Stephen Hawking chce vytvoriť medzihviezdnu loď

· 1 min read
Stephen Hawking chce vytvoriť medzihviezdnu loď

Britský fyzik Stephen Hawking a ruský miliardár a mecenáš vedeckého výskumu Jurij Milner ohlásili revolučný projekt medzihviezdnych ciest. Chcú vytvoriť miniatúrnu robotickú sondu, ktorá poletí až k hviezdnemu systému Alfa Cetauri, ktorý je so vzdialenosťou 4,37 svetelného roka (približne 40 biliónov kilometrov) najbližšie k našej slnečnej sústave.

Ruský miliardár chce investovať už len do fázy konceptu 100 miliónov dolárov. Náklady na vývoj a výrobu sa odhadujú na niekoľko miliárd.
Sonda by sa mala pohybovať rýchlosťou 60 000 km/s, teda asi pätinovou rýchlosťou svetla. Mala by priletieť k cieľu približne o 22 rokov.

Zdroj: techspot.com

Alfa Centauri je trojhviezda, ktorá sa nachádza v súhvezdí Kentaurus. Pre nás je zaujímavá hlavne hviezda Alfa Centauri A. Je veľmi podobná Slnku a v jej blízkosti bola objavená aj exoplanéta Alfa Centauri Bb, ktorá je podobná Zemi. Pravdepodobne je to obývateľná planéta, na ktorej existuje mimozemský život.

V roku 1977 NASA poslala do vesmíru sondu Voyager 1, ktorá podľa výpočtov opustila našu slnečnú sústavu pred troma rokmi. Táto sonda by k Alfa Centauri cestovala približne 74 000 rokov.

Sonda od Hawkinga by sa mala skladať z čipu, ktorý bude poháňať svetlo dopadajúce na plachtu. Medzihviezdna plachetnica bude mať rozmery ako šarkan a samotná sonda bude približne vo veľkosti 2-eurovej mince.

Zdroj titulnej foto: ipravda.sk
Zdroj: pravda.sk, space.com, businessinsider.com