Tip: voľba File Systemu pre externé média pod Macom

Tip: voľba File Systemu pre externé média pod Macom

Aj tebe sa stalo, že prišiel kamoš s USB kľúčom s dôležitými dátamy, ktorý zasunul do tvojho Macu a USB kľúč odmietol zobraziť obsah, tváril sa že je prázdny a požadoval formátovanie, aby sa dal použiť? S veľkou pravdepodobnosťou sa tento problém týkal spôsobu uloženia dát - File System.

Každé dátové úložisko, či už harddisk, SSD, USB kľúč alebo externý disk, má svoj filesystem. Problémom je, že rôzne filesystemy a rôzne operačné systémy nie sú vždy kompatibilné, preto ti prinášame stručný návod, ako si zachovať kompatibilitu.


Zdroj: gadgethacks.com


Najčastejšie sa stretneš s týmito formátmy:

  • HFS+
  • ExFAT
  • FAT32
  • NTFS

OS X Extended (Journaled) známy aj ako HFS+: tento typ sa používa hlavne v systémoch od Apple. Mimo sveta Apple sú problémy s kompatibilitou, hlavne s operačným systémom Windows, preto ak potrebuješ externý disk zo svojho Macu používať s rôznymi operačnými systémamy, tento formát nebude vhodný. Zaujímavé je že existuje verzia, ktorá rozoznáva velkosť písmen (Case-sensitive) - čiže ThinkApple je rozoznávané ako odlišné od thinkapple - a verzia, ktorá veľkosť písmem nerozoznáva (non-Case-sensitive) - čiže ThinkApple a thinkapple sa považuje za to isté slovo. Predvolený režim je non-Case-sensitive, ktorý výrazne odporúčam používať, lebo ten druhý má problém s niektorými aplikáciami, vrátane produktov od Adobe a veľa hier zo Steamu. Ďalej je tu ešte možnosť Encrypted (šifrovaná), ktorá zvyšuje zabezpečenie, avšak znižuje výkon a niektoré služby nebudú fungovať.

Citlivosť na veľkosť písmem a šifrovanie sa dá kombinovať alebo nepoužívať vôbec, čím nám vznikajú štyri možné kombinácie:

  • OS X Extended (Journaled)
  • OS X Extended (Case-sensitive, Journaled)
  • OS X Extended (Journaled, Encrypted)
  • OS X Extended (Case-sensitive, Journaled, Encrypted)

Vo všeobecnosti je najlepšie používať prvú variantu, ktorá je v macOS ako predvolená.

ExFAT: ak potrebuješ používať externý disk na na Macu a súčasne aj pod operačným systémom Windows, toto je najlepšia voľba. Je plne podporovaný a netrpí limitom FAT32.

FAT32 (MS-DOS): ako údaj v zátvorke uvádza, jedná sa o veľmi starý filesystem, ktorý je však univerzálny, dokonca univerzálnejší ako ExFAT, nakoľko natívne funguje aj v Linuxe. Mám externý disk pre iPad i-FlashDrive ONE ktorý tiež používa FAT32. Problémom je, že nepodporuje súbory väčšie ako 4 GB. Ak potrebuješ na tento filesystem uložiť súbor väčší ako 4 GB, v podstate sú dve možnosti: skomprimovať súbor do RAR alebo ZIP archívu a pri troche šťastia sa dostaneš pod limit. Druhou možnosťou je rozdeliť súbor na viacero menších častí. Tieto možnosti ide aj kombinovať. Avšak tento workaround ti umožní súbor iba uložiť, avšak nie otvoriť, lebo vtedy by sa musel dekomprimovať/spojiť a už si opäť nad limitom 4 GB.

NTFS: tento typ sa používa hlavne vo svete Windows. Na rozdiel od FAT32 netrpí nízkym limitom 4 GB na veľkosť jedného súboru. Problémom je že mimo Windows je tento filesystem slabo podporovaný a väčšinou ide z neho len čítať. Existujú doplnky tretích strán, ako Paragon NTFS for Mac, vďaka ktorým môžeš rozchodiť zápis na disky s NTFS, avšak už viackrát som čítal na rozličných fórach a weboch, že sa nejaké súbory kdesi stratili i keď mne osobne sa to nestalo, ale radšej by som neriskoval.

Záver: externé disky, ktoré používaš len na svojom Macu pre zálohy, je najlepšie zvoliť HFS+. Pri potrebe používania disku pod macOS aj WIndows naraz je zas najlepší ExFAT. Systému FAT32 by som sa vyhol kvôli limitu 4 GB na súbor, čo však nemusí byť vždy problém, napr. ak na disku máš kancelárske dokumenty z Wordu, fotografie a iný obsah u ktorého sa nepredpokladá veľkosť hraničiaca či dokonca presahujúca 4 GB na jeden súbor. Taktiež FAT32 spolupracuje aj s Linuxom bez nutnosti špeciálnych driverov.

Zdroj titulnej foto: dzone.com
Zdroj: [thinkapple.sk]