Tip: Touch Bar z najnovších MacBookov Pro na iOS

Tip: Touch Bar z najnovších MacBookov Pro na iOS

Jednou z hlavných noviniek, ktoré predstavil Apple na poslednom evente boli redizajnované MacBooky Pro, ktoré majú po novom miesto vrchného riadku klávesnice dotykový OLED pásik zvaný Touch Bar, ktorý mení zobrazovaný obsah podľa toho, ktorá aplikácia je aktívna - podobne ako horné menu v macOS.

Bohužial, nové MacBooky Pro sú mimoriadne drahé a viacerých užívateľov odrádzajú veci ako nevymeniteľný SSD disk, problémy s klávesnicou, maximálne 16 GB RAM a nedávna kauza s rýchlym vybíjaním baterky.


Zdroj: cbsistatic.com


Existuje však jednoduchý návod, ako si Touch Bar môžeš vyskúšať na iOS zariadeniach. Zvlášť efektné je to na 12.9-palcovom iPade Pro. Budeš potrebovať aplikáciu Duet Display pre macOS a aj jej verziu pre iOS. Inštalácia pre macOS vyžaduje reštartovanie Macu.

Po nainštalovaní Duet Display pripoj iOS zariadenie káblom k Macu. Ikonka Duet Display-u na Macu sa pridá do horného menu vedľa hodín, cez ktorú sa aj nastavuje. Po spustení na Macu spusti Duet Display na iOS zariadení. Po kliknutí na ikonku vedľa hodín a vybratí tvojho pripojeného iOS zariadenia nájdeš zopár nastavení, ako rozlíšenie či framerate. Avšak nás zaujíma Touch Bar - jedným klikom na "Touchbar Enabled" sa dá spustiť.

V praxi to vyzerá takto. Screenshot je z iPadu:


Zdroj: thinkapple.sk


A keď si na plochu iOS zariadenia presunieš aplikáciu s podporou Touch Bar, ako napr. Word, vyzerá to takto:


Zdroj: thinkapple.sk


Zaujímavé je, že aplikácia nemusí byť zobrazená na ploche iOS zariadenia, stačí ak je aktívna na Macu a Touch Bar funguje aj vtedy. V niektorých aplikáciach pre macOS, ako napríklad TextEdit, sa v Touch Bare zobrazujú návrhy slov, tak ako na softvérovej klávesnici iPadu či iPhonu.

Takto si môžeš vyskúšať ako by sa ovládal macOS dotykom. Apple zrejme vie prečo oddeľuje macOS, ktorý ovládame myšou a trackpadom a iOS, ktorý je zas od základu prispôsobený pre prsty a stylus.

Duet Display stojí jednorázovo 19.99 euro, avšak existuje aj Pro verzia za 19.99 euro ročne ako in-app purchase. Umožní ti používať výhody Apple Pencil ako citlivosť na silu prítlaku či tóny farieb podľa uhla Apple Pencil, čo sa hodí pre grafikov. Stačí si okno napr. Photoshopu preniesť na displej iPadu Pro a môžeš vyskúšať dotykovú plochu iPadu Pro na kreslenie či retušovanie.

Duet Display pre iOS stiahneš tu:

Duet Display pre macOS stiahneš tu:

Duet Display pre Mac

Zdroj titulnej foto: twelvesouth.com
Zdroj: thinkapple.sk