Tlač pohyblivých obrázkov a 3D tlač na iPhone

Tlač pohyblivých obrázkov a 3D tlač na iPhone

Nemožné veci sa postupom času menia na dosiahnuteľné, a to vďaka novým technológiám. Najprv to boli čiernobiele fotografie, neskôr farebné. Ako budeme schopní zachytávať momenty v budúcnosti? Zvykli sme si tlačiť fotografie priamo z nášho mobilného telefónu, či už ide o smartfón s operačným systémom iOS, Android, alebo Windows Phone. Teraz stojíme na prahu nových technológií. Blíži sa doba, keď bude možné vytlačiť video aj 3D objekt.

3D tlač

Vedci z Národnej taiwanskej univerzity vedy a technológie prišli s novým spôsobom, ako priblížiť 3D tlač masám. Už predtým firma Solido3D ohlásila, že pracuje na svojej 3D tlačiarni pre mobilné telefóny. Zariadenie s názvom OLO by malo stáť približne 90 eur. V decembri roku 2015 takisto spoločnosť Lumi Industries ohlásila, že pracuje na vývoji podobnej technológie. Ich technológie vyžadujú, aby bol smartfón v uzavretej temnej škatuli. Taiwanský výskum však priniesol možnosť tlačiť aj bez využitia úplnej tmy. Stačí tmavšie miesto a špeciálna živica, ktorá na vytvrdenie nepotrebuje výlučne ultrafialové žiarenie či laser.

Keď sa smartfón vloží do tlačiarne, živica sa nachádza v nádobke, ktorá je umiestnená nad jeho displejom. Svetlo displeja vytvrdí vždy jednu vrstvu, ktorú mechanizmus zdvihne nahor, aby sa mohla začať tvrdiť vrstva ďalšia. V súčasnosti je problémom dlhšia doba tlače spôsobená príliš slabým žiarením z displeja - na odstránení tejto prekážky sa už usilovne pracuje.

The Ghost Logo

Vedci z univerzity vyvinuli aj 3D skener pre vytváranie modelov pre tlač. Skener bude súčasťou príručného balenia 3D tlačiarne. Odhadovaná cena zariadenia je 100 eur a onedlho by sme sa mali dočkať novej kampane na stránke kickstarter.com pre podporu jeho výroby.

Tlač Live Photos

Spolu s najnovšou generáciou mobilných telefónov od spoločnosti Apple prišla možnosť zachytiť momenty prostredníctvom Live Photos, krátkych videí, ktoré sa viažu na fotografiu. Aké by to bolo mať možnosť vytlačiť ich? Už v auguste si ten pocit môže vyskúšať každý, kto si na stránke kickstarter predobjednal svoju LifePrint tlačiareň. Tá zvládne vytlačiť Live Photos, videá, GIF obrázky a iné. Je prenosná, optimalizovaná na zdieľanie fotografií a nemá problém s tlačou zo sociálnych sietí. Kampaň bola robená s cieľom vyzbierať 30 000 amerických dolárov a teraz, pár dní pred jej ukončením, už prekročila vyzbieraná čiastka sumu 150 000 amerických dolárov.

The Ghost Logo

Ako to vlastne funguje? Špeciálna tlačiareň dokáže do statických tlačených fotografií zakódovať video (zatiaľ maximálne 15 sekúnd). Ak na svojom smartfóne zapneš aplikáciu LifePrint a na fotografiu namieriš fotoaparát, prehrá sa na obrazovke tvojho mobilu video. Ukážku môžeš vidieť tu:

Zdroj: 3dprintingindustry.com, kickstarter.com, macblog.sk, topaplikacie.sk, zive.sk