Tipy a triky pre iPhone nielen pre začiatočníkov

· 4 min read
Tipy a triky pre iPhone nielen pre začiatočníkov

Či už ste noví používatelia iPhonu, alebo ho používate každý deň, stále je veľa tipov a trikov, ktoré možno nie sú všetkým známe. Poďme sa na ne pozrieť.


####Odpovedzte na textovky, keď máte otvorenú inú appku Jednoduchým potiahnutím prstom zhora nadol sa vám sprístupní notifikátor, môžete si vybrať správu a odpovedať.
####Pozrite si, ktoré aplikácie využívajú batériu najviac Pokiaľ ste si nainštalovali viac aplikácií, možno vám viaceré bežia na pozadí a spotrebúvajú viac batérie, ako by ste chceli. Skontrolovať si to môžete cez **Nastavenia-Batéria**.
![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0172.jpg)
####Pošlite audio alebo video správu s expiráciou Pre audio/video správy si môžete nastaviť maximálny čas expirácie na 2 minúty alebo nikdy. Úplne dole cez **Nastavenia - Správy**.
####Zdieľajte svoju polohu s priateľmi Ak pre nedostatok času alebo z iných dôvodov nechcete vysvetľovať, kde práve ste, v správach kliknite vpravo hore na *Detaily* a potom na *Odoslať moju aktuálnu polohu*. Ďalšia možnosť je voľba *Zdieľať moju polohu*, kde sa dá vybrať zdieľanie po dobu jednej hodiny, celý deň alebo natrvalo. Môže mať využitie aj z hľadiska bezpečnosti, aby niekto vedel, kadiaľ sa pohybujete.
![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0163-copy-1.jpg)
####Nerušiť Môžete stíšiť notifikáciu textových správ pre rôzne kontakty. V konverzácii kliknite vpravo hore na *Detaily* a potom zapnite *Nerušiť*.
####Minimalizovanie rozpísaného e-mailu Pokiaľ ste uprostred písania e-mailu a potrebujete si pozrieť iné správy, jednoducho rozpísaný e-mail potiahnite prstom zhora nadol, kde ostane minimalizovaný. Naspäť ho vrátite opačnou akciou.
####Pre používateľov Siri Nevýhoda u hlasovej asistentky Siri je tá, že nevie po slovensky. Ani po česky. Iba ak po poľsky :-) a potom, samozrejme, ovláda hlavné svetové jazyky. Ak to pre niekoho nie je problém, máme pár tipov.
  • Pokiaľ chcete spustiť Siri, máte dve možnosti. Buď podržíte Home button pár sekúnd, alebo cez Nastavenia - Všeobecné - Siri zapnete voľbu Povoliť "Hey, Siri". Tým zapnete hlasové spustenie, ale iba pokiaľ máte zariadenie pripojené k napájaniu (neplatí pre iPhone 6s). Pokiaľ máte staršie iPhony, musia byť pripojené a napájané.
  • Siri vám môže prečítať čokoľvek - webstránky, iBooks, textové správy. Stačí si to zapnúť cez Nastavenia - Všeobecné - Prístupnosť - Reč. Povoľte Rozprávať výber a Prečítať obrazovku. Potom, keď označíte text, zobrazí sa voľba Rozprávať. Alebo si potiahnutím dvoch prstov zhora nadol vypočujete obsah obrazovky.

![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0164.jpg)
####Odpoveď na správu pri zamknutej obrazovke Pokiaľ vám príde správa, zobrazí sa priamo na displeji. Potiahnutím doľava sa zobrazia možnosti *Zavrieť* alebo *Odpovedať*.
####Ovládajte iPhone pohybmi hlavy Choďte do **Nastavenia - Všeobecné - Prístupnosť - Switch Control - Prepínače - Zadať nový prepínač - Kamera**. Zadajte *Pohyb hlavy doľava alebo doprava* a následne zvoľte príslušnú akciu. V menu *Switch Control* však musíte mať túto položku zapnutú.
![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0165-1.jpg)
####Pozrite sa, kde všade ste boli Váš iPhone môže trackovať všetky miesta, kde ste boli, a môžete sa na to aj spätne pozrieť. Choďte do **Nastavenia - Súkromie - Lokalizačné služby - Systémové služby** a pozrite si *Históriu*.
![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0166.jpg)
####Ušetrite batériu prepnutím do *Režimu slabej batérie* Pokiaľ sa vám míňa batéria a budete ešte potrebovať využívať aspoň základné funkcie, prepnite sa cez **Nastavenia - Batéria** do *Režimu slabej batérie*, kde dočasne znížite spotrebu energie. Budete mať obmedzené hlavne osviežovanie na pozadí, automatické sťahovania a niektoré vizuálne efekty.
####Zavolajte záchranný systém aj zo zamknutej obrazovky Ak ste v núdzi a v strese, dokážete si aj pri zamknutej obrazovke privolať pomoc. Jednoducho, keď sa zobrazí obrazovka na zadanie kódu, vľavo dole máte položku **SOS**.
![Zdroj: thinkapple.sk](/content/images/2016/06/IMG_0167.jpg)
####Zistenie intenzity signálu Je to trik, s ktorým pomocou skrytej appky zistíte silu signálu (a nielen to). Zadajte na klávesnici ****3001#12345#**** vrátane hviezdičiek a dajte *Volať*. Otvorí sa vám aplikácia, kde vľavo hore uvidíte číslo, čo je vlastne sila signálu. Môže to byť číslo od -40 po -130. Čím bližšie k nule, tým lepší signál. Pri -130 už vlastne signál ani nemáte.
![Zdroj: businessinsider.com](/content/images/2016/06/see-your-iphones-actual-signal-strength.jpg)
####Uvidíte, kto volá, aj keď meno nemáte v kontaktoch Ak vám prichádza hovor a meno nemáte uložené v kontaktoch, a niekedy ste si s tým človekom vymenili nejaký e-mail, a zároveň jeho e-mailová adresa je priradená k nejakému telefónnemu číslu, tak sa vám zobrazí pravdepodobné meno volajúceho.
####Uvidíte čas odoslania správy Pri textových správach vidíte iba jednotlivé odoslané a prijaté správy ako chat. Keď však na obrazovke potiahnete prstom sprava doľava nad nejakou správou, zobrazia sa vám časy odoslania a prijatia.
####Použite kompas ako vodováhu Niektorí možno nevedia, že aplikácia kompas má dve časti. Pri posunutí prstom sprava doľava sa zobrazí aj vodováha.
![Zdroj: macworld.co.uk](/content/images/2016/06/best_iphone_tricks_-_compass_thumb800.png)
####Pri fotení selfie použite tlačidlá na ovládanie hlasitosti Keď robíte selfie, sami viete, že stlačiť správne tlačidlo je niekedy náročné. Na iPhone môžete použiť ako spúšť tlačidlá na ovládanie hlasitosti - je to jedno aké.
####Pri písaní správy text zmažete potrasením Keď zistíte, že to, čo píšete, nechcete z rôznych dôvodov poslať a je toho textu príliš veľa, jednoducho zatraste s telefónom. Objaví sa položka *Odvolať písanie*, keď ju potvrdíte, všetko napísané sa zmaže.
####Ako urobiť fotku, keď natáčate video Jednoducho. Pri natáčaní videa nemusíte nič prerušiť, ak chcete urobiť aj pár fotiek, jednoducho kliknite na tlačidlo spúšte a fotka je hotová.

Zdroj titulnej foto: [admin.abc.sm](http://admin.abc.sm/img/gallery/upload/2628/img_lastminute_253889.jpg)

Zdroj: businessinsider.com