Steve Jobs bol jeden z najväčších prokrastinátorov

· 2 min read
Steve Jobs bol jeden z najväčších prokrastinátorov

Prokrastinácia. Všetci ju veľmi dobre poznáme. Ide o odkladanie povinností na neskôr, najčastejšie na nasledujúci deň. A potom na ten nasledujúci. A tak ďalej.

Na internete sa nachádza snáď miliarda rád, ako raz a navždy skoncovať s týmto procesom. Práve preto sa na prokrastináciu pozeráme ako na niečo zlé, ako na niečo, čo stavia bariéru medzi nami a naším úspechom.


Zdroj: myroullamallouppa.com


Adam Grant, profesor manažmentu na Whartone a autor knihy “Originals”, má na túto tému iný názor. Hovorí, že prokrastinácia je vlastne skutočne mocný nástroj, ktorý používa mnoho významných inovatívnych mysliteľov.

Grant sa pozrel na tento problém z historického hľadiska a vysvetlil, že existujú dva varianty, ako ľudia popisujú prokrastináciu.

Prvý prípad popisuje prokrastináciu ako lenivosť alebo apatiu voči našim povinnostiam. V starovekom Egypte však ľudia definovali prokrastináciu ako “čakanie na ten správny moment”. Práve toto je myšlienka, ktorou sa riadili veľkí myslitelia, akým bol napríklad aj Steve Jobs.


Zdroj: inc.com


Grantov výskum naznačuje, že prokrastinácia je zlozvyk, pokiaľ sa na ňu pozeráme z hľadiska produktivity. Ak sa však na ňu pozeráme z hľadiska kreativity, ide o veľmi pozitívnu okolnosť.

Čas, počas ktorého Steve Jobs odložil niektoré úlohy bokom, mu umožňoval pozrieť sa na myšlienky z druhého uhla pohľadu alebo nájsť nový, často lepší spôsob riešenia. Vedel, že nie je vhodné uspokojiť sa hneď s prvým a najbežnejším variantom riešenia.

“Myslím si, že myšlienka oddialiť dokončenie procesu je niečo, s čím by sme sa mali všetci stotožniť. Kreativitu nemožno zrýchliť, vyžaduje svoj čas,” povedal Grant


Zdroj: smh.com.au

Strategická prokrastinácia

Výskum ruského psychológa Bluma Zaegamika dospel k nasledujúcim zisteniam. Hneď ako dokončíme nejakú úlohu, prestaneme na ňu myslieť. Aj ju však len prerušíme, úloha zostáva stále aktívna v našich mysliach. Strategická prokrastinácia vlastne znamená pozastavenie úlohy pred jej ukončením. Táto pauza nám umožňuje premýšľať nad novými, rafinovanejšími spôsobmi riešenia, testovania a ukončenia úlohy.


Zdroj titulnej fotografie: onthemoneyradio.org

Zdroj: uk.businessinsider.com