"Svet pozoruje, čo sa deje v našej vláde," hovorí hlavný právny poradca spoločnosti Apple

· 2 min read
"Svet pozoruje, čo sa deje v našej vláde," hovorí hlavný právny poradca spoločnosti Apple

Opäť sme pri kauze San Bernardino a zamknutom iPhone 5C, v ktorom sa údajne nachádzajú informácie, ktoré môžu pomôcť pri vyšetrovaní teroristického útoku. Čo by sa však udialo, ak by firma Apple skutočne pomohla FBI a umožnila prístup do daného zariadenia? Začal by zvyšok sveta vyvíjať na Apple tlak a žiadať o otvorenie zadných dvierok do softvéru ďalších a ďalších telefónov?

Zdroj: assets.bwbx.io

Ide o veľmi dôležitú otázku, ktorá je od začiatku diskutovaná v súvislosti s týmto prípadom. Práve preto jej hlavný právny poradca spoločnosti Apple Bruce Sewell znova venoval pozornosť pri vypovedaní pred kongresom.

*“Myslím si, že svet pozoruje, čo sa práve teraz deje v našej vláde, a taktiež, čo sa deje konkrétne v tejto debate,”* povedal Sewell výboru. *“Naša schopnosť udržať si stabilnú pozíciu v celom svete, naša schopnosť povedať, že nebudeme ohrozovať bezpečnosť a ochranu našich zákazníkov po celom svete, bude výrazne oslabená, ak budeme nútení urobiť kompromisy tu, v našej krajine.”*

Od vzniku tohto prípadu sa špekuluje, či bude Apple spolupracovať s podobnými požiadavkami, a to najmä v Číne. Bývalý generálny riaditeľ NSA, Stewart Baker, sa pre web Lawfare vyjadril: *“K dnešnému dňu sme nemali žiadne požiadavky z akejkoľvek inej krajiny. Jediné miesto, v ktorom sa o tomto probléme diskutuje, je naša krajina. Ak však dostaneme nariadenie urobiť to, bude to otázka pár minút, než dostaneme požiadavky z iných krajín.”*

Zdroj: cdn.slashgear.com

V posledných rozhovoroch s redaktormi zahraničných portálov a vedením spoločnosti Apple sa jednoznačne hovorí, že firma Apple nikdy nevyhovela a nevyhovie vláde otvoriť svoj softvér.


Zdroj titulnej fotografie: fusion.net
Zdroj: theverge.com