Sudca prikázal zaplatiť firme Apple odškodné vo výške 507 miliónov dolárov

Sudca prikázal zaplatiť firme Apple odškodné vo výške 507 miliónov dolárov

Firme Apple bolo sudcom nariadené zaplatiť univerzite University of Wisconsin-Madison odškodné vo výške 507 miliónov amerických dolárov za zneužitie cudzieho patentu bez povolenia. Porota rozhodla, že Apple dlhuje univerzite 234 miliónov dolárov, avšak prísny sudca toto rozhodnutie viac ako zdvojnásobil.

Súdny spor je založený na patente od Wisconsin Alumni Research Foundation z roku 1998, ktorý zlepšuje účinnosť čipov. Spoločnosť tvrdí, že čipy Apple A7, Apple A8 a Apple A8X, ktoré sa nachádzajú v zariadeniach iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus a v niekoľkých rôznych iPadoch, porušujú ich patent.

idownloadblog.com

Firma Apple požiadala Úrad pre patenty a ochranné známky USA o preverenie platnosti patentu, avšak žiadosť Applu bola rázne zamietnutá a zmetená zo stola.

Firma Apple bola pôvodne uznaná vinnou už v roku 2015 a zaplateniu škody vo výške 862 miliónov dolárov. Toto číslo bolo však neskôr znížené na 234 miliónov dolárov potom, čo sa preukázalo, že firma porušila patent nedopatrením.

Americký okresný sudca William Conley dnes navýšil čiastku o 272 miliónov dolárov, pretože spoločnosť Apple pokračovala v porušovaní patentu vyrábaním vyššie spomínaných zariadení až do jeho vypršania, čo bolo v decembri roku 2016. Firma Apple apeluje na rozhodnutie a zatiaľ sa k tomu verejne nevyjadrila.

pandaancha.mx

Zatiaľ čo tento prípad končí, spoločnosť Apple čelí ďalšiemu súdnemu konaniu proti rovnakému žalobcovi. University of Wisconsin-Madison žalovala spoločnosť Apple v roku 2015 a tvrdila, že čipy A9 a A9X, ktoré sa nachádzajú v zariadeniach iPhone 6s, 6s Plus a iPad Pro, porušujú rovnaký patent.


Zdroj titulnej foto: [dailydot.com](https://www.dailydot.com/layer8/apple-iphone-new-york-reply-brief-doj-appeal/) **Zdroj: [9to5mac.com](https://9to5mac.com/2017/07/25/apple-patent-chip-efficiency-case/)**