Týždňový newsfilter + Podcast #06

Týždňový newsfilter + Podcast #06

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#06 Dvojitá ochrana a spolupráca od Apple | ThinkApple.sk


**Témy #06 podcastu:**
  • Dvojitá ochrana pri platení

  • Dark mode v novom iOS 13

  • Šľachetné gesto od Apple

  • Prepadajúci sa iPhone

  • iPad ako druhý displej


**Pustiť podcast:**

Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to zdarma a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).==Textový prepis podcastu:==
####**Dvojitá ochrana pri platení**

Vývojár David Barnard si všimol zaujímavú vec, ktorou nás Apple v nasledujúcej aktualizácií ochráni pred nechceným potvrdením nákupu alebo predplatného v App Store. Keďže v operačnom systéme iOS, je možné uskutočniť nákup v aplikácií alebo mesačného predplatného, jednoduchým potvrdením cez TouchID alebo FaceID.

A práve pri TouchID, ktoré sa nachádza priamo v hlavnom tlačidle, sa často krát stávalo, že keď sa chcel používateľ vrátiť na domácu obrazovku jeho stlačením, omylom potvrdil platbu odtlačkom prsta, ktorá na neho vyskočila.

Túto vlastnosť spolu s nepozornosťou užívateľov, radi využívali rôzne podvodné aplikácie, ktoré takýmto spôsobom ťahali z ľudí peniaze. Apple sa s týmito nekalými praktikami rozhodol zatočiť s jednoduchosťou jemu vlastnou.

Vytvorením dodatočného popup okna, ktoré budeme musieť fyzicky „odťuknúť“ na displeji, pre potvrdenie akéhokoľvek nákupu v App Store. Proces nákupu sa tak síce predĺži o jeden krok, resp. jedno dotknutie displeja, ale bude opäť o niečo bezpečnejší, voči náhodným platbám.

Dlho očakávaný Dark mode v novom iOSe

Serveru 9to5Mac sa podarilo vypátrať, že by sme 3. júna na každoročnej WWDC (World Wide Developers Conference) mali konečne dostať Tmavý režim do našich iPhonov.

Celé užívateľské prostredie, by sa preto malo odieť do tmavého kabátu, ktoré by malo ušetriť nielen batériu ale najmä naším očiam v neskorých nočných hodinách. Naše oči si tak konečne oddýchnu od vypaľovania jasnou bielou, ktorá momentálne v systéme iOS dominuje.

To však nie je všetko, čo prinesie nová iOS trinástka. Medzi novinky, ktoré môžeme očakávať je aj voľné pohybovanie okien aplikácií v iPade, tak ako to poznáme z bežného počítača, možnosť vrátenia sa späť, cez gesto potiahnutia doľava troma prstami po klávesnici.

Internetový prehliadač Safari v iPadoch, by mal inteligentne rozpoznať kedy je vhodnejšie otvoriť stránku vo verzii pre počítače, aby maximalizoval jej použiteľnosť, aplikácia Mail, bude vedieť po novom zaraďovať emaily do kategórií (na spôsob nedávno vypnutej aplikácie Inbox od Googlu, ktorá radila automaticky emaily podľa obsahu do kategórií ako Cestovanie, Nákupy, Reklamy a pod.).

Vylepšenia sa tiež dočká indikátor zmeny hlasitosti a aplikácia „Pripomienky“, ktorá má prísť aj na macOS. Vyzerá to tak, že nová iOS 13ka, bude čo sa vylepšení a optimalizácie týka, zameraná najmä na iPady.

Čo už bolo načase, pretože tieto zariadenia majú veľký potenciál ako plnohodnotné pracovné nástroje, zvlášť, keď dostanú podporu niektorých aplikácií priamo z Macu, čím sa práca na oboch zariadeniach ešte viac zjednotí a zjednoduší.

Viac sa o pripravovanej iOS 13 dočítate v našom článku TU.

Šľachetné gesto od Apple

Začiatkom minulého týždňa svetom preletela, nešťastná správa o veľkom požiari, ktorý zachvátil strechu katedrály Notre-Dame v Paríži, počas jej rekonštrukčných prác. Nikomu sa našťastie nič vážne nestalo ale jedna z veží sa v dôsledku oslabenia plameňmi zrútila a na stenách sa vytvorili praskliny.

Táto nešťastná udalosť znepokojila mnohých ľudí aj zástupcov veľkých spoločností, a preto sa rozhodli pomôcť. A prispieť tak k jej rýchlejšej obnove. Z veľkých francúzskych spoločností ako L´Oreal, Luis Vuitton, Gucci, Total a ďalších, sa k podpore pridal aj Apple.

Toto vyhlásenie učinil sám Tim Cook v jeho tweete, v ktorom píše, že Notre Dame je symbolom nádeje a Apple podá pomocnú ruku pri jej obnove, na zachovanie pre ďalšie generácie. Cook síce bližšie nepresnil o aký druh pomoci pôjde, avšak môžeme sa domnievať, že nepôjde o nemalú sumu (pokiaľ pôjde o finančnú pomoc).

Napriek je to veľmi šľachetné gesto, zvlášť keď si uvedomíme, že Apple je prvou veľkou nefrancúzskou spoločnosťou, ktorá vyjadrila ochotu pomôcť. Doteraz bolo na obnovu zničenej katedrály Notre-Dame, vyzbieraných už vyše 600 miliónov eur.

Pomoc prišla aj napríklad od herného štúdia Ubisoft, vo forme realistického spracovania interiéru katedrály, ktorý poslúži pri jej reparovaní. Je preto pekné vidieť, ako sa dokážu veľké firmy a ľudia z celého sveta spojiť pre dobrú vec, bez ohľadu na to v akom odvetví pôsobia.

Po boji spolupráca

V tematike spájania síl ešte zostaneme. Apple a Qualcomm zakopali vyše dvojročnú vojnovú sekeru o patenty a dokonca sa dohodli na spolupráci. Všetky ťahanice sa týkali porušovania patentov Qualcommu, za ktoré obviňoval Apple a jeho telefóny s čipmi od Intelu, ktoré sú práve kameňom sváru, pretože používajú patentované technológie Qualcommomu, za ktoré mu Apple dlhuje miliardy dolárov z licenčných poplatkov.

Podľa The Economist, mala bitka v súdnej sieni v San Diegu budúci mesiac, medzi Applom a Qualcommom trvať týždne ak nie mesiace, o taký veľký spor išlo. Apple zase namietal, že obchodné praktiky Qualcommu s modemovými čipmi, sú monopolné a bránia hospodárskej súťaži. Nakoniec sa však stalo, čo nikto nečakal.

Pretože k veľkému súdu nedošlo. Obe firmy sa dohodli na urovnaní sporu. Úplné podrobnosti dohody nie sú známe, ale vieme, že Apple, Qualcommu uhradil náhradu nevyplateného podielu zo zisku na licenčných poplatkoch vo výške 3 až 7 miliárd dolárov, pretože Qualcomm žiadal v žalobe 7 miliárd dolárov na ušlých ziskoch.

A dokonca sa dohodli na spolupráci pri osádzaní novodobých čipov tzv. „piatej generácie“ s nastupujúcou 5G konektivitou, na dobu až 6 rokov. Tento spor už dlhšie vážne poškodzoval obe strany preto radšej miesto zbraní zvolili podanie rúk a urobili veľmi dobre.

Lebo akcie oboch technologických gigantov zaznamenali rast.
Pričom tie Qualcommácke vystrelili nahor, raketovou rýchlosťou. Až do neuveriteľných 23% a dostali sa tak na svoj vrchol, za posledné dve desaťročia.

Vyskúšajte si svoj obraz pred tým ako si ho kúpite

Shutterstock najväčšia fotobanka z obrázkami na internete, z ktorej si môžete kúpiť fotografie a potom slobodne používať, ponúka výbornú funkciu pre iOS 11 a vyššie. Nazvali ju View in Room.

Nachádza sa v aplikácií Shutterstock a využíva rozšírenú realitu, pomocou ktorej si môžete zavesiť jeden z ich 250 miliónov obrázkov, na svoju stenu ako reálny obraz, v rozšírenej realite, či by sa vám hodil.

Jednoducho si v aplikácií Shutterstock vyberiete obrázok ktorý sa vám páči, namierite kameru svojho iOS zariadenia na stenu a v reálnom čase vidíte obrázok, virtuálne na svojej stene. Keď sa vám zapáči, môžete si ho rovno v aplikácií kúpiť a stiahnuť.

Ak by ste si chceli túto novú funkciu vyskúšať, stačí zájsť do App Storu, stiahnuť si aplikáciu Shutterstock a vybrať si nejaký obrázok, ktorý by ste si radi predstavili na svojej stene ako skutočný obraz.

Predaje iPhonov stále klesajú

V januári Apple zverejnil finančné výsledky za prvý štvrťrok a čísla prezradili, slabí predaj iPhonov počas roka 2018 a odborníci predpovedajú, že to bude naďalej pokračovať. Pretože minulý rok sa predalo vyše 52 miliónov iPhonov a tento už len 45 miliónov, čo je viac ako 10% pokles.

Za všetko vraj môžu podľa spoločnosti OTR Global, modely XR a XS po ktorých je slabý dopyt. Apple teda očividne veľmi dobre vedel, prečo už nebude uvádzať presné počty predaných zariadení a prečo sa začal sa preorientovávať najmä na služby a predplatné v nich.

Svedčia o tom aj príjmy, ktoré sú iba o niečo menšie ako v rovnakom období minulého roka. Stratégia zamerania sa na služby a predplatné sa teda vypláca.

Rovnostársky výrobca Apple a lacnejší iPhone?

Žeby sa slová Jeffa Williamsa z Apple z minulého podcastu, o rovnostársky cenách skutočne naplnili? Server 9to5Mac informoval, že by sme sa budúci rok v marci, mali dočkať aj menšieho a lacnejšieho iPhonu.

Bude sa podobať na iPhone 8, v tele vo veľkosti 4,7 palcov, s novým procesorom A13, klasickým domovským tlačidlom ale bez FaceID a iba s jedným fotoaparátom, s cenovkou začínajúcou na 650 eurách.

Chápeme nie je to najmenšia suma, avšak Apple sa týmto krokom, chce priblížiť aj k zákazníkom, ktorí nechcú najdrahší iPhone neraz prekračujúci hranicu tisíc eur.

Uvidíme ako sa uchytí na tomto trhu, kde dominujú prevažne áziské tigre, ktoré útočia prevažne nízkou cenou v porovnaní s vysokým výkonom. Svojich záujemcov si však istotne nájde.

Druhý displej z iPadu priamo od Applu

Prečo sa krčiť pri malom displeji MacBooku alebo si kupovať drahé displeje tretích strán, keď môžete použiť ako druhý displej váš iPad, na ktorý môžete písať aj s Apple Pencil?

Nejako takto si Apple predstavuje novinku, ktorá by mala umožniť počítačom s macOS (od 10.15 a vyššie) pripojiť sa k iPadom a vytvoriť z nich tak sekundárny displej.

Zatiaľ sa nevie, či pôjde len o akési sprístupnenie niektorých ovládacích prvkov (tak ako to poznáme z malého displeja na MacBooku pro) alebo kompletné rozšírenie pracovného prostredia, ako pripojením klasického druhého displeja.

Otázne je tiež, či bude prenos bezdrôtový alebo prostredníctvom kábla. Bezdrôtové spojenie by bolo fajn, ak bude zachovaná aj dostatočná rýchlosť odozvy, s čím býva pri bezdrôtových prenosoch obrazu občas problém.

Vzhľadom na vzťah Apple ku káblom (ktorý nie je príliš pozitívny), veríme že si vyberie práve, akoby on povedal: bezdrôtovú budúcnosť.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči, môžete nás ohodnotiť napríklad piatimi hviezdičkami na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :)

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify