Jedinečné technológie iPhonu, ktoré ovplyvnili ostatné spoločnosti

V roku 2007 sme sa dočkali revolúcie v podobe inteligentných telefónov. Spoločnosť vtedy tvrdila, že ich iPhone je niekoľko rokov popredu, a od tohto výroku nebola ďaleko. Dnes to už je síce inak, ostatní veľkí výrobcovia sa majú taktiež čím pýšiť, no iPhone sa dá považovať za jedného z tých radikálnejších "trendsetterov". Poďme sa teraz pozrieť, čo inovatívne priniesol do technologického sveta tento historicky prvý použiteľný smartfón počas svojho pôsobenia na trhu.

3D Touch

Asi najväčšia novinka v oblasti displejov za posledných pár rokov. Čo tam po tom, že nová Xperia od Sony má 4K HD displej? V niektorých prípadoch zachádza marketing priďaleko. Veľa "geekov", ale aj obyčajných ľudí si myslelo, že Apple nemá pre túto technológiu nejaké špeciálne využitie, no do budúcna sa určite môžeme tešiť na rôzne funkcie spojené s týmto tlakovým displejom.

Čítačka odtlačkov prstov

Prvýkrát sme sa jej dočkali na iPhone 5s v roku 2013. Hovoríme o čítačke odtlačkov prstov alebo Touch ID, ako ho spoločnosť nazýva. Len pre zaujímavosť, natívnu podporu tejto funkcie má Android až teraz, s príchodom Androidu 6 Marshmallow.

64-bitový procesor

Touch ID nebola jediná novinka, ktorej sme sa dočkali pri predstavení 5s. Spočiatku tento krok Apple ostatné firmy hodnotili ako marketingový trik, no neskôr sa ukázalo, že Apple to s rečami o "výkone porovnateľnom so stolnými počítačmi" myslel vážne. Máme tu rok 2015 a vedúci výrobca čipov Qualcomm si stále nepotykal so 64-bitovými čipmi. Spomenúť môžeme napríklad problémy s prehrievaním.

Siri


iPhone 4s pre zmenu prišiel s hlasovou asistentkou Siri.
Google Now prišiel až o rok na to a Cortana od Microsoftu sa k nám dostala až v roku 2014. Môj subjektívny názor je ale ten, že Google si dal záležať a ich pomocníčka je vo veľa veciach výrazne vpred.

[POROVNANIE] Siri vs Google Now

Retina displej

Trend zväčšovania telefónov zaklopal na dvere Apple síce trošku neskôr, no práve "jabĺčko" bolo to, ktoré vynieslo kvalitu displejov na novú úroveň. S príchodom iPhonu 4 prišla aj nová technológia retina displejov, a to s takým nasadením, že ani Samsung Galaxy S2, ktorý prišiel o rok neskôr, nemal také vysoké rozlíšenie.

Apple nám teda aj v dnešnej dobe dokazuje, že má právo byť najúspešnejšou firmou sveta, ako aj iPhone má právo byť najpredávanejším smartfónom.

Viktor Šmidák

Viktor Šmidák

Zaujímam sa o svet technológií, snažím sa na veci pozerať objektívne.