Kto je Stephen William Hawking? Génius

· 2 min read
Kto je Stephen William Hawking? Génius

Významná osobnosť Stephen William Hawking sa narodil 8. januára 1942 v anglickom Oxforde.

V ranom veku sa zaujímal o vedu a nebo. Študoval kozmológiu na Cambridge University.

Vo veku 21 rokov mu diagnostikovali veľmi zvláštnu chorobu. Amyotrofickú laterálnu sklerózu. Aj počas tejto vysilujúcej choroby, ktorej výsledkom je degenerácia, strata mozgových a miechových motoneurónov (buniek centrálnej nervovej sústavy), odviedol skvelú prácu vo fyzike a kozmológii.
Zdroj: medlicker.com

Doktori tvrdili, že bude žiť 2-3 roky. Napriek tomu prežil oveľa dlhšie, aj keď jeho zdravotný stav sa stále zhoršoval. Postupne mu choroba postihovala celé telo. Dnes na komunikáciu využíva elektronický hlasový syntetizátor, pretože podstúpil aj tracheotómiu po silnom zápale pľúc. Postupne strácal schopnosť používať ruky, nohy a hlas, teraz je takmer úplne paralyzovaný. Invalidný vozík Stephena Hawkinga ovláda počítačový systém, ktorý mu vďaka špeciálnemu softvéru umožňuje vytvárať prednášky, čítať tlač, prehliadať internet, písať e-maily a všetko, čo sa s počítačom robiť dá. Tiež môže pomocou neho otvárať dvere a ovládať výťahy a svetlá v jeho dome.

Stephen Hawking napísal veľmi veľa diel o kozmológii a tiež mnoho vedeckých publikácií. Dôležité je spomenúť dielo Stručná história času, v ktorej sa pokúša vysvetliť "obyčajnému" človeku široký rozsah tém v kozmológii, teóriu Veľkého tresku, čiernych dier a podobne. Ďalšie Stephenove významné dielo nesie názov Vesmír v orechovej škrupinke, v ktorom širokej verejnosti objasňuje rôzne problémy spojené s jeho prácou. Napísal aj mnoho iných diel, napríklad Povaha priestoru a času, Veľký plán, Ilustrovaná teória všetkého a veľa iných.
Zdroj: goodreads.com
Vieme o ňom aj tieto zaujímavosti:
• zahral si v seriáli Star Trek,
• objavil sa v seriáli Simpsonovci, kde bol jeho vozík prestavaný na vrtuľník,
• tiež sa objavil v seriáli Futurama, kde predstavoval šéfa prísne tajnej služby,
• v r. 2012 sa ukázal aj v epizóde seriálu Teória veľkého tresku.
Zdroj: paratic.com

Tohto človeka je rozhodne za čo obdivovať. Ako sám povedal: "Kým je život, ostáva nádej."


zdroj titulnej foto: strangenotions.com
zdroj:
hawking.org.uk