Tip: Family Sharing a zdieľanie nákupov v aplikáciach

Tip: Family Sharing a zdieľanie nákupov v aplikáciach

Family Sharing je funkcia, ktorá ti umožňuje zdieľať zakúpený obsah z (Mac) App Store, iTunes Store a iBooks Store v rodine. Niekedy to vie ušetriť mnoho peňazí, nakoľko zdieľanie podporujú aj drahé aplikácie typu Final Cut Pro a Logic Pro X. Je to plne automatické, akonáhle niekto kúpi nejaký obsah, ostatní členovia Family Sharing ho majú k dispozícii hneď.

Avšak nie všetky typy nákupov sa dajú zdieľať. Asi najviac to vidno v prípade, že aplikácia má dve verzie: jednu plnú verziu a druhú lite verziu s ponukou in-app purchase, ktorý ju upgradne na plnú verziu.


Zdroj: legalize-it.com


Je to tým, že nákupy v aplikáciach sa nedajú zdieľať. Preto ti odporúčam sťahovať plnú verziu bez nákupov, aby si ju mohli bezplatne stiahnuť aj ostatní členovia rodiny.

Samozrejme, nie vždy to ide. Môžeš sa stretnúť s tým, že plná verzia nebude dostupná, iba lite s nákupom v aplikácii ktorý ju upgradne na plnú verziu. Ak je aplikácia platená a ponúka ďalší obsah na zakúpenie, tak v tomto prípade ti samotná aplikácia zdieľať pôjde, avšak opäť bez nákupov v aplikácii.

Pokiaľ si chceš aplikáciu pred kúpou plnej verzie vyskúšať, je to jednoduché: stiahni si lite verziu a keď sa ti bude páčiť, tak ju vymaž a kúp plnú z (Mac) App Store.

Family Sharing môže mať dokopy maximálne 6 členov. Pre jedno Apple ID u každého používateľa je možné mať priradených maximálne 10 zariadení, z čoho 5 môžu byť Macy.

Čo sa týka Macov, niekedy vývojar aplikácie distribuuje svoje aplikácie cez vlastný web a aj Mac App Store. Zakúpením aplikácie z obchodu od Apple získaš možnosť zdieľať aplikáciu v rámci Family Sharing, avšak v prípade zakúpenia aplikácie cez web vývojára už nie. V tomto prípade to závisí od licencie. Ja sám mám aplikáciu od jedného vývojára, ktorej licencia umožňuje inštaláciu na tri rôzne Macy, ktoré nemusím vlastniť.

Avšak treba si dávať pozor na to, či vývojár bude aktualizovať obe verzie. Už sa mi stalo, že verzia v Mac App Store bola stará, neaktualizovaná, zatiaľ čo verzia priamo od vývojára bola aktualizovaná. Osud neaktualizovania postihne väčšinou práve verziu v Mac App Store.

Pred kúpou aplikácie si pozri, či podporuje Family Sharing. Osobne som sa stretol len s jednou, ktorá nepodporovala, ale bola to stará aplikácia, naposledy aktualizovaná pre OS X Mavericks a už mám za ňu náhradu.

Nie všetky nákupy sa dajú zdieľať, preto ti na koniec ešte vypíšeme zoznam toho, čo ide zdieľať a čo nie. Začnem tým čo zdieľať ide:

 • hudba, filmy a TV relácie zakúpené v iTunes Store
 • knihy z iBooks Store
 • väčšina aplikácii z (Mac) App Store
 • rodinné členstvo v Apple Music

A toto sa nedá zdieľať:

 • pesničky pridané do iTunes Match, ktoré neboli zakúpené v iTunes Store
 • individuálne a študentské členstvo v Apple Music
 • odoberané položky, ako napr. magazíny
 • nákupy v aplikáciach
 • obsah, ktorý sa už v iTunes Store nenachádza
 • niektoré aplikácie z (Mac) App Store
 • vyzváňacie tóny (Ringtones)
 • skryté nákupy

Poznámka: podrobnejšie informácie ako skryť aplikácie kúpené z Mac App Store nájdeš TU a v prípade App Store, iTunes Store a iBooks Store nájdeš TU.

Zdroj titulnej foto: techcrunch.com
Zdroj: thinkapple.sk