aj Apple a svoje veci strácate častejšie ako ich stíhate dokupovať, nechávame odkaz na stránky vyššie spomínaného zariadenia Tile.

Pretože je veľmi málo pravdepodobné, že ho z dielne Apple uvidíme ešte v tomto roku. Ale ktovie, možno sa Apple pochlapí a okrem nových iPhonov nám v septembri ukáže aj toto nové užitočné príslušenstvo.

Avšak takmer 5 mesiacov je ešte dosť dlhá doba na stratenie vecí, zvlášť keď sa nám blíži dovolenkové obdobie, kedy sme viac uvoľnení a nepozorní ako počas bežného roka 😉.

Kultovú hru Angry Birds si zahráme doma na stole

A to konkrétne v rozšírenej realite, exkluzívne iba pre iOS na našich iPhonoch a iPadoch.

Myslím, že hru Angry Birds nemusím náruživým hráčom mobilných hier bližšie predstavovať, pre ostatných, jedná sa o jednoduchú hru v ktorej, odpaľujete nahnevaných vtákov z praku do stavieb z dreva, ktoré sa snažíte zničiť, pretože ich postavili zlé prasiatka, ktoré vám ukradli vajíčka s mladými. Asi toľko v krátkosti :D.

Vývojárske štúdiu Rovio z Fínska, ktoré má túto hru na svedomí, nám ju teraz prináša aj do skutočného sveta prostredníctvom rozšírenej reality. Svoj najnovší počin nazvala Angry Birds AR Isle of Pigs. Budeme si ju môcť zahrať od iPhonov 6S a vyššie a na iPadoch od 5. generácie.

S nahnevanými vtákmi budete môcť rozbiť stavby prasiatok, ktoré si môžete pozrieť zo všetkých strán a vzdialeností až v 40 leveloch. Zábery ako hra vyzerá si môžete pozrieť vo videu TU.

A pokiaľ máte vyššie spomínané zariadenia a novšie, môžete si ju aj hneď nainštalovať z App Store, je úplne zdarma. Odkaz stiahnutie v App Store.

Odomykanie cez odtlačok prsta v displeji aj iPhonoch?

O tom, že Apple neprichádza s inováciami ako prvý, ale že si ich radšej premyslí a piluje k dokonalosti, vieme. Svedčí o tom aj najnovší patent spoločnosti, ktorý prezrádza, že Apple plánuje vzkriesiť Touch ID a to priamo v displeji.

A nie len na jednom určenom mieste (ako to má konkurencia), ale rovno na celej ploche displeja. Odomknúť zariadenie s touto technológiou bude teda možné kdekoľvek na displeji jednoduchým priložením prsta. Technológia má fungovať na takzvanom „akustickom zobrazení“ (acoustic imaging), miesto konkurenčných ultrazvukových alebo optických senzorov.

V riešení od Apple teda pôjde o vytvorenie akejsi hudobnej stopy, ktorú vydáva váš odtlačok vrátane jaziev a iných špecifík prsta. Tu to však nekončí. Na základe patentu by sa táto technológia, keďže sa nachádza na celej ploche displeja, mala dať použiť aj na nasnímanie „akustickej stopy“ ucha alebo líca.

Patent samozrejme naznačuje iba možné smerovanie spoločnosti, nezaručuje na 100%, že sa dostane aj reálne do používania. Je však isté, že nad Touch ID ešte v Apple nezlomili palicu a pozerajú sa na možné použitie v budúcnosti.

Pretože ako sme sa dozvedeli v minulosti, čo sa týka Apple, nie je dôležité, kto s novou technológiou príde prvý, ale kto ju urobí tak, že z toho všetci ostatní padnú na zadok.

Predaje smartfónov klesajú celosvetovo, iPhony však najviac

Zlaté časy každoročných predajných rekordov v počte predaných kusov iPhonov sú dávno preč, a Apple už takmer rok dozadu veľmi dobre vedel, prečo prestal uvádzať presné čísla predaných iPhonov. Trh so smartfónmi je presýtený a po stagnácii nastal nezvratný celosvetový pokles.

Je tu však jeden hráč, ktorý sa môže radovať. Je ním čínsky drak Huawei, ktorý zaznamenal naopak medziročný raketový rast až o vyše 50%. Naproti tomu Apple spomedzi TOP trojky zaznamenal najväčší pokles v histórii a to vo výške -30%. Súčasnej TOP trojke v celosvetovej predajnosti smartfónov síce stále kraľuje Samsung, ale i ten zaznamenal medziročný pokles vo výške -8%.

Huawei za svoj úspech vďačí práve technologickému a inovačnému vývoju, do ktorého investuje nemalé finančné prostriedky. Čo môžeme vidieť na uvedení prvých telefónov s najnovšou 5G konektivitou a práci na skladacích zariadeniach s ohybnou obrazovkou, do ktorých sa vrhli skutočne po hlave, pretože ich prvý počin Huawei Mate X s ohybnou obrazovkou žne pochvaly po celom svete.

Čo sa napríklad nedá povedať o skladacom telefóne Samsung Galaxy Fold od juhokórejského rivala. Súčasné pozície v TOP trojke na trhu so smartfónmi je nasledovné: Samsung na prvom mieste s necelými 22%, Huawei na druhom mieste s takmer 18% a na treťom mieste Apple s 13%.

Pokiaľ sa chce Apple udržať v hre týchto ázijských tigrov, bude musieť zabrať a ukázať nielen investorom, ale aj verejnosti, že mu inovácie aj v tejto oblasti skladacích telefónov a 5G konektivity nie sú cudzie.

Ale ktovie, možno už vo svojich výskumných laboratóriách, pre nás Apple niečo s ohýbateľným displejom kuchtí, ale ešte to nie je také dokonalé, aby to uzrelo svetlo sveta. Čísla však neklamú, preto treba dávať pozor, aby už potom nebolo neskoro.

Dodatok autora k téme: Je však celkom pravdepodobné, že Apple bude skôr teraz tlačiť najmä na svoje nové služby, keďže v nich uvidel potenciál silného a stabilného rastu v každomesačných predplatných.
A tak sa skôr zameria na to, aby vyrobil cenovo dostupnejšie zariadenie pre širšie masy, na ktorom bude môcť zarobiť práve z mesačných predplatených služieb. Akými sú Apple Music, rozšírenie pamäťového úložiska v iCloude a novo predstaveného Apple TV, Apple TV+, Apple News+ a Apple Arcade.

Apple žaluje logo jablka nemeckej cyklotrasy. Vážne Apple?

Vieme, že duševné vlastníctvo si treba chrániť a že Apple sa snaží kopírovať množstvo výrobcov, ale toto sa nám zdá už trochu cez čiaru. Nemecká pobočka Apple žaluje logo cyklotrasy Rheinische Apfelroute, v preklade „Rýnsku cestu jabĺk“.

Logo je v tvare jabĺčka, ktoré je vytvorené z červenej šípky, zeleného lístku a červeného nápisu „APFEL ROUTE“ uprostred. Na prvý pohľad ani vzdialene nepripomína logo kalifornského giganta, maximálne tak zeleným lístkom na vrchu, ale to je asi tak všetko.

Bolo zaregistrované ešte minulý rok na nemeckom patentovom úrade a momentálne sa už používa na všetkých propagačných materiáloch, uniformách, stojanoch, ako aj cyklistických mapách danej cyklotrasy.

Právnikom Applu pripomína toto jabĺčko ich registrované nahryznuté jablko, a tak podali sťažnosť na organizáciu Rhein-Voreifel, ktorá financuje tento projekt a má na starosti cestovný ruch. Žiadajú ich teraz, aby dané logo zmenili, keď už je na všetkých materiáloch, oblečení a na značeniach celej cyklotrasy.

Organizácia Rhein-Voreifel s tým samozrejme nesúhlasí, pretože by to bolo jednak nákladné a zároveň sa jedná o úplne odlišný produkt. Neskrývajú svoje rozčarovanie a zdá sa im až neuveriteľné, že na nich útočí taká veľká spoločnosť kvôli logu, ktoré by si s logom Applu mohol pomýliť azda iba človek bez očí.

Na, ktorú stranu by ste sa postavili vy? Žalované logo si môžete pozrieť TU

No a dnešnú časť newsfiltra, zakončíme tým, čím sme začali

– bezdrôtovými slúchadlami Apple AirPods, avšak trochu netradične :D

Jedno zo slúchadiel AirPods sa chlapíkovi omylom dostalo do žalúdka. Na tom by nebolo za normálnych okolností nič nezvyčajné (aj keď sa pýtame, ako sa tam ocitlo). Keby mu však potom, ako mu prešlo celým tráviacim traktom a keď sa na druhý deň sa dostalo von (hádajte ako), stále fungovalo a malo 41% batérie.

Celá táto kuriózna dráma, o ktorej informoval portál Techspot, mohla pre muža z Taiwanu so stále funkčným a k tomu hrajúcim (!) slúchadlom v bruchu, skončiť podľa doktorov oveľa horšie. Vnútorné orgány pred žieravinou z batérie mu totiž zachránil iba tvrdý plastový plášť slúchadla.

Zdôvodnenie, ako sa mužovi dostalo slúchadlo do žalúdka, bolo, že ho údajne prehltol počas počúvania hudby, pričom zaspal. Keď sa zobudil a hľadal, kde má druhé slúchadlo, zistil, že mu hrá hudba z brucha :D. Slúchadlo dokonca lokalizoval cez funkciu „Find My AirPods“ a nie neukazovala mu, že má jedno slúchadlo v bruchu :D.

Musel mať však počas spánku nejaký sen o jedení alebo mal iba jednoducho veľký apetít, keď sa nezobudil na to, ako prehĺta 4 cm plastovú trubičku.

Muž môže mať jediné šťastie, že doktori zvolili na vybratie slúchadla z jeho tela preháňadlo, pretože by ho inak čakal chirurgický zákrok, z ktorého by mal na bruchu už večnú spomienku na to, že viac nebude spať s bezdrôtovými slúchadlami v ušiach.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Keď sa vám podcast páči, môžete nás ohodnotiť napríklad piatimi hviezdičkami na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto o ňom ešte nevie, pomáha nám to rásť a vytvárať kvalitnejší obsah :).

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za prečítanie.

Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify