Tohtoročné MacBooky dostanú grafické čipy Polaris od AMD

Určite všetci jabĺčkari netrpezlivo očakávajú príchod nových MacBookov, ktoré majú byť predstavené v júni na vývojárskej akcii WWDC 2016. Okrem zmien v dizajne má údajne Apple oznámiť hardvérovú revíziu kompletného portfólia počítačov. Nedávno zdroje zo zákulisia potvrdili, že kalifornský výrobca použije nové grafické čipy s kódovým označením Polaris od AMD.

ceskymac.cz

Konkrétne má ísť o modely Polaris 10 (Elesmere) a Polaris 11 (Baffin). Prvý z menovaných bude svojím výkonovým rozsahom vhodný pre integráciu do prenosných počítačov. Polaris 11 je plnotučná grafika a pravdepodobne sa objaví v aktualizovanom modeli iMac pre rok 2016.

Oba modely vychádzajú zo 14 nm výrobnej architektúry, čo je v porovnaní s 28 nm výrazný skok vpred. Pomerne veľké zmeny by mohol "utrpieť" iMac 5K, ktorý sa v súčasnej generácii spolieha na mobilnú grafiku, čo príliš nekorešponduje so zameraním tohto inak fantastického stroja. Z pohľadu výkonu pôjde o dvojnásobný nárast pri čiastočnom znížení energetických nárokov. Pokročilejšia architektúra sa teda podpíše na dlhšej výdrži, ktorá je v segmente prenosných počítačov ostro sledovaným kritériom.

ceskymac.cz

Prechod na 14 nm výrobu so sebou prináša proporčné úspory, čo by mohlo znamenať, že výkonnejšia grafika pôjde integrovať do 13" MacBooku Pro. V tomto bode sa však bavíme len o špekulácii, ktorej neprikladáme veľkú váhu.

Zdroj titulnej foto: cnet.com
Zdroj: ceskymac.cz

Nikola Pasternáková

Nikola Pasternáková