Súd rozhodol o zverejnení hacku iPhonu zo strany FBI

Súd rozhodol o zverejnení hacku iPhonu zo strany FBI

Spor Apple s FBI ohľadom teroristického útoku v San Bernadino v Kalifornii, kde strelci Syed Rizwan a Tashfeen Malik zavraždili 14 ľudí a 22 zranili, pokračuje. Apple požadoval, aby FBI zverejnila spôsob, ako sa jej podarilo odomknúť iPhone 5c, ktorý údajne patril jednému z dvojice teroristov.

Federálna sudkyňa Tanya Chutkan sa vyjadrila, že zverejnenie názvu firmy, ktorá pomáhala FBI pri odomykaní iPhonu, podobne ako aj výšky nákladov, by mohlo vyústiť do kybernetických útokov proti utajovanej spoločnosti. Aká je však pravda?


Zdroj: ssl-images-amazon.com


Súd tvrdí, že utajovaná spoločnosť nie je schopná udržať technológiu tak bezpečne, ako samotná FBI. Zverejnenie totožnosti spoločnosti pre verejnosť by totiž mohlo v prípade kybernetických útokov viesť k úniku kritických informácií o technológii a následne k jej zneužitiu.

Jadrom problému z teroristického útoku z roku 2016 bolo, že Apple odmietol vydať backdoor pre iOS a zariadení na ňom bežiacich, hlavne iPhonov. CEO Apple Tim Cook sa vyjadril, že takýto backdoor je rakovinou a mal by veľký dopad na bezpečnosť všetkých používateľov iPhonov. Samozrejme, potom by mohla FBI vyžadovať spoluprácu v ďalších prípadoch a Apple by ťažšie odopieral spoluprácu.

FBI nakoniec bola schopná sa do iPhonu dostať, ale s veľmi úzkym profilom "podporovaných" iOS zariadení, konkrétne len iPhony 5c bežiace na iOS 9. Nie je jasné, koľko tento nástroj stál, ale senátor Dianne Feinstein sa vyjadril, že cena sa pohybuje okolo 900 000 USD.

Aj napriek tomu, že v iPhone sa nenašiel žiadny dôkazový materiál, riaditeľ FBI James Comey sa vyjadril o hacknutí iPhonu 5c ako o dobrej investícii a verí, že raz vyvinú nástroj, ktorý možnosti súčasného podstatne rozšíri.

Zdroj titulnej foto: zastavki.com
Zdroj: cultofmac.com