Tim Cook - najvýznamnejšia LGBT osobnosť alebo Apple v gay komunite

Tim Cook - najvýznamnejšia LGBT osobnosť alebo Apple v gay komunite

OUT je najpredávanejší gay a lesbický módny, zábavný a lifestyle-ový magazín v USA. Ten už 9 rokov pravidelne zostavuje rebríček top 50 najvplyvnejších LGBT (lesby, gayovia, bisexuáli a transexuáli) osobností. Tohto roku sa šéf spoločnosti Apple opäť dostal na prvú priečku v tomto liste. OUT má na čele svojho rebríčka teda opäť osobnosť, ktorá mu vládla v rokoch 2011-2013. Až minulý rok Tima triumfla známa hostiteľka televíznej talkshow Ellen Degeneres.

Niet divu, že gay komunita považuje aktuálneho, ale aj pôvodného šéfa Apple za významnú osobnosť zo svojich radov. Kalifornská spoločnosť s nahryznutým jablkom odjakživa ponúkala rovnaké pracovné podmienky pre svojich zamestnancov žijúcich v rovnakopohlavných vzťahoch, a podobné nastavenie požadovala pre celý svet, minimálne teda pre Ameriku. O tom, že slovo najhodnotnejšej značky sveta a jej predstaviteľov má v politických otázkach nespornú váhu, snáď ani netreba polemizovať.

Appstore je známy tým, že aplikácie, ktoré sa doň dostanú, sú schválené materskou platformou, teda samotnými pracovníkmi Apple. Tí pri svojej práci striktne dbajú aj na dodržanie antidiskriminačného zákona a v minulosti niekoľkokrát stiahli aplikácie, ktoré odkazovali napr. na liečenie homosexuálov či deklaráciu proti ich právam.

Podpora minoritnej komunity je zrejmá aj v samotných iZariadeniach, resp. v ich software. iOS 6 priniesol okrem iného emotikony rovnakopohlavných párov, čím Apple opäť raz jasne preukázal svoj postoj.
Ak si hovoríte, že je prirodzené, keď priznaný homosexuál Tim Cook bojuje za práva spomínanej minority, musím vám túto úvahu trochu narušiť. Už samotný Steve Jobs mnohokrát prehovoril na tému práv homosexuálov (resp. LGBT ľudí) a Apple už v čase jeho directingu podporoval viaceré organizácie bojujúce za presadenie práva na sobáš a ďalších, ktoré sú pre ,,dúhovú komunitu" pálčivými.
Takisto ak sa nazdávate, že je v tomto ,,boji" Apple sám, mýlite sa. Zakladatelia spoločnosti Google zaujímajú podobný postoj. V roku 2008 jeho majiteľ pridal ku svojej donácii v hodnote 140 tisíc dolárov aj tento výrok: ,,Samozrejme, rešpektujeme obe názorovo zaryté strany tohoto sporu (hlasovanie za sobášne právo homosexuálov v Kalifornii v roku 2008). My túto otázku považujeme za vec rovnoprávnosti a dúfame, že kalifornskí voliči budú hlasovať v prospech homosexuálov. Nemali by sme obmedzovať nikoho právo - nehľadiac na jeho orientáciu - vziať si osobu, ktorú miluje."
Podobným postojom sú známe aj spoločnosti ako Facebook, Adobe a Microsoft. Zdá sa, že svet sa obracia (k lepšiemu) a úspešné spoločnosti si uvedomujú prosperitu, ktorú môže priniesť rôznorodosť ich zamestnancov. Čo si o tom myslíte vy?

Read more