Steve Jobs bol jeden z najväčších prokrastinátorov

Prokrastinácia. Všetci ju veľmi dobre poznáme. Ide o odkladanie povinností na neskôr, najčastejšie na nasledujúci deň. A potom na ten nasledujúci. A tak ďalej.
Na internete sa nachádza snáď miliarda rád, ako raz a navždy skoncovať s týmto procesom. Práve preto sa na prokrastináciu pozeráme ako na niečo zlé, ako na niečo, čo stavia bariéru medzi nami a naším úspechom.
Adam Grant, profesor manažmentu na Whartone a autor knihy “Originals”, má na túto tému iný názor. Hovorí, že prokrastinácia je vlastne skutočne mocný nástroj, ktorý používa mnoho významných inovatívnych mysliteľov.
Grant sa pozrel na tento problém z historického hľadiska a vysvetlil, že existujú dva varianty, ako ľudia popisujú prokrastináciu.
Prvý prípad popisuje prokrastináciu ako lenivosť alebo apatiu voči našim povinnostiam. V starovekom Egypte však ľudia definovali prokrastináciu ako “čakanie na ten správny moment”. Práve toto je myšlienka, ktorou sa riadili veľkí myslitelia, akým bol napríklad aj Steve Jobs.
Grantov výskum naznačuje, že prokrastinácia je zlozvyk, pokiaľ sa na ňu pozeráme z hľadiska produktivity. Ak sa však na ňu pozeráme z hľadiska kreativity, ide o veľmi pozitívnu okolnosť.
Čas, počas ktorého Steve Jobs odložil niektoré úlohy bokom, mu umožňoval pozrieť sa na myšlienky z druhého uhla pohľadu alebo nájsť nový, často lepší spôsob riešenia. Vedel, že nie je vhodné uspokojiť sa hneď s prvým a najbežnejším variantom riešenia.
“Myslím si, že myšlienka oddialiť dokončenie procesu je niečo, s čím by sme sa mali všetci stotožniť. Kreativitu nemožno zrýchliť, vyžaduje svoj čas,” povedal Grant
Strategická prokrastinácia
Výskum ruského psychológa Bluma Zaegamika dospel k nasledujúcim zisteniam. Hneď ako dokončíme nejakú úlohu, prestaneme na ňu myslieť. Aj ju však len prerušíme, úloha zostáva stále aktívna v našich mysliach. Strategická prokrastinácia vlastne znamená pozastavenie úlohy pred jej ukončením. Táto pauza nám umožňuje premýšľať nad novými, rafinovanejšími spôsobmi riešenia, testovania a ukončenia úlohy.
Zdroj titulnej fotografie: onthemoneyradio.org
Zdroj: uk.businessinsider.com