Steve Jobs rozprával o projekte Apple Car už v roku 2008. Zameral sa však na iPhone

Steve Jobs rozprával o projekte Apple Car už v roku 2008. Zameral sa však na iPhone

"Steve Jobs sa v hrobe obracia." Fráza, ktorú používa mnoho ľudí aj v súvislosti s avizovaným Apple Car, keď chcete, automobilom od spoločnosti Apple. Vraj by Steve nikdy nič také nedovolil. Paradox však je, že o projekte jabĺčkového auta sníval aj sám Jobs, a to už v roku 2008. Vtedy ho však odložil za niečo, čomu prikladal väčší význam. Vymenil ho za projekt iPhone.

alt

Tom Faddel, človek, ktorý viedol divíziu iPodov v rokoch 2001 až 2010, v rozhovore pre portál Bloomberg spomína na spoločné prechádzky so Stevom. Hovorí, že na tému Apple auta veľakrát diskutovali. Vymieňali si rôzne hypotézy o tom, čo by malo také auto obsahovať.

"Keby sme vyrobili automobil, čo by sme zostrojili ? Aká by bola prístrojová doska? Aké by boli sedadlá? Čím by sme ho napájali alebo poháňali?"

Steve, ktorý vlastnil Mercedes, sa však v tej dobe nerozhodol spraviť krok vpred. Namiesto toho sa zameral na iPhone, ktorý zmenil pojem mobilný telefón.

Faddel, ktorý momentálne zastáva post CEO v spoločnosti Alphabet, hovorí, že nemá žiadne informácie o Apple a jeho plánoch v automobilovom priemysle. Dodáva však, že je tu istá podobnosť medzi smartfónom a moderným automobilom.

Auto má batériu, počítač, motor a nejakú mechanickú štruktúru. Ak sa pozriete na iPhone, má plno spoločných prvkov. Dokonca má v sebe motor.

Šéf marketingu Phil Schiller v roku 2012 zverejnil svedectvo, v ktorom hovorí, že v Apple skutočne diskutovali o vybudovaní auta ešte pred predstavením prvého iPhonu v roku 2007. To, že Jobs mal záujem o výrobu automobilu, potvrdzuje aj bývalý člen predstavenstva Mickey Drexler.

Pokiaľ Apple skutočne plánuje vstúpiť na trh s automobilmi, bude čeliť silnej konkurencii ako Tesla alebo Google, ale nesmieme zabudnúť ani na tradičné automobilky. Zvesti však nasvedčujú, že Apple dáva dokopy tím stoviek znalcov a plánuje vyvinúť elektromobil, ktorý by mohol začať svoju výrobu už v roku 2020.

zdroj: macrumors.com