Tesla začína s predajom solárnych striech

Tesla začína s predajom solárnych striech

Tesla začne onedlho prijímať objednávky na svoju solárnu strechu. Spoločnosť pred nedávnom prostredníctvom blogu uverejnila niekoľko podrobností, vrátane dlho očakávaných informáciách o cenách.

tesla.com

Generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk prvýkrát oznámil projekt solárnej strechy v októbri 2016, vtedy sľuboval sklenenú strešnú krytinu so vzhľadom tradičných stavebných materiálov, ktorý by však priniesol elektrickú energiu pre domácnosť prostredníctvom solárneho článku zabudovaného do každej škridly. Musk taktiež tvrdil, že solárna strecha bude mať podobné náklady ako na štandardnú strechu "plus elektrinu".

Strecha sa bude v prepočte predávať s cenou približne 225€ za 1 m², a to v prípade objednávky strechy s veľkosťou približne 280 m². Takáto strecha by vás za týchto podmienok vyšla približne 63 000€.

tesla.com

Čísla Tesly sú založené na kombinácii aktívnych a pasívnych solárnych strešných škridiel. Tieto škridly sa budú inštalovať podľa toho, ako dlho je škridla vystavená na slnku za určitý čas. Musk sa v rozhovore vyjadril, že aktívne solárne škridly budú stáť približne 39€ za kus. Spoločnosť bude taktiež predávať škridly bez fotovoltických článkov, ktoré vyzerajú rovnako ako aktívne verzie, no budú sa predávať s cenou približne 10,25€ za kus.

tesla.com

Podrobné informácie o nákladoch na inštaláciu vo vašej domácnosti sa dájú zistiť pomocou služby Tesla online kalkulačka, ktorá vám umožní vyhľadávať na základe vašej polohy, množstva spotreby energie a iných faktorov. Táto kalkulačka je však zatiaľ dostupná len pre Ameriku.

Keď v kalkulačke ako príklad použijeme dom v Louisville s rozlohou strechy 185 m², tak nám kalkulačka vypočíta solárnu strechu s maximálnou hustotou aktívnych dlaždíc za 61 500€ a ďalších 6 500€ za batériu Powerwall na ukladanie vyrobenej energie. Odpočítaním nákladov na daňovú zľavu vo výške 16 550€ (v Amerike) a 41 500€ úspory energie v nasledujúcich 30 rokoch sa celkové náklady na solárnu strechu podľa Tesla kalkulačky odhadujú na 10 000€.

tesla.com

Spoločnosť zatiaľ prijíma objednávky na varianty škridiel s názvami Textured a Smooth. Ďalšie dve varianty budú predbežne dostupné v roku 2018.

Zaujal vás tento zaujímavý projekt Tesly, a rozmýšľate že by ste si ju raz dali namontovať? Podeľte sa s nami v komentároch.

Zdroj titulnej foto: tesla.com
Zdroje: tesla.com,cnet.com