Testujeme iOS 9.2! čo prináša?

Testujeme iOS 9.2! čo prináša?

Zaspali ste už tento týždeň, pretože ste si nainštalovali iOS 9.1? Alebo ste hrdým majiteľom novučičkého iPhone 6S (Plus) so zabudovaným GPS a vysokorýchlostným LTE, ale nemôžte využívať tieto dve funkcie naraz? Žiaľ, práve aj takéto nedokonalosti so sebou priniesla najnovšia verejná aktualizácia operačného systému našich iZariadení s označením iOS 9.1, ktorá však tiež opravuje niekoľko chýb a zlepšuje stabilitu, a to najmä pre najnovšie modely iPhonov a iPadov. Vďaka prístupu k developerským vymoženostiam v podobe beta verzii ešte len pripravovaných aktualizácií sme v redakcii už o krôčik ďalej, testujeme iOS 9.2 a každé ráno nám zvoní budík tak, ako sme si ho nastavili večer.

iOS 9.2 Aktualizácia

Tí z vás, ktorí si pamätajú Apple v časoch iOS 3 až iOS 7 (aj keď som to s tou sedmičkou asi prehnal) sa v dnešnej dobe určite zamýšľajú nad dôvodom, pre ktorý vychádza také množstvo aktualizácií medzi celočíselnými verziami iOS. Hlavné príčiny sú podľa môjho názoru dve:

  1. Apple predstavuje nedokončené projekty, aby dodržal termíny a nezvláda ich dokončiť pred dátumom verejnej dostupnosti. Samozrejme, táto skutočnosť nie je žiadnou novinkou. Napríklad pri uvádzaní prvého iPhonu musel Steve Jobs použiť hneď niekoľko prototypov, na ktorých nebol nahraný kompletný iPhone OS, ale iba časť, potrebná pre predstavenie danej novinky. Vtedy však bola jedna vec inak - užívatelia do rúk dostali už vyladené zariadenie.
  2. Množstvo typov a generácií iOS produktov - určite je jednoduchšie vytvoriť dokonalý softvér pre jediné zariadenie, v prípade iPhone OS 1, ako pre celkom dvadsať modelov pri iOS 9.

iPhone OS 1 vs. iOS 9.2

Koniec úvah, iOS 9.2 prináša opravy najzávažnejších chýb, ale aj menších nedostatkov, s ktorými sa zatiaľ väčšina užívateľov musí vysporiadať pri aktuálnej verzii 9.1. Najväčšou novinkou je tkz. Safari View Controller, teda nástroj, ktorý môžu používať aplikácie dostupné v App Store na interné otváranie obsiahnutých prepojení - po klepnutí na link (odkaz), vás aplikácia neprehodí do Safari, ale otvorí spomínaný prehliadač sama v sebe. Doteraz v tomto prípade nebolo možné používať žiadne vymoženosti od developerov ani prepnúť zobrazenie na desktopovú verziu (počítačovú - úplnú formu webu). Po update na iOS 9.2 je už aj v aplikáciach obsiahnuté kompletné Safari so všetkými svojimi funkciami.

Komplet aktualizácia

Aj keď sa jedná len o beta verziu pripravovanej aktualizácie, citeľné je tiež vylepšenie stability systému a výdrže batérie - najmä pri iPade. V iOS 9.1 sa mi často stávalo (a nebol som jediný), že sa zariadenie zaseklo pri pokuse odomknúť ho, a buď som musel chvíľku počkať, alebo dokonca previesť tvrdý reštart. Po pár dňoch od aktualizácie si dovolím tvrdiť, že tento problém bol odstránený. iOS 9.2 je teda jednoznačne slušným aj keď nevýrazným krokom vpred.

Apple ponúkol prvú beta verziu aj verejným testerom a pre všetkých používateľov by mala byť dostupná v priebehu dvoch týždňov.